piatok, 23 októbra, 2020
9.3 C
Bratislava
Úvod Aréna Možnosť, že sa Harabin dostane do druhého kola s niekým z dvojice...

Možnosť, že sa Harabin dostane do druhého kola s niekým z dvojice Šefčovič – Mistrík je omnoho viac pravdepodobná, ako to, že sa tam dostanú práve oni dvaja, myslí si Mesežnikov

Prekvapujú vás čísla posledných dvoch prieskumov prezidentských kandidátov? Čo vás v týchto prieskumoch najviac zaskočilo?

Neprekvapuje ma, že pozícia dvoch kandidátov – teda Roberta Mistríka a Maroša Šefčoviča – je vyrovnaná. Priznám sa však, že o čosi viac som očakával od Šefčoviča.

Ale pre neho sú to štartovacie čísla, kampaň sa ešte ani poriadne nezačala.

To je pravda. Čakal som, že ten súboj s Mistríkom bude vyrovnaný, len som proste u toho Šefčoviča čakal vyššie číslo. Preferencie Štefana Harabina ma neprekvapujú. Sústreďuje hlasy voličov orientovaných proti systému, pracuje na tom už niekoľko rokov. Nemyslím si, že vo finále ľudia zvolia práve jeho, ale má reálnu šancu dostať sa do druhého kola.

Tiež máte pocit, že o druhom kole sa bude rozhodovať medzi Mistríkom, Šefčovičom a Harabinom?

Preferencie ukazujú, že ten hlavný zápas sa odohrá medzi nimi. Otázne je, či sa do druhého kola dostanú dvaja štandardní demokratickí politici, alebo len jeden a ten druhý bude protisystémový. O to asi teraz ide najviac. Samozrejme, ide aj o to, ktorí kandidáti a ako budú schopní zužitkovať podporu a hlasy voličov, ktorí sa v prospech nich vzdajú kandidatúry. To značne ovplyvní šance tejto trojice a pri niektorých to bude rozhodujúcejšie ako prípadná účasť napríklad v predvolebných diskusiách.

Hovorili ste, že ste čakali vyššie Šefčovičove preferencie. Nemá za sebou žiadne škandály a nemá za sebou žiadne prehry, v kampani začína…

Ale hlavne má za sebou stranu.

Ale od tej sa akoby sám dištancoval.

Áno, navyše ani Smer pre neho nič nerobí. Ale jemu veľmi dobre nepôjde sa od Smeru dištancovať. Z pohľadu Smeru je dobrý kandidát, do ktorého by sa mali vložiť. Ale v momente, keď sa on začne dištancovať od nich, treba si uvedomiť, že voličov iných strán oslovujú iní kandidáti. Aj keby sa od Smeru akokoľvek dištancoval, je to kandidát Smeru. On by sa mal práveže zamerať na voličov Smeru, nie sa od strany tak silne odťahovať.

Takže svoj potenciál by podľa vás zvýšil, keby práve potvrdzoval, že je kandidátom Smeru a snažil by sa osloviť čo najviac voličov tejto strany?

Možno práve v tom sa prejavujú jeho slabšie skúsenosti s politikou. Voliči iných strán ho voliť nebudú natoľko, ako si myslí. Jeho bude voliť volič Smeru, tam by sa mal orientovať. Ak sa bude od nich dištancovať, môže sa stať, že voliči Smeru ho nebudú voliť, časť z nich už teraz podporuje Harabina.

Čiže jeho potenciál lákať aj voličov iných strán svojou proeurópskou profiláciou je obmedzený?

Má veľmi malú šancu, títo voliči sú dávno vyprofilovaní, sú už rozdelení medzi kandidátmi. V prieskumoch vychádza účasť vo voľbách okolo 60 percent, možno 65 percent. Zvedie sa boj o rozhodnutých voličov, ktorých môžu osloviť viacerí kandidáti. A takých, ktorí by podporili Šefčoviča, nie je veľa.

A pri Mistríkovi vás tých 16,5 percenta neprekvapuje ako nízky výsledok? Komunikuje už dlho, snaží sa presviedčať o sebe ako o jedinom alebo najsilnejšom opozičnom kandidátovi…

Práveže je to dobrý výsledok. Pozrite sa na dynamiku jeho rastu, začínal s jedným percentom. Naopak, jemu sa podarilo to, čo sa podľa mňa nepodarilo žiadnemu inému kandidátovi. Ani Šefčovičovi, ktorý má za sebou silnú stranu. Áno, bilbordovú kampaň už mal, ale 16 percent je pre neho veľmi dobrý výsledok. Navyše má vo vrecku dohodu so Zuzanou Čaputovou.

Myslel som to možno tak, ako keby sa mu nedarilo presvedčiť opozičných voličov, že on je ten jediný kandidát, aj pani Čaputová, aj František Mikloško si udržujú svoje čísla, preferencie Zuzany Čaputovej dokonca stále rastú.

On presvedčil tých 16 a pol percenta. To je výsledok doterajších promoaktivít, má spomínanú dohodu s Čaputovou, aj keď jej desať percent možno neprejde celých k Mistríkovi, ale dve tretiny určite hej. Mistrík postupuje zo všetkých kandidátov najlepšie. Zatiaľ to nestačí na výhru v druhom kole, ale môže to stačiť na postup do druhého kola. A musí v tom pokračovať.

Pristavme sa ešte pri preferenciách Štefana Harabina. Vy ste jeho voličov nazvali ako antisystémových. Čo sa dá ešte o nich povedať?

Je to vzdor proti systému. Voliči s nedôverou voči demokratickým inštitútom, nacionalisticky, protieurópsky orientovaní voliči, protizápadne orientovaní…

Je ich toľko, že má šancu postúpiť do druhého kola?

Samozrejme, ja považujem za pravdepodobné, že on sa dostane do druhého kola s jedným z dvojice Mistrík – Šefčovič. Táto možnosť je dnes väčšia ako to, že sa do druhého kola dostane táto dvojica. On má jednu výhodu, môže sa stať jediným kandidátom s takýmto profilom, ak sa vzdá Kotleba v jeho prospech.

Takže v druhom kole vidíte dvojicu Harabin – Šefčovič alebo Harabin – Mistrík?

Jeden z tej dvojice a Harabin sa mi zdá pravdepodobné. Možno o týždeň sa to zmení, ale dnes je toto pravdepodobné.

Istý výtlak dokazuje aj Zuzana Čaputová. Počiatočné tri percentá jej narástli na vyše deväť. Je ešte schopná rásť? Stihne to v relevantnom čase?

Má potenciál napríklad v prípade, ak by sa Mistrík vzdal. Ale to je teraz menej pravdepodobné ako naopak. Je to dynamický stav, ktorý sa vyvíja. Môže rásť, ale môže rásť aj Mistrík. Počkajme si, takýchto prieskumov bude teraz viac.

Kedy by malo prísť k tomu vzdaniu sa niektorého kandidáta v prospech iného, aby to malo z časového hľadiska význam?

Formálna červená čiara je 26. februára, keď sa začnú tlačiť volebné lístky. Treba urobiť všetko preto, aby na tých lístkoch boli len kandidujúci politici. Aby mal volič pred sebou len reálnych kandidátov. Rozhodne by to nemalo byť neskôr, ako je tento termín.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Čaputová: Čakajú nás dni zastavenia. Napriek rôznym názorom je potrebné rozhodnutia vlády rešpektovať

Napriek rôznym názorom na vyhlásené opatrenia je potrebné rozhodnutia vlády rešpektovať, lebo iba spoločný a koordinovaný postup je našou jedinou nádejou. Prezidentka...

Bardejov: V nemocnici zachytili osem zdravotných sestier pozitívnych na COVID-19

Situácia v súvislosti s výpadkom personálu v bardejovskej nemocnici sv. Jakuba je stále komplikovaná. Momentálne je podľa slov riaditeľa Mariána Petka 90 zamestnancov práceneschopných z hľadiska,...

VIDEO Premiér Matovič: Na Orave a v Bardejove odhalili zatiaľ 1506 infekčných ľudí

Počas prvého dňa pilotnej fázy testovania na ochorenie COVID-19 v okresoch na Orave a v Bardejove sa do 17.00 h zachytilo 1506...

VIDEO Minister Krajčí ocenil vysokú účasť na piatkovom testovaní

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO) na základe piatkových výsledkov verí, že pretestovanie na ochorenie COVID-19 v okresoch na Orave a v Bardejove...

Pellegrini: Vláda nedala na výber. Buď pôjdeme na plošné testovanie, alebo musíme ostať desať dní doma bez príjmu

Opatrenia, príkazy a zákazy, ktoré vo štvrtok (22. 10.) prijala vláda, vzbudzujú mnohé otázky o tom, ako bude vyzerať náš život v...

Francúzsko chce zabrániť šíreniu nenávisti na internete

Francúzske úrady prijali komplex mimoriadnych opatrení, ktorými chcú zabrániť novým teroristickým útokom v krajine. Oznámil to v piatok francúzsky premiér Jean Castex...

Zväz obchodu: Otvorené obchody a zároveň zákaz vychádzania, to je paradox

Zväz obchodu SR vníma ako paradox situáciu, keď vláda rozhodla o tom, že obchody budú otvorené, ale zároveň povedala, že zákazníci môžu...
Slovensko
Pozitívne vzorky 37,911 +2,581 Dnes Úmrtí 134 +19 Dnes Uzdravení 8,859 Infikovaných 28,918 Last updated: 23. októbra 2020 - 23:23 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky