Absurdita narastá. Smradi v polícii, politike a Smere. Opozícia reaguje na nové informácie o dvojnásobnej vražde

  0
  Tibor Gašpar (Autor: TASR)

  Novinára, ktorého spolu s jeho snúbenicou zavraždili na objednávku Aleny Zsuzsovej koncom februára minulého roka, mal Pavol Vorobjov lustrovať cez policajnú databázu pár mesiacov pred vraždou. Počas výsluchu, ktorý sa konal v súvislosti s vraždou a medializovanou informáciou, mal uviesť, že tak konal na základe príkazu jeho vtedajšieho šéfa, exprezidenta Policajného zboru Tibora Gašpara, pričom v databáze zisťoval Kuciakovo bydlisko, rodinné pomery, či má auto, alebo vlastní zbraň.

  Gašpar je Vorobjovov sused v obci Veľké Janíky v Nitrianskom okrese. „Takýto príkaz som nikdy nevydal! Nemám o týchto tvrdeniach z vyšetrovania žiadne informácie, preto sa nedokážem k veci bližšie vyjadriť,“ povedal policajný exprezident.

  Následne dodal: „Neudivuje ma však, že opätovne vykonávajú vyšetrovanie liberálne médiá na základe nezákonne získaných informácií od orgánov činných v trestnom konaní, ktoré prípad vyšetrujú.“ Viac sme písali TU.

  Sulík: Absurdita narastá

  K informácii, že príkaz mal ísť od bývalého šéfa Policajného zboru, ktorý v tom čase bol vo výkone funkcie, sa vyjadril Richard Sulík. „V normálnej krajine by v tejto chvíli Tibor Gašpar, toho času poradca ministerky vnútra Denisy Sakovej, stál spolu s ňou pred verejnosťou a vysvetľoval by dôvody, pre ktoré nechal lustrovať svojim podriadeným zavraždeného novinára,“ konštatoval šéf SaS.

  Dodal však, že by v rukách museli mať uveriteľné argumenty a nie „báchorky“, ktorých majú podľa jeho slov plné zuby všetci obyvatelia Slovenska. „Zaujíma ma, či teraz pán policajt lustrátor odíde do policajného dôchodku, ako je zvykom, a ešte mu kolegovia aj vystroja rozlúčkovú párty,“ uzavrel ironicky.

  Sulíkov stranícky kolega a podpredseda strany Ľubomír Galko rovnako vyjadril svoj názor. „Smradi v polícii, smradi v politike, smradi v Smere. Keby nebolo tých gaunerov, ten chlapec aj s tým dievčaťom mohli ešte žiť,“ konštatoval. Následne sa rečnícky pýtal, čo všetko sa ešte slovenská verejnosť dozvie v súvislosti s dvojnásobnou vraždou. „Toto všetko musíme dotiahnuť do konca,“ dodal.

  Remišová: Požadovanie odstúpenie Gašpara bolo správne

  Rovnako vývoj situácie komentovala aj predsedníčka klubu OĽaNO Veronika Remišová. Podľa jej slov sú informácie o zisťovaní informácií o novinárovi mimoriadne znepokojujúce, pričom uviedla, že dlhodobo upozorňujú na prepojenie polície a rôznych záujmových skupín.

  „Ukázalo sa, že bolo správne, že sme požadovali odstúpenie bývalého policajného riaditeľa Tibora Gašpara z vedenia polície. Informácie, ktoré vyšli na povrch, svedčia o systéme vzájomného krytia, či dokonca spolupráce policajtov, politikov, prokurátorov a pochybných podnikateľov, ktorí dlhé roky beztrestne rozkladajú štát a systém spravodlivosti na Slovensku,“ myslí si.

  Dodala, že ak polícia a prokuratúra chce, aby im ľudia začali veriť a aby sa celý prípad vyšetril, tak by mali rovnako vyšetrovať aj všetkých tých vo vlastných radoch, ktorí zneužili svoju právomoc. „Polícia a prokuratúra sa musí začať neodkladne zaoberať vážnymi podozreniami, že v súvislosti s kauzami, ktorým sa venoval zavraždený Ján Kuciak, ako aj sledovaním jeho osoby mohlo dochádzať k súčinnosti viacerých vysokopostavených osôb z prostredia polície aj biznisu,“ uviedla.

  Výzva Sakovej

  Následne vyzvala ministerku vnútra Denisu Sakovú, aby zbavila funkcie Tibora Gašpara, ktorý v súčasnosti pôsobí ako jej poradca, a aby vzhľadom na medializované informácie vyvodila zodpovednosť. „Je neprípustné, aby bývalý policajný prezident Tibor Gašpar zastával akúkoľvek funkciu na ministerstve vnútra v čase, keď vychádzajú na povrch podozrenia o spôsobe fungovania elitných policajných dôstojníkov pod jeho vedením,“ vysvetlila.

  Dodala, že to isté platí aj pre Róberta Krajmera, ktorý rovnako dostal na ministerstve vedúcu funkciu po tom, ako odišiel z funkcie šéfa protikorupčnej jednotky NAKA. „Preto vyzývame ministerku vnútra Denisu Sakovú, aby urobila okamžité opatrenia vedúce k tomu, aby tieto osoby minimálne do vyšetrenia všetkých podozrení zo svojich postov odišli.“

  S jej názorom sa stotožnil aj Remišovej stranícky kolega Gábor Grendel. Ten však dodal: „Ak sa toto potvrdí, tak by mal byť pán Gašpar následne obvinený zo zneužívania právomoci verejného činiteľa.“

  - Reklama -