Babiš so Zemanom sú skazou Česka, vyhlasuje Karel Schwarzenberg. A že im ľudia veria? Hitlerovi tiež verili až do konca…

  0
  Karel Schwarzenberg (Autor: Facebook, TOP 09)

  „Babišovo mimoriadne nadanie je v tom, ako rozšíriť svoj majetok, a to už počas obdobia, keď bol ministrom financií. Musím povedať, že ja by som to nedokázal,“ odpovedal Schwarzenberg v úvode na otázku, za čo by pochválil Andreja Babiša. Následne dodal, že ani k samotnému hnutiu ANO mu v politickej rovine nenapadá jediná vec, za ktorú by ho pochválil. Pripúšťa, že Babišova orientácia na Západ mu je sympatická, ale považuje ju za samozrejmosť a povinnosť.

  Namieste podľa čestného predsedu TOP 09 je aj to, že by sa o Andrejovi Babišovi malo hovoriť v Európskom parlamente v rámci debaty o jeho možnom konflikte záujmov. „V okamihu, keď dotyčný je šéf vlády jedného zo štátov EÚ a keď sa dotácie pohybujú v miliardách, je načase, aby zasiahol aj Európsky parlament a prebehla otvorená debata,“ zdôraznil s tým, že sa ukazuje, že Babiš je čosi špecifické aj pre EÚ.

  „Malo by sa zamedziť, aby takí veľmi vplyvní politici využívali svoje postavenie na svoj kšeft. Táto kombinácia je smrteľná. Ak chce byť miliardár a bohatnúť každý deň, nemá byť v politike,“ zdôraznil Schwarzenberg s tým, že jeho rod je síce zámožný a on je takisto politik, ale v porovnaní s Babišom je len pestovateľ smrekov a chovateľ rýb. „Jeho majetok a náš rodinný majetok, to je naozaj iná dimenzia,“ smial sa.

  Reč bola ďalej aj o najnovších volebných modeloch, keď volebné preferencie hnutia ANO išli podľa agentúry STEM a spoločnosti KANTAR aj po krymskej kauze týkajúcej sa údajného únosu premiérovho syna o päť percentuálnych bodov nahor. „Ľudia sú o ňom takí presvedčení, že uveria aj tejto záležitosti. Pozrite, ako ľudia verili Hitlerovi až do konca. Ako obdivovali Stalina a Gottwalda. Ľudia sa dajú veľmi ovplyvniť,“ vysvetľuje si výsledky volebných prieskumov Schwarzenberg.

  Spresnil, že Babiša však nezaraďuje do jedného radu s týmito menovanými vodcami. „Babiš nie je vrah ako oni, len tiež vedeli šikovne manipulovať verejnú mienku. Babiš je nadaný populista,“ dodal.

  „Veľa ľudí nám vyčíta, že sme včas upozorňovali na nebezpečenstvo pre Českú politiku menom Miloš Zeman. Že sme varovali pred Babišom. Čas priniesol dôkazy, že sme mali pravdu. Poslov zlých správ však nemá nikto rád,“ vysvetľuje si čestný predseda TOP 09, čo robí strana zle, že jej klesajú volebné preferencie.

  Schwarzenberg odmieta tvrdenie niektorých komentátorov, že TOP 09 sa rovná program Antibabiš a nič viac. „To nie je pravda. Mali by sa pozrieť na náš program. Ale je pravda, že ľudia asi vnímajú hlavne náš boj proti Babišovi a Zemanovi,“ pripúšťa.

  Pokračoval s tým, že vyvolanie hlasovania o nedôvere vláde bolo nutné. „Pozoruhodnosti okolo Babiša sú také zvláštne, že by opozícia nestála za nič, keby to neurobila. Keď sa ukazujú také aféry, je jej úlohou zaútočiť,“ povedal jasne s tým, že ľudia na to však reagovali zvláštne, pretože veria Babišovi viac než polícii alebo investigatívnym novinárom. „Pani Slonková na tom dlho robila a je to najserióznejšia novinárka tejto republiky,“ podotkol Schwarzenberg, ktorý si ju veľmi váži.

  K Babišovmu synovi, ktorý má údajne trpieť schizofréniou, uviedol, že sám pozná vo svojom okolí ľudí, ktorí majú túto chorobu a normálne komunikujú. „Tá choroba má niekedy taký priebeh, že sú chvíle, keď ste úplne v pohode a vtedy sa s vami môžu normálne baviť ako s každým iným,“ povedal s tým, že to by v rámci prípadu nemusel byť taký problém.

  „Tandem Babiš a Zeman zosobňuje skazu tejto krajiny. Poškodzujú Česko najmä z hľadiska politickej morálky a zahraničnej politiky. Opustili sme hlavnú myšlienku, že budeme hlavnou oporou boja za ľudské práva vo svete. Hlboko sme sa poklonili pred Ruskom, ako aj pred Čínou,“ poznamenal.

  Andrej Babiš a Miloš Zeman

  Andrej Babiš a Miloš Zeman  Zdroj: Hans Štembera

  Chváli preto českého ministra zahraničia Tomáša Petříčka za jeho slová o tom, že Rusko si v súvislosti s Ukrajinou nemôže robiť, čo chce, a chce preverovať počet diplomatov na ruskej ambasáde. „Chvalabohu, že tam zatiaľ je. Ak Pán Boh dá, tak vo vláde Babiša azda zostane. Ukazuje veľkú odvahu. Má môj rešpekt,“ dodal Schwarzenberg s tým, že Petříček to nemá ľahké.

  Celý rozhovor nájdete na webe Reflex.cz.

  autor: nab

  - Reklama -