Generál Pavel vyzval, aby sa o Rusku hovorilo pravdivo. A navrhol, ako riešiť migráciu

  0
  Predseda Vojenského výboru NATO generál Petr Pavel (Autor: Hans Štembera)

  Na úvod sa Pavel vyjadril k tomu, či Rusko zohralo významnú rolu v boji proti Islamskému štátu. „Rusko navonok vždy zdôrazňovalo, že treba poraziť Islamský štát, a ja tomu aj verím, pretože Islamský štát bol hrozbou aj pre Rusko. Mnoho veliteľov v Islamskom štáte sa regrutovalo z Čečencov. Na druhej strane sa Islamský štát práve ako určitý proxy hráč svojím spôsobom Rusku v niektorých fázach hodil, pretože destabilizoval úsilie Spojených štátov,“ uviedol so slovami, že neúspech môjho nepriateľa je mojím úspechom.

  „Rusko malo strategický záujem nielen na stabilizácii situácie v Sýrii, ale z hľadiska dlhodobejšieho strategického geografického záujmu sa tiež chcelo vrátiť na Blízky východ, čo sa mu podarilo. Má námornú a leteckú základňu, vytvorilo si tam predpolie a vďaka svojmu pôsobeniu v Sýrii sa stalo hráčom, s ktorým treba diskutovať akékoľvek riešenie na Blízkom východe. Takže v tomto zmysle bolo pre Rusko do určitej miery pohodlné nechať Spojené štáty a koalíciu nimi vedenú tak trochu krvácať na probléme s Islamským štátom a vstúpiť do hry až v okamihu, ktorý sa hodil im,“ poznamenal ešte Pavel.

  Následne hovoril aj o informačnej vojne. „Rusko veľmi dobre vie, že ekonomicky so Západom konfrontačne neuspeje, ale kde môže uspieť, je práve v oblasti informácií a propagandy, kde mu práve technológie a sociálne siete umožňujú veľmi široké pole pôsobnosti a je to nakoniec oveľa efektívnejšie a lacnejšie než vojenské pôsobenie,“ podotkol Pavel.

  „Ruské pôsobenie, ruská propaganda, ich účasť v ovplyvňovaní volieb v mnohých krajinách nie sú len preukázaným faktom, o ktorom sa stále hovorí ako o nepreukázanej hypotéze, ale je to realita, s ktorou jednoducho musíme žiť,“ dodal.

  „Takže by sme sa mali viac zameriavať na to, aby sme nevykreslili Rusko len v čiernych farbách, ale pokiaľ možno vo faktoch,“ povedal ďalej Pavel a pokračoval: „Pretože aj v dobe postfaktickej je mnoho vecí, ktoré si ľudia môžu overiť, a tým, že budeme selektívne vyberať len negatívne fakty, tak, samozrejme, spôsobíme, že naša argumentácia sa stane nevierohodnou. Či sa nám to totiž páči, alebo nie, ľudia sa dostanú aj k pozitívnej časti argumentov o Rusku a, samozrejme, existuje mnoho pozitívnych, rovnako ako tých negatívnych.“

  Na záver sa vyjadril k migrácii v Európe, keď podľa neho bude v tejto oblasti čeliť aj naďalej tlakom. „Aj keď sa nám podarí prijať regulačné opatrenie, aj keby sa nám podarilo zlepšiť stabilitu v krajinách na severe Afriky a na Blízkom východe, pokiaľ nenastane nejaký radikálny obrat v klimatických zmenách, tak migrácia bude rásť aj z čisto klimatických dôvodov. Pre Európu bude veľmi dôležité, ako sa jej podarí zvládnuť nielen prístup k migrácii, ale aj vzťahy s okolitými krajinami, cez ktoré hlavné migračné vlny pôjdu. To je jeden zdroj väčších možných problémov,“ poznamenal Pavel.

  Pôvodný text nájdete na webe kupredudominulosti.cz.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu