V OSN bude Česko hlasovať proti globálnemu paktu o migrácii, uviedol to minister zahraničných vecí Petříček

  0
  Vlajka ČR, ilustračné foto (Autor: TASR)

  Pôvodne dostali diplomati inštrukciu, aby sa hlasovania zdržali. Petříček už skôr uviedol, že toto rozhodnutie vychádza zo stanoviska kabinetu, podľa ktorého sa pôvodne ČR mala hlasovania zdržať, a že ak by vláda rozhodla inak, došlo by k zmene pokynov aj pre diplomatov.

  Babiš v rozhovore pre pondelkové vydanie denníka Právo vyjadril prekvapenie, že rezort ešte neoznámil OSN, že Česká republika od migračného paktu odstupuje. Zdržanie sa hlasovania nepokladá za dostatočné a bude chcieť, aby Česko hlasovalo proti paktu. Ministerstvo by podľa neho malo listom oznámiť OSN, že Česko od dohody odstupuje.

  Pakt o migrácii schválilo 10. decembra na zasadaní v marockom meste Marrákeš 164 krajín, nezúčastnili sa ho však tri desiatky členov OSN. Celý rad štátov vrátane Česka dokument odmieta; k odporcom patria tiež Spojené štáty, Slovensko, Maďarsko, Poľsko, Bulharsko a Rakúsko.

  Podľa kritikov text dokumentu predstavuje migráciu ako pozitívny jav, čím podporuje nekontrolovateľné presuny ľudí. Kritici takisto tvrdia, že stiera rozdiel medzi nelegálnou a legálnou migráciou, vysvetlil portál Novinky.cz.

  Niektorí analytici označujú význam paktu viac za symbolický než praktický. Väčšina z jeho 23 cieľov je podľa nich zakotvená v už existujúcich normách medzinárodného práva.

  Zástancovia globálneho paktu si od neho sľubujú spoluprácu v riešení problémov migrácie či lepší boj proti pašerákom ľudí.

   

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu