utorok, 22 septembra, 2020
25.2 C
Bratislava
Úvod Aréna Slovensko v OBSE zdedilo problém, ktorý má súvisieť s Francúzskom. Lajčák problém...

Slovensko v OBSE zdedilo problém, ktorý má súvisieť s Francúzskom. Lajčák problém pomenoval, krajinu však nemenoval

“Od nášho predsedníctva sa očakáva veľa. SR má dobrý ohlas v OBSE. Počúvam zo všetkých strán chvály na úroveň našej prípravy a kvalitu nášho tímu. Tie hlavné skúšky nás však čakajú až teraz,” povedal na margo príprav slovenského predsedníctva.

Slovensko sa podľa Lajčáka sústreďuje hlavne na témy, ktoré nerozdeľujú, ale spájajú: “Podpora ľudí, dialógu a stability, sústredenie sa na prevenciu konfliktov alebo na zmiernenie následkov konfliktov, riešenie výziev, ktoré prináša budúcnosť a využitie multilateralizmu ako efektívneho nástroja.” Generálny tajomník OBSE Thomas Greminger na spoločnej tlačovej konferencii s Lajčákom zablahoželal slovenskej diplomacii k organizácii predsedníctva v OBSE. Zároveň upozornil, že Slovensko bude čeliť veľkým výzvam. “Viem však, že ste pripravení,” dodal.

Provizórny rozpočtet v OBSE nie je podľa Lajčáka žiadna novinka

Medzi zdedené problémy slovenského predsedníctva patrí neschválený rozpočet OBSE na rok 2019. “Stáva sa v medzinárodných organizáciách, že podmieňujete jednu otázku inou. Ale hľadáme riešenie a ja verím, že v priebehu niekoľkých najbližších týždňov budeme mať riadny rozpočet na stole, aby organizácia mohla pracovať,” konštatoval Lajčák.

To, že OBSE vstúpila do nového roku s provizórnym rozpočtom, nie je pre túto organizáciu nič nové, vysvetlil Lajčák. “Keďže táto organizácia funguje na princípe konsenzu, v tejto otázke sme konsenzus nedosiahli.” Lajčák ozrejmil, že do 15. januára plánuje vymenovať šéfa pracovnej skupiny a tým rozbehnúť riešenie tejto témy. Rozpočtové provizórium sa zatiaľ činnosti jednotlivých inštitúcií a misií nedotýka. Pokračovanie tohto stavu by však mohlo negatívne ovplyvniť monitorovanie kľúčových tohtoročných volieb na Ukrajine a v Moldavsku.

Ktorý z 57 členských štátov rozpočet zablokoval, Lajčák nepovedal

Podľa Lajčáka je návrh rozpočtu vnímaný ako dobrý, a de facto je dohodnutý. “Musíme len prekonať politickú výhradu jednej krajiny, aby bol schválený.” Upozornil, že k rozpočtu ako takému a tomu, ako bol navrhnutý, výhradu nikto nemal. Ktorý z 57 členských štátov rozpočet zablokoval, Lajčák nepovedal. Podľa verejne známych informácií rozpočet nepodporilo Francúzsko.

Pokiaľ ide o konflikt na Ukrajine, to, čo podľa ministra Lajčáka chýba, je politická vôľa. “Normandská skupina štyroch krajín Rusko, Ukrajina, Nemecko a Francúzsko sa v zásade neschádza a keď som sa stretol so všetkými partnermi, tak dali najavo frustráciu, že keď sa aj strenú, je to opakovanie toho istého,” povedal Lajčák. Zdôraznil, že vyriešenie musí prísť z vysokej politickej úrovne.

OBSE  sa bude usilovať, aby sa na Ukrajine nezhoršila situácia

Zároveň upozornil, že treba byť “realistami”, pretože Ukrajinu čaká “supervolebný rok”. “Všetci dobre vieme, že volebný rok nie je rokom pre nejaké vážne politické iniciatívy,” uviedol. A preto podľa jeho slov bude “treba počkať na sformovanie najvyšších orgánov moci na Ukrajine”.

OBSE napriek tomu tento rok nepovažuje za stratený. Bude sa usilovať o to, aby sa na Ukrajine nezhoršila situácia. Práve ministrova prvá zahraničná cesta v pozícii úradujúceho predsedu OBSE smeruje na Ukrajinu. Budúci týždeň plánuje navštíviť líniu kontaktu a rozprávať sa s ľuďmi na mieste.

“Chceme urobiť všetko pre to, aby sme nemali nové incidenty, ako bol ten v Kerčskom prielive, aby ten konkrétny incident ostal izolovaný a aby to nebol nový front, ktorý ďalej zhorší situáciu,” dodal. Šéf slovenskej diplomacie z pozície úradujúceho predsedu OBSE predstavil vo štvrtok vo Viedni priority Slovenska na prvom tohtoročnom zasadnutí Stálej rady OBSE vo viedenskom Hofburgu.

Slovensko prevzalo 1. januára od Talianska ročné predsedníctvo

Slovensko prevzalo 1. januára od Talianska ročné predsedníctvo v OBSE. Počas nasledujúcich 12 mesiacov bude vystupovať v mene celej organizácie. Slovenská vláda tri hlavné priority predsedníctva SR v OBSE schválila 19. decembra. Jeho mottom je “Slovensko 2019: pre ľudí, dialóg a stabilitu”.

Šéf slovenskej diplomacie z pozície úradujúceho predsedu OBSE predstavil vo štvrtok vo Viedni priority Slovenska na prvom tohtoročnom zasadnutí Stálej rady vo viedenskom Hofburgu. Slovensko prevzalo 1. januára od Talianska ročné predsedníctvo v OBSE. Počas nasledujúcich 12 mesiacov bude vystupovať v mene celej organizácie. Slovenská vláda tri hlavné priority predsedníctva SR v OBSE schválila 19. decembra. Jeho mottom je “Slovensko 2019: pre ľudí, dialóg a stabilitu”.

Úlohou OBSE, ktorej pôsobnosť siaha od Vancouveru po Vladivostok, je pracovať na stabilite, mieri a demokracii v Európe prostredníctvom politického dialógu, spoločných hodnôt a praktických krokov. Jej aktivity pokrývajú oblasti od politiky, vojenských či ekologických aspektov až po ekonomiku a ľudské práva.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

VIDEO Poprad: Stovky ľudí pochodovali na podporu zamestnancov nemocnice

Niekoľko stoviek ľudí v utorok popoludní vyjadrilo pochodom cez mesto podporu zamestnancom nemocnice v Poprade. Zamestnanci nemocnice chceli pôvodne...

Mimoriadna schôdza NR SR k národnému plánu obnovy bude 24. septembra

Vo štvrtok 24. septembra bude mimoriadna schôdza parlamentu k národnému plánu obnovy. Inicioval ju opozičný Smer-SD, ktorý chce, aby prijal parlament stanovisko...

Poslanci okolo Pellegriniho nebudú mať svoj klub v Národnej rade, plénum to odmietlo

Poslanci Národnej rady (NR) SR okolo Petra Pellegriniho nebudú mať vlastný poslanecký klub. Plénum odmietlo návrh na jeho zriadenie v utorkovom hlasovaní....

Predsedom výboru NR SR pre nezlučiteľnosť funkcií sa stal Susko

Za predsedu Výboru Národnej rady (NR) SR pre nezlučiteľnosť funkcií zvolili poslanci v utorkovej voľbe Borisa Suska (Smer-SD). Za jeho zvolenie hlasovalo...

Potratový návrh Záborskej časť poslancov OĽANO nepodporí

Časť poslancov Národnej rady (NR) SR z klubu OĽANO nepodporí návrh zmien v oblasti interrupcií z dielne poslankyne Anny Záborskej (OĽANO). Napriek...

Prezidentka podpísala novelu zákona, ktorá upravuje pandemickú OČR

Nárok na pandemické ošetrovné (OČR) nebude mať ten rodič, ktorý nedá svoje dieťa do školy pre obavy z nákazy novým koronavírusom, a...

Budaj: Envirorezort chce odtajniť informácie o jadrovej energetike

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR chce odtajniť informácie o jadrovej energetike. Zmeniť by sa tak mal zákon o mierovom využívaní jadrovej energie,...
Slovensko
Pozitívne vzorky 6,931 +175 Dnes Úmrtí 40 +1 Dnes Uzdravení 3,668 Infikovaných 3,223 Last updated: 22. septembra 2020 - 19:23 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky