Poľnohospodársky magnát, developer, majitelia IT firmy. Toto sú najbohatší Slováci roku 2018

  0
  Andrej Babiš (Autor: TASR)

  Rebríček najbohatších Slovákov zostavil magazín Forbes. Roku 2018 suverénne kraľuje slovenský milionár, súčasný český premiér a rodák z Bratislavy Andrej Babiš. S majetkom viac ako 3,3 miliardy eur má pred ostatnými boháčmi markantný náskok. 

  Hlavným zdrojom Babišových príjmov je holding Agrofert, pod ktorým je združených viac ako 250 spoločností pôsobiacich v chemickom priemysle, potravinárstve či zdravotníctve. Holding združuje spoločnosti pôsobiace v Nemecku, Česku, Maďarsku a na Slovensku. Najznámejšie slovenské firmy patriace k Babišovmu konglomerátu sú chemička Duslo v Šali, hydináreň Hyza v Topoľčanoch či pekárne Penam. 

  Druhé miesto rebríčka patrí šéfovi developerskej skupiny HB Reavis Ivanovi Chrenkovi. Oproti Babišovi je Chrenkov majetok síce „iba“ približne tretinový, ale Chrenko aj tak obsadzuje miesta v svetových rebríčkoch najväčších boháčov. Jeho podnikanie v realitách mu zabezpečilo majetok v hodnote viac ako 1,1 miliardy eur. Spolu s Babišom sú tak jediní slovenskí miliardári. 

  Trojicu najbohatších Slovákov uzatvára prvý muž Penta Investments Jaroslav Haščák. Penta, ktorá ovláda zdravotnú poisťovňu Dôvera, kupuje aj buduje nemocnice a vlastní najväčšiu stredoeurópsku sieť lekární Dr. Max, priniesla Haščákovi majetok v hodnote 830 miliónov eur. 

  Číslo štyri si v rebríčku Forbes vyslúžil podnikateľ v papierenskom priemysle Milan Fiľo. V ružomberských papierniach vlastní Filo 49-percentný podiel, ktorý mu spolu s ďalšími podnikateľskými aktivitami priniesol majetok v hodnote 670 miliónov eur.

  Piate až siedme miesto obsadzujú zakladatelia slovenskej IT spoločnosti ESET. Miroslav Trnka, Peter Paško a Rudolf Hrubý disponujú v roku 2018 majetkami v hodnote 640 miliónov, 620 miliónov a 610 miliónov eur. Z denného chodu úspešnej antivírusovej firmy sa však už trojica stiahla. Dnes sa v nej stretávajú len raz do mesiaca na správnej rade (stretnutí majiteľov).

  Číslom osem sa s majetkom 580 miliónov stal hutník Tomáš Chrenek. Cez českú firmu Finitrading ovláda Chrenek a jeho ďalší traja veľkí slovenskí spoluakcionári veľkú fabriku na severe Moravy Třinecké železárny (člen Moravia Steel). Okrem toho však Chrenek podniká aj v zdravotníctve, kde sa často v tendroch stretáva s konkurenciou v podobe Penty.

  O deviate miesto sa delí dvojica otec a syn Jozef a Patrik Tkáčovci. Vďaka J&T Finance Group sa ich majetok ráta na 550 miliónov eur. Desiatku najúspešnejších multimilionárov Slovenska uzatvára s majetkom 530 miliónov Ivan Jakabovič, ktorý spolu s Takáčovcami podniká v rámci J&T.

   

   

   

   

   

   

   

  - Reklama -