Alarmujúci prieskum. Až 22 percent Slovákov žijúcich v zahraničí sa nemieni vrátiť. Chýba im motivácia.

  0
  Mladí ľudia, ilustračné foto (Autor: TASR)

  Najväčší problém Slovenska podľa väčšiny Slovákov žijúcich za hranicami je korupcia, klientelizmus a rodinkárstvo. Myslia si to až tri štvrtiny z nich. Nasleduje radikalizácia spoločnosti a intolerancia voči menšinám, za ktoré v prieskume organizácie LEAF hlasovala štvrtina respondentov. Prieskumu sa zúčastnilo viac ako 4 000 ľudí zo Slovenska, ktorí žijú v 72 krajinách sveta.

  Naopak prieskum odhalil, že najpozitívnejšou vecou na Slovensku podľa polovice respondentov, boli jarné protesty Za slušné Slovensko. Nálady medzi Slovákmi žijúcimi v zahraničí sa však za posledné roky veľmi nezmenili. Približne polovica ľudí, ktorí sa do prieskumu zapojili, nie je rozhodnutá, či sa na Slovensko vrátia. Teda ani nevylučujú návrat, ale nemajú to ani v pláne.

  Alarmujúci je však počet tých, ktorí sú rozhodnutí nevrátiť sa. Taký postoj zastáva až 22 percent Slovákov žijúcich v zahraničí. Naopak iba 4 percentá sa chcú do domoviny vrátiť v horizonte jedného roka.

  Na návrat pomýšľajú prevažne mladší

  Čím boli respondenti starší, tým menej bol návrat pre nich atraktívny. Vo veku od 18 do 25 rokov sa proti odsťahovaniu zo zahraničia na Slovensko vyslovilo len 17 percent opýtaných, vo veku viac ako 36 rokov sa odmieta vrátiť až takmer 28 percent opýtaných.

  Približne polovica účastníkov prieskumu odišla žiť do zahraničia medzi rokmi 2012 a 2016. Najčastejšie odchádzali ľudia z okresov Bratislava, Košice a Prešov. Najväčšia časť Slovákov, ktorí sa zúčastnili prieskumu, žije v susednom Česku, nasleduje Veľká Británia a Nemecko. 

  Prieskum monitoroval aj ľudí, ktorí sa zo zahraničia vrátili na Slovensko. Štvrtina z týchto respondentov vníma svoj návrat skôr negatívne, desatina len negatívne. Pozitívne ho vníma 19 percent, skôr pozitívne 15 percent.

  Odchádzajú za vzdelaním aj prácou

  Najčastejším dôvodom na odchod z domovskej krajiny je vzdelanie. Viac ako tretina opýtaných odišla za hranice hľadať kvalitnejšie štúdium. V tesnom závese bola druhým najčastejším dôvodom lepšie platená práca. Tá motivovala k odchodu až 25 percent opýtaných.

  Práca je zároveň faktor, ktorý by viacerých vedel prilákať aj späť na Slovensko. Muselo by však ísť o prácu, ktorá by bola finančne ohodnotená tak, aby ľuďom zvýšila životnú úroveň. Mnohí však v práci vyhľadávajú aj možnosť kariérneho rastu či rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom. 

  Až 62 percent respondentov by sa rozhodovalo medzi prácou na Slovensku alebo v zahraničí na základe pomeru platu k životným nákladom. Viac ako 80 percent však nepozná na Slovensku spoločnosť, v ktorej by chceli pracovať. 

  Viac ako polovica respondentov tvrdí, že by ich k návratu motivovalo, mimo práce, ak by sa na Slovensku zmenila politická kultúra. Nasleduje zlepšenie služieb, ktoré poskytuje štát.