nedeľa, 13 júna, 2021
20.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Glváč o kauze Zsuzsová: Takto s voličom komunikujeme bežne

Glváč o kauze Zsuzsová: Takto s voličom komunikujeme bežne

Po niekoľkých dňoch, keď pre médiá dával iba strohé vyjadrenia, sa rozhodol Glváč celú situáciu vysvetliť. Pre televíziu Markíza uviedol, že o jeho komunikácii vedelo vojenské spravodajstvo, pričom pokračovať v komunikácii s obvinenou Alenou Zsuzsovou mu mal odporučiť šéf vojenských tajných Ľubomír Skuhra.

„Bolo to jeho osobné odporúčanie, rovnako aj generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára,“ uviedol podpredseda parlamentu. Ako dôvod, prečo dostal takéto odporúčanie, uviedol, že „tam nebolo nič, čo by nasvedčovalo nejakému lobizmu“. Generálny prokurátor mu mal odporučiť, aby naďalej komunikoval v osobnej rovine.

Vojenské spravodajstvo však danú informáciu zatiaľ nepotvrdilo a generálna prokuratúra Glváčove tvrdenia odmieta. „V minulosti pán Glváč, vtedajší minister obrany, oslovil pána generálneho prokurátora pána Čižnára pri náhodnom stretnutí v parlamente a iba okrajovo uviedol, že sa na neho kontaktuje nejaká osoba,“ povedala hovorkyňa generálnej prokuratúry Andrea Predajňová.

Dodala: „Generálny prokurátor mu uviedol, že generálna prokuratúra takéto veci nerieši, a už vôbec nie osobné kontakty vtedajšieho ministra.“

Niektoré správy vraj nevie verifikovať

Glváč následne povedal, že si so Zsuzsovou nepísal on, ale jeho asistenti, a že sa s ňou nikdy nestretol. Rovnako dodal, že v správach striktne dodržiavali, aby bola zachovaná komunikácia medzi politikom a voličom. „Tá komunikácia nie je závadová. Takto bežne komunikujeme s voličom, ktorý to od nás očakáva,“ vysvetlil.

Následne uviedol, že o správe, kde ‚maznák‘ píše Zsuzsovej, že je krásna a zaslúži si hýčkanie a opateru, nič nevie, a že niektoré správy už nevie ani verifikovať. Poznamenal, že komunikácia sa striktne dodržiavala podľa pokynov vojenskej tajnej služby. Na to, či mu odporúčali posielať Zsuzsovej selfíčka, odpovedal, že v tom čase už nebol ministrom obrany, pričom dodal, že „v bežnej, normálnej komunikácii posielame aj selfíčka“.

Vyjadril sa aj k otázke, prečo ho mala Zsuzsová v telefóne uloženého ako ‚Maznák‘: „Dobrá otázka. Keby som vám ukázal, ako mám hocikoho uvedeného v telefóne, asi by sme sa aj zasmiali!“

OĽaNO: Chceme dôkazy

K vyjadreniam sa vyjadrili aj opoziční poslanci hnutia OĽaNO. „Ak informácia išla od pána Skuhru, tak by to určite mal vysvetliť,“ povedal Eduard Heger. Dopĺňa ho jeho kolega, bezpečnostný analytik Jaroslav Naď: „V prípade, že do toho bolo zapojené aj vojenské spravodajstvo, a nakoniec prišlo k objednávke a realizácii vraždy novinára, tak by zásadne zlyhalo.“

Fakty

Alena Zsuzsová obvinená z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej komunikovala posledné roky s viacerými vplyvnými ľuďmi. Medzi nimi sú medzitým odvolaný námestník generálneho prokurátora pre netrestný úsek René Vanek, Martin Glváč, poslanec parlamentu a šéf Sme rodina Boris Kollár, predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba či predseda parlamentu Andrej Danko (SNS). Písal o tom Denník N, ktorý sa pritom odvoláva na informácie z vyšetrovania prípadu. Glváč hovorí, že svoj postup koordinoval s tretími osobami.

Líder OĽaNO Matovič vzápätí vyhlásil, že Glváč nemá čo hľadať vo svojej funkcii. Premiéra Pellegriniho vyzval, aby vyvinul maximálnu snahu dostať Glváča zo všetkých funkcií, ktoré zastáva. Pán premiér, dajte ho do karantény. Glváč bol v tom čase predsedom poslaneckého klubu, dnes je podpredsedom klubu a podpredsedom NR SR, člen ľudskoprávneho výboru, člen výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva, člen úzkeho vedenia Smeru – SD a krajský šéf strany,” menoval Matovič s tým, že ak to premiér neurobí, je len bábkou v rukách predsedu Smeru – SD Roberta Fica.

Samotný Pellegrini sa s Glváčom stretol v pondelok 21. januára, kde mu podpredseda parlamentu mal celú záležitosť vysvetliť. Doteraz nie je zrejmé, či ho vysvetlenie upokojilo. Veľmi podrobne ma informoval o okolnostiach, ako došlo ku kontaktu, ako reagoval,” opísal stretnutie premiér. Ten očakáva, že keď to orgány Glváčovi umožnia, pred všetkých sa postaví a bude odpovedať na otázky k medializovanej komunikácii.

Verím, že bude môcť predložiť dôkazy, že konal v záujme toho, aby sa vyvaroval ovplyvňovaniu či ohrozeniu národnej bezpečnosti,” doplnil premiér. Podľa jeho slov by mal Gvláč v najbližších dňoch vystúpiť pred verejnosť s vysvetlením, ale musí na to dostať povolenie príslušných orgánov. Viac sme písali TU.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 391,026 +42 Dnes Úmrtí 12,439 +3 Dnes Uzdravení 377,254 Infikovaných 1,333 Last updated: 13. júna 2021 - 13:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -