Bugár má v prezidentskom súboji dobre našliapnuté, podľa politológa však do budúcna nemôže rátať s takouto podporou

  0
  Béla Bugár (Autor: TASR)

  Ak by sa prezidentské voľby konali v decembri, ľudia by najviac volili vedca Roberta Mistríka (16,8 percenta). Na druhom mieste by skončil predseda koaličného Mosta-Híd Béla Bugár so 16,2 percenta a trojicu uzatvára sudca Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin (12,8 percenta), takéto výsledky ukázal prvý zverejnený preskum z dnešného dňa. 

  Politológ Grigorij Mesežnikov upozorňuje, že v najnovšom prieskume v tejto chvíli chýbajú kandidáti, ktorí určite oslovia množstvo voličov, aj keď ich konkrétne mená ešte dnes nevieme. Relevancia prieskumu je preto nízka.

  „Nepripisujem tomuto prieskumu veľkú dôležitosť. Niečo nám síce napovie, no kým nepoznáme kandidátov strán ako Smer či SNS, je ošemetné komentovať voličské preferencie,“ myslí si.

  Bugárova súčasná pozícia v prieskumoch sa podľa Mesežnikových slov zmení okamžite, ako budú známi kandidáti silných strán. „Akonáhle bude známy kandidát Smeru, podpora pre Bugára nebude 16 percent. To, že dnes kandidát Smeru nie je, neznamená, že ani nebude. Takýto prieskum nám dnes neukazuje skutočnú silu kandidátov,“ zhrnul.

  Rovnako tak sa volebné preferencie podľa neho prerozdelia, ak dôjde na to, že sa niektorí kandidáti rozhodnú vzdať kandidatúry, ako ich na to vyzýva kandidát SaS Robert Mistrík. 

  Prieskum agentúry AKO si objednala jedna z kandidátok na prezidenta Zuzana Čaputová. Uskutočnil sa od 6. do 10. decembra na vzorke 1000 respondentov formou telefonického dopytovania. Do prieskumu boli zaradení len kandidáti, ktorí deklarovali zámer zúčastniť sa na voľbách. Z prieskumu tiež vyplýva, že voliť by nešlo 13,3 percenta opýtaných a nerozhodnutých je 22,5 percenta.

  V rovnaký deň vyšiel prieskum, ktorý si neobjednal žiadny z kandidátov

  Rovnako v stredu (12.12. 2018) len o niekoľko hodín, v popoludňajších hodinách, vydala agentúra AKO ďalší prieskum, ktorého výsledky sú už o čosi iné. Líši sa v ňom nielen poradie niektorých kandidátov, ale aj percentá, pričom nevznikol na objednávku konkrétneho prezidentského kandidáta. Spomínaný Bugár klesol na tretie miesto, pričom ho predbehol Harabin.

  Ak by sa prezidentské voľby konali počas nadchádzajúceho víkendu (15. – 16. decembra), ľudia by najviac volili Roberta Mistríka (14,8 percenta). Na druhom mieste by skončil Štefan Harabin (10 percent), na treťom Béla Bugár (9,8 percenta). Prieskum prezidentských preferencií v decembri 2018 realizovala agentúra AKO.  Za prvom trojicou by nasledovali Andrej Danko s 8,8 percenta, Richard Raši (8,5 percenta) a Veronika Remišová (8,3 percenta). Eduard Chmelár oslovil 7,7 percenta opýtaných, Zuzana Čaputová 6,6 percenta. František Mikloško získal 6,4 percenta, Milan Krajniak 6 percent. 

  Menej ako päť percent by mali Marian Kotleba (4,3 percenta), Martin Daňo (2,7 percenta), Gabriela Drobová (1,9 percenta), József Menyhárt (1,7 percenta), Juraj Zábojník (jedno percento), Róbert Švec (0,6 percenta), Bohumila Tauchmannová (0,6 percenta) a Radovan Znášik (0,3 percenta).

  Do zoznamu kandidátov boli podľa AKO zaradení okrem doteraz ohlásených kandidátov aj predpokladaní kandidáti troch strán, ktoré ešte nepredstavili svojich kandidátov (Smer-SD, SNS, OĽaNO). Z prieskumu tiež vyplýva, že šesť percent občanov by určite nešlo voliť. Viac ako 22 percent opýtaných nevedelo odpovedať na otázku, koho by aktuálne volilo. Menej ako jedno percento opýtaných odmietlo prezradiť, koho by volilo. Prieskum sa uskutočnil v dňoch 3. – 4. decembra formou telefonického dopytovania na vzorke 1000 ľudí.

  Prezidentské voľby budú na jar budúceho roka. Viacerí z uvedeného zoznamu už oznámili kandidatúru a zbierajú podpisy. Termín volieb ešte určený nie je a nie sú známi ani všetci kandidáti. Na kandidatúru musia kandidáti splniť viacero podmienok vrátane veku a vyzbieraných podpisov (buď 15 poslaneckých, alebo 15.000 občianskych).

   

  - Reklama -