Porošenko uzákonil zrušenie zmluvy o priateľstve medzi Ukrajinou a Ruskom

  0
  Petro Porošenko (Autor: TASR)

  Agentúra UNIAN pripomenula, že ukrajinský parlament schválil návrh zákona 6. decembra. Prezident mu ho predložil 3. decembra. Platnosť zmluvy s Ruskom vyprší 31. marca 2019. Od 1. apríla 2019 v súlade s rozhodnutím parlamentu však už nebude predĺžená.

  V návrhu, z ktorého sa Porošenkovým podpisom stal zákon, sa uvádza, že ukončenie zmluvy o priateľstve je výsledkom vojenskej agresie Ruska proti Ukrajine, čo je významným porušením ustanovení tohto dohovoru.

  Zmluvu o priateľstve, spolupráci a partnerstve medzi Ruskom a Ukrajinou, nazvanú “Veľká dohoda”, podpísali prezidenti oboch krajín v Kyjeve 31. mája 1997. Ukrajinský parlament dokument ratifikoval 14. januára 1998, ruská Štátna duma 25. decembra toho roku a 1. apríla 1999 nadobudol účinnosť.

  Oba štáty touto zmluvou oficiálne uznali vzájomné hranice a upevnili princípy strategického partnerstva a rešpektovania územnej celistvosti.

  Po anexii Krymu Ruskom a začiatku ruskej agresie v Donbase v roku 2014 však zazneli výzvy na zrušenie zmluvy z dôvodu, že Rusko porušilo územnú celistvosť Ukrajiny.

  Porošenko 17. septembra 2018 podpísal dekrét o “rozhodnutí Rady národnej bezpečnosti a obrany Ukrajiny (RNBOU) zo 6. septembra 2018 v prípade Zmluvy o priateľstve, spolupráci a partnerstve medzi Ukrajinou a Ruskou federáciou”. RNBOU týmto rozhodnutím podporila návrh ukrajinského ministerstva zahraničných vecí na jej ukončenie.

  Porošenko ešte 28. augusta, keď nariadil ministerstvu zahraničných vecí, aby pripravilo potrebný balík dokumentov na ukončenie zmluvy, vyhlásil, že “konečne, keď sme dostatočne pripravení a právne chránení, sme pristúpili k ukončeniu Zmluvy o priateľstve, spolupráci a partnerstve medzi Ukrajinou a Ruskou federáciou, ktorá sa už stala anachronizmom, a to chybou Moskvy”.

  Hlava štátu vtedy taktiež poznamenala, že postavenie Ruska ako agresora je zakotvené v ukrajinskej legislatíve. Opäť vyzval na vytvorenie koordinačného orgánu, ktorý bude požadovať od Ruska náhradu škod.

   

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu