streda, 1 decembra, 2021
6.4 C
Bratislava
ÚvodArénaOtázka európskeho dohovoru o lesoch je znova na stole ministrov

Otázka európskeho dohovoru o lesoch je znova na stole ministrov

Zasadnutie Forest Europe na úrovni expertov, ktoré je rozhodovacím telesom celého ministerského procesu, prijalo podľa neho 6. decembra na svojom zasadnutí v Bratislave rozhodnutie o obnovení negociačného procesu o takejto dohode. Ide o zásadné rozhodnutie, ktoré prichádza po viac ako päťročnom čakaní po neúspešnom ukončení predchádzajúcich negociácií o takejto právne záväznej dohode ešte koncom roka 2013.

Európske krajiny čakajú na takýto dohovor od roku 2011

Rozhodnutie prijaté na bratislavskom zasadnutí zástupcov vlád jednotlivých krajín a Európskej únie musia podľa Feika ešte potvrdiť európski ministri, ktorí zodpovedajú za agendu lesov. V prípade kladného stanoviska ministrov dostane podpredsedníčka vlády a šéfka MPRV SR Gabriela Matečná (SNS) od európskych krajín mandát, aby formálne požiadala príslušné inštitúcie systému Organizácie Spojených národov (OSN), v tomto prípade Európsku hospodársku komisiu (UN ECE) a Organizáciu Spojených národov pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO), o čo najskoršie začatie takýchto negociácií. 

V takom prípade by podľa Feika išlo o zásadný krok, ktorý by mohol viesť k prijatiu európskeho dohovoru o lesoch, právne záväzného nástroja pre európske lesy – prvého svojho druhu na svete. Európske krajiny čakajú na takýto dohovor od roku 2011, keď na konferencii ministrov Forest Europe v nórskom Osle prvýkrát potvrdili jeho opodstatnenosť a rozhodli o začatí oficiálnych negociácií na tento účel.

Slovensko je od roku 2016 politickým lídrom celoeurópskeho medzivládneho procesu o lesoch

Forest Europe, Konferencie ministrov o ochrane lesov v Európe, je paneurópsky politický proces pre trvalo udržateľné obhospodarovanie lesov na celom kontinente. Úlohou Forest Europe je zlepšiť spoluprácu v oblasti lesníckej politiky v gescii ministrov v štátoch Európy, ako aj a podporovať trvalo udržateľné využívanie lesov s cieľom zabezpečenia funkcií lesov nevyhnutných pre celú spoločnosť. 

Slovensko je od roku 2016 politickým lídrom celoeurópskeho medzivládneho procesu o lesoch, ktorý nesie názov Forest Europe. Signatármi procesu je 46 európskych krajín a EÚ. Slovensko spolu s Nemeckom predsedá jednotlivým zasadnutiam Forest Europe a zároveň je hostiteľom sekretariátu procesu, tzv. Liaison Unit Bratislava. Vrcholom pôsobenia Slovenska v procese bude organizovanie ôsmej konferencie ministrov Forest Europe v roku 2020 v Bratislave.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 689,618 +9,534 Dnes Úmrtí 14,503 +85 Dnes Uzdravení 563,790 Infikovaných 111,325 Last updated: 1. decembra 2021 - 13:25 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img