piatok, 27 novembra, 2020
0.6 C
Bratislava
Úvod Aréna Upadne svet do recesie? Tu sú šokujúce predpovede na rok 2019

Upadne svet do recesie? Tu sú šokujúce predpovede na rok 2019

Spoločnosť na vytvorenie rebríčka použila možné udalosti, ktoré sú síce podhodnotené a tým pádom nepravdepodobné, ale ak by sa stali skutočnosťou, tak by na finančných trhoch mohli vyvolať vlnu paniky. S informáciou prišiel portál hnonline.sk. Nejde tak o oficiálne trhové prognózy, ale o varovania pred možným nesprávnym rozdelením rizika z dôvodu, že investori dávajú týmto predpovediam iba jednopercentnú pravdepodobnosť.

„Už viac ako desať rokov publikujeme tzv. šokujúce predpovede na nasledujúci rok a myslíme si, že tohtoročný zoznam je fascinujúci a zároveň natoľko šokujúci, že prinúti investorov, aby začali premýšľať inak ako ostatní,“ uviedol hlavný ekonóm spoločnosti Steen Jakobsen. Dodal, že tieto predpovede by sa nemali brať ako oficiálny trhový výklad spoločnosti. „V skutočnosti ide o udalosti a trhové pohyby, ktoré by spôsobili obrovské narušenie všeobecného konsenzu, ak by k nim došlo,“ vysvetlil.

Žiadne HDP

Jednou z takýchto šokujúcich predpovedí je, že MMF a Svetová banka sa rozhodnú zastaviť meranie HDP. Namiesto toho by sa krajiny hodnotili na základe ich produktivity. Tento zámer by na jarnom stretnutí MMF a Svetovej banky mali oznámiť hlavné ekonómky Pinelopi Goldbergová a Gita Gopinathová.

„Budú tvrdiť, že úroveň HDP nedostatočne odráža skutočný vplyv nízkonákladových služieb založených na technológiách a tento ukazovateľ nezohľadňuje environmentálne otázky, čo dokazujú hrozivé dôsledky znečistenia na ľudské zdravie a zhoršenie životného prostredia v Indii a po celom svete,“ píše sa na portáli.

Dodávajú, že produktivita je najpopulárnejší výraz v ekonómii, aj keď nie je odborníkmi celkom chápaný. Ide totiž o výkon za odpracovanú hodinu a v skutočnosti sa dá definovať ako najväčší determinant životnej úrovne v čase. „Ak sa krajina snaží zlepšiť šťastie a zdravie ľudí, musí produkovať na pracovníka väčší výkon ako v minulosti. Toto bezprecedentné rozhodnutie MMF a Svetovej banky tiež symbolizuje prechod od éry centrálnych bánk, ktoré sa stali v časoch po globálnej finančnej kríze synonymom kolapsu globálnej produktivity,“ dodávajú.

Zavedenie dane z dopravy

Naša planéta sa prehrieva a s tým súvisí aj otepľovanie jej povrchu. Podľa ďalšej predpovede bude svet naďalej trápiť zhoršujúce sa počasie, čo spôsobí, že Európa zažije extrémne horúce leto. Tento trend by spôsobil paniku a strach v mestách. S týmto trendom by sa dalo bojovať zavedením dane z dopravy.

„Zavedie sa svetová daň na leteckú prepravu a daň z tonáže v lodnej doprave, ktorej hodnota bude prepojená na emisie uhlíka. Nový daňový poplatok bude stanovený na 50 dolárov za tonu emisií CO2, čo v porovnaní s predchádzajúcimi návrhmi predstavuje dvojnásobné navýšenie a výrazne to prevyšuje aj úroveň 15 eur za tonu platnú v tomto roku,“ uvádza sa v predpovedi. To bude mať za následok zvýšenie cien leteniek a námornej dopravy.

Táto daň bola už v minulosti spochybňovaná veľmocami USA a Čínou, pričom sa odvolávali na Chicagský dohovor o medzinárodnom civilnom letectve. „Čína však zmení svoj postoj ako prirodzený krok v boji proti znečisteniu, čo prinúti zmeniť svoj názor aj USA. Bude tak prijatá celosvetová daň z leteckej a námornej dopravy. Akcie spojené s turizmom, leteckými spoločnosťami a lodnou dopravou sa ponoria do neistoty a budú dosahovať nižší rast,“ dodali.

Ďalšou šokujúcou predpoveďou je, že svet zasiahne slnečná búrka. Tá vzniká vplyvom solárnych erupcií. Takáto búrka by podľa predpovede mala zasiahnuť západnú pologuľu, pričom by mala vyradiť väčšinu satelitov a možno aj elektrickú štruktúru. To by spôsobilo chaos a obrovské škody, ktoré by siahali do sumy až dvoch biliónov dolárov.

Nemecko upadne do recesie

Priaznivú predpoveď nedávajú ani Nemecku. To by podľa spoločnosti malo upadnúť do recesie, pretože nebude vedieť využiť svoje moderné technológie. Predpokladajú, že sa im podarí dosiahnuť hranicu 100 miliónov predaných kusov automobilov, cieľ sa im ale podarí splniť na 80 percent. To by znamenalo koniec dlhodobému trendu vysokému nárastu predaja.

„Do roku 2040 by mali 55 percent všetkých nových predajov automobilov a 33 percent všetkých áut v uliciach predstavovať elektromobily. Nemecko sa však len začína transformovať na tento nový trend. Oproti konkurencii je roky pozadu,“ uviedli s tým, že v roku 2019 budú vrcholiť antiglobalizačné nálady, čo spôsobí, že sa krajiny zamerajú prevažne na domáce trhy a znižovanie nákladov a uhlíkovej stopy. „Teda presný opak toho, čo bolo pre Nemecko prínosné od roku 1980. Na základe týchto dôvodov Nemecko v treťom kvartáli 2019 upadne do recesie.“

Nemecká kancelárka Angela Merkelová  Zdroj: TASR

Saxo Bank rovnako predpovedá, že po takmer troch desaťročiach upadne do recesie aj Austrália. Dôvodom bude, že sa odvetvie nehnuteľností dostane do problémov a to bude mať za následok pokles poskytovania úverov.

„Následkom zasadania Kráľovskej komisie bude totiž zmrazená úverová činnosť bánk. Banky budú nútene aj ďalej uťahovať kohútiky poskytovania úverov,“ uvádzajú. Pokles cien nehnuteľností tak zničí bohatstvo domácností a spotrebiteľské výdavky, rovnako klesne aj HDP.

„Prasknutie bubliny s nevymožiteľnými dlhmi zníži marže a zisky bánk. Straty bánk sú až príliš veľké na to, aby ich pokryli banky samé. Budú preto od austrálskej centrálnej banky RBA vyžadovať záchranné opatrenia, možno až rekapitalizáciu a sekuritizáciu hypoték.“

Problémy Netflixu

Spoločnosť rovnako predpovedá pád v oblasti korporátnych dlhopisov, ktorý odštartuje firma General Electric. Tá stratí dôveryhodnosť na úverových trhoch a jej nákaza by sa následne mala rozšíriť aj na obľúbený portál Netflix, kde bude investorov trápiť vysoké zadlženie spoločnosti.

„Čistý dlh spoločnosti Netflix voči EBIDTA po zarátaní kapitálových výdajov dosiahne 3,4. Absolútna hodnota dlhu stúpne na viac ako 10 miliárd dolárov. Náklady na financovanie spoločnosti Netflix sa zdvojnásobia, čo spomalí tvorbu nového obsahu a negatívne ovplyvní aj cenu akcií,“ vysvetlili. Rast Netflixu by mala spomaliť aj skutočnosť, že do odvetvia video-streamingu vstúpi známa spoločnosť Disney. „Negatívna reťazová reakcia na trhu korporátnych dlhopisov vyvolá všeobecnú neistotu.

Dôsledkom toho bude výpredaj zo strany ETF fondov, ktoré sa budú sťahovať z dlhopisového trhu. Tento ´čierny deň´ sa stane prvým varovaním v sektore pasívnych investícií, ktorý počas turbulentných období reaguje na zmeny vždy negatívne.“

Corbyn ako premiér Veľkej Británie

Saxo Bank rovnako predpovedá, že novým britským premiérom sa stane Jeremy Corbyn, keď vyhrá parlamentné voľby so labouristickou stranou. Úspech mu zaručia sľuby, že zavedie komplexné kompromisné reformy, rovnako aj druhé referendum o brexite. Tiež budú chcieť vykoreniť sociálnu nerovnosť v krajine.

„Nový kabinet zavedie nové zdroje daňových príjmov. Ide napríklad o prísne progresívnu daň z nehnuteľností zameranú najmä na bohatých. Vláda navyše požiada centrálnu banku o pomoc formou nového ľudového kvantitatívneho uvoľňovania,“ uvádza sa na portáli. Lauboristi budú chcieť zaviesť aj univerzálny základný príjem a znárodniť verejnoprospešné služby či železnice.

„Inflácia prudko vyrastie, nové investície do podnikania vymiznú a zahraniční obyvatelia utečú z krajiny spolu so svojím značným majetkom. Britská libra v dôsledku dvojitého deficitu a nedostatku podnikateľských investícií, ako aj stále nedoriešených otázok okolo brexitu, skolabuje,“ píšu s tým, že kým v súčasnosti sa drží na úrovni 1,3 libry voči doláru, následne by dolár mal rovnakú hodnotu ako libra a nastane tak partita menového páru.

Šéf labouristov Jeremy Corbyn Zdroj: TASR

Nahnevaný Trump

„Na decembrovom zasadnutí Fedu presadí guvernér Fedu Jerome Powell zvýšenie úrokových sadzieb len s krehkou väčšinou. Americká ekonomika a americké akcie zažijú v reakcii na to v prvom kvartáli 2019 dramatický pád,“ konštatujú ekonómovia v spoločnosti. Táto skutočnosť spôsobí, že americké akcie budú počas leta budúceho roku v hlbokom útlme a výnosová krivka USA sa dostane do inverzie. To bude mať za následok, že rozzúrený americký prezident Donald Trump vyhodí guvernéra Fedu a na jeho miesto dosadí prezidenta pobočky Fedu v Minnesote Neela Kashkariho.

„Ten totiž doteraz zastával výhradne holubičí postoj, teda v prospech znižovania sadzieb a bol tak kritikom sprísňovania menovej politiky USA. Nový guvernér bude zároveň menej rezistentný voči pokusom manipulovať Fedom pre potešenie vládnej strany, preto ho čoskoro začnú nazývať ako ´Skvelý pomocník´, čo Trump využije aj pri prezidentských voľbách v roku 2020,“ konštatujú. Následne by mal Kashkari Trumpovi sľúbiť, že mu poskytne dlhopisy v hodnote piatich biliónov dolárov, ktoré kúpi s nulovým úrokom a nekonečnou splatnosťou. To Trumpovi umožní robiť nové infraštruktúrne projekty.

„Tým sa spojené štáty vrátia na cestu silného hospodárskeho rastu z obdobia pred finančnou krízou. Inflácia dosiahne šesť percent, hoci plán bol iba tri percentá a politika Fedu ráta stále len s jedným percentom. Budeme svedkami neuveriteľného znižovania zadlženosti, no prostredníctvom finančnej represie a na úkor spotrebiteľov.“

Financovanie Tesly, znovuvykupovanie dlhopisov

Spoločnosť Apple sa rozhodne využiť automobilový priemysel na to, aby oslovila čo najviac ľudí. Pred svojou smrťou jej zakladateľ Steve Jobs uviedol, že je treba bezhlavo investovať, aby spoločnosť bola veľká a vyhla sa stagnácii. Využijú pre to, že Tesla potrebuje väčšiu finančnú stabilitu a poskytne im financovanie a prémiu 40 percent z hodnoty akcií.

Poslednou predpoveďou je, že Európska únia nebude vedieť udržať nárast vereného dlhu a rastu úrokových sadzieb či utesňovania menovej politiky. To by mohlo mať za následok, že sa EÚ dostane do recesie a Európska centrálna banka by tak mohla spustiť program TLTRO (cielené dlhodobé refinančné operácie).

„Nákaza sa môže rozšíriť do Francúzska a politici si uvedomia, že EÚ stojí nad priepasťou. Nemecko a zvyšok jadra Európy odmietajú rozdelenie EÚ a preto nebudú mať inú možnosť, ako sa vrátiť späť k výkupu dlhopisov.“

Dodali, že „hospodárska a menová únia rozšíri mandát ECB na krytie dlhu nad zadlženie nad 50 percent HDP tlačou peňazí, či výkupom dlhopisov. Zvyšok bude garantovať emisiou eurodlhopisov. EÚ zároveň zruší kontroverzné ciele Paktu rastu a stability. Nové fiškálne pravidlá umožnia deficit do troch percent HDP preniesť na ostatné krajiny eurozóny. Dlh nad týmto prahom bude pod priamou kontrolou Európskej komisie“.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

O príprave vraždy Volzovej nemá bývalý Černákov komplic žiadne sprostredkované informácie

O príprave vraždy Sylvie Klaus-Volzovej nemá bývalý komplic banskobystrického bosa Mikuláša Černáka Ján Kán žiadne sprostredkované informácie. Uviedol to pred Okresným súdom...

Z fondu transformácie dostane horná Nitra približne polovicu, potvrdilo MIRRI

Negatívny vplyv ukončenia ťažby hnedého uhlia na hornej Nitre po roku 2023 by mal zmierniť Fond spravodlivej transformácie EÚ. Slovensko by z tohto...

Anschober: Tvrdý lockdown v Rakúsku účinkuje, úmrtí je však stále veľa

V Rakúsku pribudlo za 24 hodín do piatku (09.30 h) 4954 nových prípadov nákazy novým druhom koronavírusu. Ide o mierny pokles denného...

Predaj áut Toyoty vzrástol v októbri takmer o desatinu, potiahla ho Čína

Japonská automobilka Toyota oznámila za minulý mesiac rast predaja svojich áut o takmer desatinu. Prispel k tomu zvýšený dopyt v USA, ale...

Saková: Nerozumiem odmietnutiu správ prokuratúr. Dostál: Bolo to politické gesto

Odmietnutie správ o činnosti Generálnej prokuratúry (GP) SR aj Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) plénom Národnej rady (NR) SR bolo politickým gestom a...

Poslanci ukončili rokovanie skôr, pokračovať budú v utorok

Poslanci Národnej rady (NR) SR ukončili v piatok rokovanie skôr. Zvyčajne v tento deň rokujú do druhej hodiny popoludní. Do lavíc zasadnú...

Poslanci odmietli správu o činnosti Špeciálnej prokuratúry

Poslanci Národnej rady (NR) SR v piatkovom hlasovaní odmietli správu špeciálneho prokurátora o činnosti Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) za rok 2019. Zo...
Slovensko
Pozitívne vzorky 103,106 +1,849 Dnes Úmrtí 771 +22 Dnes Uzdravení 59,285 Infikovaných 43,050 Last updated: 27. novembra 2020 - 15:08 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky