streda, 1 decembra, 2021
5.5 C
Bratislava
ÚvodArénaPoľnohospodársky magnát, developer, majitelia IT firmy. Toto sú najbohatší Slováci roku 2018

Poľnohospodársky magnát, developer, majitelia IT firmy. Toto sú najbohatší Slováci roku 2018

Rebríček najbohatších Slovákov zostavil magazín Forbes. Roku 2018 suverénne kraľuje slovenský milionár, súčasný český premiér a rodák z Bratislavy Andrej Babiš. S majetkom viac ako 3,3 miliardy eur má pred ostatnými boháčmi markantný náskok. 

Hlavným zdrojom Babišových príjmov je holding Agrofert, pod ktorým je združených viac ako 250 spoločností pôsobiacich v chemickom priemysle, potravinárstve či zdravotníctve. Holding združuje spoločnosti pôsobiace v Nemecku, Česku, Maďarsku a na Slovensku. Najznámejšie slovenské firmy patriace k Babišovmu konglomerátu sú chemička Duslo v Šali, hydináreň Hyza v Topoľčanoch či pekárne Penam. 

Druhé miesto rebríčka patrí šéfovi developerskej skupiny HB Reavis Ivanovi Chrenkovi. Oproti Babišovi je Chrenkov majetok síce „iba“ približne tretinový, ale Chrenko aj tak obsadzuje miesta v svetových rebríčkoch najväčších boháčov. Jeho podnikanie v realitách mu zabezpečilo majetok v hodnote viac ako 1,1 miliardy eur. Spolu s Babišom sú tak jediní slovenskí miliardári. 

Trojicu najbohatších Slovákov uzatvára prvý muž Penta Investments Jaroslav Haščák. Penta, ktorá ovláda zdravotnú poisťovňu Dôvera, kupuje aj buduje nemocnice a vlastní najväčšiu stredoeurópsku sieť lekární Dr. Max, priniesla Haščákovi majetok v hodnote 830 miliónov eur. 

Číslo štyri si v rebríčku Forbes vyslúžil podnikateľ v papierenskom priemysle Milan Fiľo. V ružomberských papierniach vlastní Filo 49-percentný podiel, ktorý mu spolu s ďalšími podnikateľskými aktivitami priniesol majetok v hodnote 670 miliónov eur.

Piate až siedme miesto obsadzujú zakladatelia slovenskej IT spoločnosti ESET. Miroslav Trnka, Peter Paško a Rudolf Hrubý disponujú v roku 2018 majetkami v hodnote 640 miliónov, 620 miliónov a 610 miliónov eur. Z denného chodu úspešnej antivírusovej firmy sa však už trojica stiahla. Dnes sa v nej stretávajú len raz do mesiaca na správnej rade (stretnutí majiteľov).

Číslom osem sa s majetkom 580 miliónov stal hutník Tomáš Chrenek. Cez českú firmu Finitrading ovláda Chrenek a jeho ďalší traja veľkí slovenskí spoluakcionári veľkú fabriku na severe Moravy Třinecké železárny (člen Moravia Steel). Okrem toho však Chrenek podniká aj v zdravotníctve, kde sa často v tendroch stretáva s konkurenciou v podobe Penty.

O deviate miesto sa delí dvojica otec a syn Jozef a Patrik Tkáčovci. Vďaka J&T Finance Group sa ich majetok ráta na 550 miliónov eur. Desiatku najúspešnejších multimilionárov Slovenska uzatvára s majetkom 530 miliónov Ivan Jakabovič, ktorý spolu s Takáčovcami podniká v rámci J&T.

 

 

 

 

 

 

 

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 689,618 +9,534 Dnes Úmrtí 14,503 +85 Dnes Uzdravení 563,790 Infikovaných 111,325 Last updated: 1. decembra 2021 - 16:55 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img