Možnosť, že sa Harabin dostane do druhého kola s niekým z dvojice Šefčovič – Mistrík je omnoho viac pravdepodobná, ako to, že sa tam dostanú práve oni dvaja, myslí si Mesežnikov

  0
  Prezident Inštitútu pre verejné otázky Grigorij Mesežnikov (Autor: SITA)

  Prekvapujú vás čísla posledných dvoch prieskumov prezidentských kandidátov? Čo vás v týchto prieskumoch najviac zaskočilo?

  Neprekvapuje ma, že pozícia dvoch kandidátov – teda Roberta Mistríka a Maroša Šefčoviča – je vyrovnaná. Priznám sa však, že o čosi viac som očakával od Šefčoviča.

  Ale pre neho sú to štartovacie čísla, kampaň sa ešte ani poriadne nezačala.

  To je pravda. Čakal som, že ten súboj s Mistríkom bude vyrovnaný, len som proste u toho Šefčoviča čakal vyššie číslo. Preferencie Štefana Harabina ma neprekvapujú. Sústreďuje hlasy voličov orientovaných proti systému, pracuje na tom už niekoľko rokov. Nemyslím si, že vo finále ľudia zvolia práve jeho, ale má reálnu šancu dostať sa do druhého kola.

  Tiež máte pocit, že o druhom kole sa bude rozhodovať medzi Mistríkom, Šefčovičom a Harabinom?

  Preferencie ukazujú, že ten hlavný zápas sa odohrá medzi nimi. Otázne je, či sa do druhého kola dostanú dvaja štandardní demokratickí politici, alebo len jeden a ten druhý bude protisystémový. O to asi teraz ide najviac. Samozrejme, ide aj o to, ktorí kandidáti a ako budú schopní zužitkovať podporu a hlasy voličov, ktorí sa v prospech nich vzdajú kandidatúry. To značne ovplyvní šance tejto trojice a pri niektorých to bude rozhodujúcejšie ako prípadná účasť napríklad v predvolebných diskusiách.

  Hovorili ste, že ste čakali vyššie Šefčovičove preferencie. Nemá za sebou žiadne škandály a nemá za sebou žiadne prehry, v kampani začína…

  Ale hlavne má za sebou stranu.

  Ale od tej sa akoby sám dištancoval.

  Áno, navyše ani Smer pre neho nič nerobí. Ale jemu veľmi dobre nepôjde sa od Smeru dištancovať. Z pohľadu Smeru je dobrý kandidát, do ktorého by sa mali vložiť. Ale v momente, keď sa on začne dištancovať od nich, treba si uvedomiť, že voličov iných strán oslovujú iní kandidáti. Aj keby sa od Smeru akokoľvek dištancoval, je to kandidát Smeru. On by sa mal práveže zamerať na voličov Smeru, nie sa od strany tak silne odťahovať.

  Takže svoj potenciál by podľa vás zvýšil, keby práve potvrdzoval, že je kandidátom Smeru a snažil by sa osloviť čo najviac voličov tejto strany?

  Možno práve v tom sa prejavujú jeho slabšie skúsenosti s politikou. Voliči iných strán ho voliť nebudú natoľko, ako si myslí. Jeho bude voliť volič Smeru, tam by sa mal orientovať. Ak sa bude od nich dištancovať, môže sa stať, že voliči Smeru ho nebudú voliť, časť z nich už teraz podporuje Harabina.

  Čiže jeho potenciál lákať aj voličov iných strán svojou proeurópskou profiláciou je obmedzený?

  Má veľmi malú šancu, títo voliči sú dávno vyprofilovaní, sú už rozdelení medzi kandidátmi. V prieskumoch vychádza účasť vo voľbách okolo 60 percent, možno 65 percent. Zvedie sa boj o rozhodnutých voličov, ktorých môžu osloviť viacerí kandidáti. A takých, ktorí by podporili Šefčoviča, nie je veľa.

  A pri Mistríkovi vás tých 16,5 percenta neprekvapuje ako nízky výsledok? Komunikuje už dlho, snaží sa presviedčať o sebe ako o jedinom alebo najsilnejšom opozičnom kandidátovi…

  Práveže je to dobrý výsledok. Pozrite sa na dynamiku jeho rastu, začínal s jedným percentom. Naopak, jemu sa podarilo to, čo sa podľa mňa nepodarilo žiadnemu inému kandidátovi. Ani Šefčovičovi, ktorý má za sebou silnú stranu. Áno, bilbordovú kampaň už mal, ale 16 percent je pre neho veľmi dobrý výsledok. Navyše má vo vrecku dohodu so Zuzanou Čaputovou.

  Myslel som to možno tak, ako keby sa mu nedarilo presvedčiť opozičných voličov, že on je ten jediný kandidát, aj pani Čaputová, aj František Mikloško si udržujú svoje čísla, preferencie Zuzany Čaputovej dokonca stále rastú.

  On presvedčil tých 16 a pol percenta. To je výsledok doterajších promoaktivít, má spomínanú dohodu s Čaputovou, aj keď jej desať percent možno neprejde celých k Mistríkovi, ale dve tretiny určite hej. Mistrík postupuje zo všetkých kandidátov najlepšie. Zatiaľ to nestačí na výhru v druhom kole, ale môže to stačiť na postup do druhého kola. A musí v tom pokračovať.

  Pristavme sa ešte pri preferenciách Štefana Harabina. Vy ste jeho voličov nazvali ako antisystémových. Čo sa dá ešte o nich povedať?

  Je to vzdor proti systému. Voliči s nedôverou voči demokratickým inštitútom, nacionalisticky, protieurópsky orientovaní voliči, protizápadne orientovaní…

  Je ich toľko, že má šancu postúpiť do druhého kola?

  Samozrejme, ja považujem za pravdepodobné, že on sa dostane do druhého kola s jedným z dvojice Mistrík – Šefčovič. Táto možnosť je dnes väčšia ako to, že sa do druhého kola dostane táto dvojica. On má jednu výhodu, môže sa stať jediným kandidátom s takýmto profilom, ak sa vzdá Kotleba v jeho prospech.

  Takže v druhom kole vidíte dvojicu Harabin – Šefčovič alebo Harabin – Mistrík?

  Jeden z tej dvojice a Harabin sa mi zdá pravdepodobné. Možno o týždeň sa to zmení, ale dnes je toto pravdepodobné.

  Istý výtlak dokazuje aj Zuzana Čaputová. Počiatočné tri percentá jej narástli na vyše deväť. Je ešte schopná rásť? Stihne to v relevantnom čase?

  Má potenciál napríklad v prípade, ak by sa Mistrík vzdal. Ale to je teraz menej pravdepodobné ako naopak. Je to dynamický stav, ktorý sa vyvíja. Môže rásť, ale môže rásť aj Mistrík. Počkajme si, takýchto prieskumov bude teraz viac.

  Kedy by malo prísť k tomu vzdaniu sa niektorého kandidáta v prospech iného, aby to malo z časového hľadiska význam?

  Formálna červená čiara je 26. februára, keď sa začnú tlačiť volebné lístky. Treba urobiť všetko preto, aby na tých lístkoch boli len kandidujúci politici. Aby mal volič pred sebou len reálnych kandidátov. Rozhodne by to nemalo byť neskôr, ako je tento termín.

  - Reklama -