sobota, 27 novembra, 2021
0.8 C
Bratislava
ÚvodArénaPrítomnosť vojakov na misii NATO v Lotyšsku dáva pocit bezpečia, tvrdí Kiska

Prítomnosť vojakov na misii NATO v Lotyšsku dáva pocit bezpečia, tvrdí Kiska

Prezident počas návštevy zdôraznil heslo základne v Lotyšsku “V jednote je sila”. Podľa jeho slov sa tam nachádza viac ako 3000 príslušníkov ozbrojených síl viacerých krajín, medzi nimi aj vyše 150 slovenských vojakov. “Ako hlavný veliteľ OS SR som sa im poďakoval za to, že robia nesmierne dobré meno našej krajine,” uviedol Kiska. 

Na základe pochvalných slov od kanadského veliteľa Kiska informoval, že vojaci sú pripravení zasiahnuť v prípade, ak by bola ohrozená bezpečnosť ktorejkoľvek krajiny NATO. Keďže časť z nich ostáva na misii aj počas sviatkov, chcel ich prezident povzbudiť a pripomenul im, že ich prítomnosť má zmysel. 

“Spolu s ostatnými národnosťami sme pracovali na tom, aby sme zlepšili bezpečnosť v tomto regióne. Najťažším momentom bolo integrovať sa rýchlo a kvalitne do spoločných aktivít v tomto mnohonárodnom zoskupení,” ozrejmil veliteľ Slovenského kontingentu Vladimír Moško. Misia v Lotyšsku s názvom NATO Enhanced Forward Presence Latvia vznikla minulý rok v júli a Slovensko sa do nej zapojilo prvou rotáciou v júli tohto roka. 

“Cieľom misie je preukázať súdržnosť NATO a spoločným výcvikom byť pripravení na plnenie úloh aj v tejto časti sveta,” uviedol Moško. Informoval, že počas nasadenia v misii nezažil krízové situácie. Po 20. decembri začne svoju úlohu plniť druhá rotácia. Vojaci na misii v Lotyšsku absolvoval výcvik súčinnosti zameraný na zladenie tréningových výcvikových aktivít. 

Minister obrany SR Peter Gajdoš (SNS) spolu s prezidentom Kiskom priviezli vojakom aj vianočný stromček a darčeky. Okrem troch bicyklov dostali aj kávovar a niekoľko menších darčekov. 

 

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 651,234 +9,331 Dnes Úmrtí 14,177 +70 Dnes Uzdravení 532,945 Infikovaných 104,112 Last updated: 27. novembra 2021 - 02:41 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img