Za slušné Slovensko: Do väzenia majú byť zatváraní korupčníci a vrahovia! Nie ľudia, ktorí nič nepoškodia

  0
  Zástupcovia z iniciatívy Za slušné Slovensko Karolína Farská, Peter Nagy a Juraj Šeliga (Autor: TASR)

  Podľa ich názoru aktivisti, ktorí vyliezli na vežu v Novákoch, nepoškodili žiaden majetok ani nikoho neohrozili na živote. Poukázali aj na to, že keď ich polícia vyzvala, aby z veže zliezli, tak to aj urobili. Za to, že partia ľudí, ktorým záleží na životnom prostredí, príde k jednému z najväčších znečisťovateľov životného prostredia na Slovensku a vyvesí tam transparent, ide za mreže! Toto nemá v Európe obdobu, azda len v Bielorusku a Rusku,“ dodali.

  Posvietili si na kauzy, ktorými sa bane v hornej Nitre preslávili. Ide najmä o kauzu Jánoš, ktorý balil úplatky od baní do alobalu, pričom neskončil vo väzení napriek tomu, že bol podozrivý za miliónové krádeže. „Rovnako polícia ani inšpektorát práce neriešia katastrofálne pracovné podmienky, v ktorých musia baníci pracovať. Kto sa rozprával s baníkmi na hornej Nitre, vie, o čom je reč. Oni riskujú svoj život a zdravie, aby sa iní zo štátnych peňazí obohacovali,“ konštatovali.

  Bašternák

  Rovnako sa vrátili aj ku kauze Bašternák, ktorého začiatkom novembra odsúdili za neoprávnenú vratku DPH v hodnote dva milióny eur v kauze Five Star Residence. Proti verdiktu súdu, ktorý ho poslal za mreže na päť rokov, sa odvolal. Podľa aktivistov tak získal čas na to, aby prepísal svoj majetok na iných ľudí.

  S aktivistami Greenpeace vyjadrili solidaritu, rovnako aj s ich rodinami a veria, že súd ešte prehodnotí svoje rozhodnutie a pustí ich na slobodu. „Do väzenia majú byť zatváraní zlodeji, korupčníci a vrahovia a nie ľudia, ktorí nič nepoškodia a pokojným gestom ukážu, že sú proti znečisťovaniu ovzdušia a chcú dýchať čistý vzduch ako my všetci,“ uzavreli.

  Stíhanie aktivistov

  Aktivistov Greenpeace, ktorí v stredu 28. novembra vyliezli na ťažnú vežu v areáli bane v Novákoch, aby tam protestovali proti ťažbe a spaľovaniu uhlia, budú stíhať väzobne. Rozhodol o tom v nedeľu Okresný súd (OS) v Prievidzi. Potvrdila to riaditeľka Greenpeace Slovensko Ivana Kohutková. 

  Sudca pre prípravné konanie vzal do tzv. preventívnej väzby 12 obvinených osôb. Dôvodom je obava, že budú pokračovať v páchaní trestnej činnosti. Proti rozhodnutiu o väzbe všetci obvinení podali sťažnosti, o ktorých bude po predložení spisu rozhodovať Krajský súd v Trenčíne,” informoval hovorca súdov v Trenčianskom kraji Roman Tarabus. 

  Podľa sudcu pre prípravné konanie existuje dôvodná obava, že obvinení v prípade ich prepustenia na slobodu môžu znova obsadiť a odstaviť prevádzku iného subjektu pôsobiaceho v oblasti tepelnej energetiky. Konanie zo strany organizácie Greenpeace voči Hornonitrianskym baniam Prievidza (HBP), ako subjektu realizujúcemu ťažbu uhlia, má stúpajúcu tendenciu, pričom od prvotných pokusov o pokojné zviditeľnenie problému odobratím a vyhodnotením vzoriek vody z riek na hornej Nitre prešli k obsadeniu Južnej veže Bane Nováky, v dôsledku čoho došlo k zastaveniu ťažby a odťažby uhlia počas piatich hodín,” zdôvodnil rozhodnutie súdu Tarabus. 

  Polícia obvinila 12 aktivistov z prečinu poškodzovania a ohrozovania prevádzky všeobecne prospešného zariadenia formou spolupáchateľstva. Environmentalistov z viacerých krajín vypočúvali na OS v Prievidzi od piatkového (30. 11.) podvečera. V nedeľu ich pred súd prišli podporiť asi dve desiatky ľudí s transparentmi. Proti rozhodnutiu o väzbe podali všetci obvinení sťažnosti. Ich právni zástupcovia tiež na súde vzniesli námietku zaujatosti a žiadajú o presunutie vyšetrovania prípadu mimo daného regióna. Proti rozhodnutiu súdu sa ohradila aj parlamentná opozícia a mimoparlamentné strany. Viac sme písali TU. 

  - Reklama -