piatok, 30 októbra, 2020
9.2 C
Bratislava
Úvod Aréna Kandidáti na ústavných sudcov, Matovičov mandát, ochrana whistleblowerov. Aj toto čaká poslancov...

Kandidáti na ústavných sudcov, Matovičov mandát, ochrana whistleblowerov. Aj toto čaká poslancov počas 80-bodovej 40. schôdze parlamentu

V úvode schôdze zloží poslanecký sľub Peter Náhlik (Smer-SD), ktorý v zbore nahradil Roberta Kaliňáka. Ten sa ku koncu roka 2018 vzdal mandátu. Nasledovať má prezidentom vetovaná novela zákona o hazardných hrách z dielne ministerstva financií. Hlava štátu navrhuje, aby snemovňa pri opätovnom prerokovaní zákon neprijala ako celok. Podľa rezortu financií má novela priniesť prísnejšie pravidlá pre hráčov, ale najmä prevádzkovateľov hazardných hier.

Podľa prezidenta však celá koncepcia schváleného zákona opomína náležitým spôsobom zohľadniť to, že v právnom poriadku SR sú chránené ústavné hodnoty a princípy, ktoré vyžadujú od takého zákona oveľa rigoróznejšiu úpravu organizácie a prevádzkovania hazardných hier, než je ustanovená v schválenom zákone.

Najočakávanejším bodom schôdze je voľba kandidátov na ústavných sudcov. Úlohou poslancov je zvoliť 18 kandidátov, z ktorých si prezident Andrej Kiska vyberie deväť nových ústavných sudcov. Tým doterajším sa končí funkčné obdobie v polovici februára.

O posty sa uchádza dovedna 40 kandidátov. Ústavnoprávny výbor rozhodol, že 39 z nich spĺňa zákonom požadované podmienky. Pre rovnosť hlasov koalície a opozície skončil bez uznesenia iba líder Smeru-SD Robert Fico, ktorý podľa opozície nemá potrebnú 15-ročnú prax v právnickom povolaní.

Návrh na zbavenie mandátu Matoviča

Predseda NR SR Andrej Danko však avizoval, že voľba v pléne nebude, kým tento výbor nejako o Ficovi nerozhodne. Chcel tiež, aby sa hlasovania vo výbore zúčastnil Peter Kresák z Mosta-Híd, ktorého hlas chýbal. Kresák ale tiež kandiduje a nechce rozhodovať o svojich protikandidátoch, radšej teda z výboru odišiel. Most-Híd hľadá za neho náhradu. 

V rámci 80-bodového zoznamu sa do programu dostal aj návrh na zbavenie mandátu lídra OĽaNO Igora Matoviča za to, že v rozpore so zákonom o konflikte záujmov opakovane nepozastavil svoju živnosť. Otázka Matovičovho mandátu je otvorená takmer dva roky. Prvýkrát ho za nepozastavenú živnosť pokutoval parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií v júni 2016. Napriek sankcii a vedomosti o nej Matovič o tri mesiace neskôr opäť nemal živnosť pozastavenú. Za to mu už výbor navrhol odobrať mandát.

Definitívne slovo má mať plénum. Aby Matovič o mandát prišiel, muselo by za to hlasovať aspoň 90 poslancov. O Matovičovom mandáte by sa podľa Danka napokon ale nemuselo ani hlasovať. Poslanci majú totiž na stole novelu zákona o konflikte záujmov, ktorá podľa Danka môže vyriešiť situáciu okolo opakovaného porušenia zákona. Za takéto konanie by už nemusela hroziť strata mandátu.

Ochrana whistleblowerov

Na schôdzi sa bude hovoriť aj o lepšej ochrane whistleblowerov, teda oznamovateľov korupcie a protispoločenskej činnosti. Zabezpečiť ju má špeciálny úrad ako nezávislý orgán štátnej správy s celoštátnou pôsobnosťou. Jeho zriadenie je súčasťou návrhu novely zákona o ochrane oznamovateľov protispoločenskej činnosti.

Úlohou úradu má byť poskytovanie ochrany whistleblowerom, kontrolovať dodržiavanie navrhovaného zákona, poskytovať odborné stanoviská a poradenstvo k aplikácii návrhu zákona, robiť osvetu v oblasti poskytovania ochrany whistleblowerom i poskytovať odmenu oznamovateľom. O svojej činnosti bude raz za rok predkladať správu NR SR. Okrem voľby kandidátov na sudcov ÚS budú poslanci voliť aj členov Rady pre štátnu službu, Rady RTVS, Správnej rady TASR aj člena Správnej rady ÚPN.

Lustrovanie Kuciaka

Poslanci Národnej rady (NR) SR nebudú rokovať o situácii v Policajnom zbore SR a nebudú ani hovoriť o informáciách, že novinár Ján Kuciak bol pred smrťou údajne na príkaz vtedajšieho policajného prezidenta Tibora Gašpara lustrovaný. V úvode schôdze totiž neprešiel takýto návrh na doplnenie programu od Veroniky Remišovej (OĽaNO).

“Zároveň sa množia podozrenia z prepojenia policajných špičiek na skupinu okolo oligarchu blízkeho Smeru-SD. Ide pritom o podozrenie z únikov informácií, nelegálneho sledovania a ďalších mimoriadne pochybných aktivít,” uviedla.

Neúspech Simona

So svojimi návrhmi neuspel ani Zsolt Simon (nezaradený). Chcel požiadať ministerku školstva Martinu Lubyovú (nominantku SNS), aby do parlamentu predložila novelu školského zákona, ktorá ustanoví, že nie je možné trestať žiakov za odpisovanie. Mala to byť reakcia na okolnosti, za akých napísal svoju rigoróznu prácu predseda NR SR Andrej Danko (SNS).

Simon tiež neúspešne žiadal, aby vláda predložila v skrátenom konaní návrh ústavného zákona, ktorým sa zruší milosť v súčasnosti väzobne stíhanému podnikateľovi Marianovi Kočnerovi, ktorú mu pred rokmi udelil vtedajší prezident Michal Kováč.

Simonovi neprešiel ani návrh, aby plénum vyjadrilo nesúhlas s prejavmi predsedu NR SR Andreja Danka, “ktoré vzbudzujú rasovú alebo etnickú nenávisť”. Narážal na to, keď Danko cez víkend označil podpredsedníčku parlamentu Luciu Ďuriš Nicholsonovú (SaS) za cigánočku.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Krajniak: Pani prezidentka predčasne trúbi na ústup, vláda ďalej pracuje

Zatiaľ čo pani prezidentka predčasne trúbi na ústup, vláda ďalej pracuje na zabezpečení úspechu operácie Spoločná zodpovednosť. V statuse na sociálnej sieti...

Matovič: Vláda vie čo robí. Veríme, že obsadenosť zdravotným personálom sa dnes ešte výrazne zvýši

K štvrtkovému (29. 10.) večeru bolo plne obsadených 4900 odberových tímov pomocným personálom, pričom len 63 percent z nich bolo plne obsadených...

VIDEO Čaputová: Celoplošné testovanie je nerealizovateľné. Žiadam zrušiť kategorizovanie občanov pri zákaze vychádzania

Prezidentka SR Zuzana Čaputová vyzvala premiéra Igora Matoviča (OĽANO), aby sa plošné testovanie počas víkendu realizovalo tam, kde budú zabezpečené odbery. Zároveň...

Bratislava: Na oznamy o stave testovania využijú mestské časti kamery i aplikácie

Mestské časti hlavného mesta SR sú pripravené počas víkendového testovania periodicky informovať o aktuálnej situácii na jednotlivých odberných miestach. Využívať budú dostupné...

Bratislava, Košice: Nemocnice testujú zamestnancov rezortov obrany a vnútra

Zamestnancov rezortov obrany a vnútra testujú v rámci celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 v Univerzitnej nemocnici - Nemocnici sv. Michala, ktorá patrí...

Na Slovensku pribudlo 3363 nakazených novým koronavírusom

Na Slovensku vo štvrtok (29. 10.) pribudlo 3363 nakazených novým koronavírusom zo 16.556 testov. Pribudlo 12 nových úmrtí. Z ochorenia sa za...

Aerolínie Air France-KLM oznámili za 3. kvartál stratu takmer 1,7 miliardy eur

Francúzsko-holandská letecká spoločnosť Air France-KLM oznámila za 3. kvartál stratu takmer 1,7 miliardy eur. Príčinou je prepad leteckej dopravy vo svete v...
Slovensko
Pozitívne vzorky 55,091 +3,363 Dnes Úmrtí 212 +12 Dnes Uzdravení 12,508 Infikovaných 42,371 Last updated: 30. októbra 2020 - 12:23 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky