piatok, 18 júna, 2021
29.3 C
Bratislava
Úvod Aréna VIDEO Sopliak bezcharakterný! Tento konflikt medzi Marčekom a Matovičom musíte vidieť

VIDEO Sopliak bezcharakterný! Tento konflikt medzi Marčekom a Matovičom musíte vidieť

„Pán Marček, svedomie je v poriadku?“ pýta sa líder hnutia OĽaNO Igor Matovič nezaradeného poslanca Petra Marčeka. V rukách drží transparent, na ktorom oslovuje lídrov koaličných strán, a poukazuje na to, že kým si poslanci prilepšili o 1500 eur každý mesiac, príspevky pre siroty zvýšili o necelé tri eurá. Koaličných partnerov sa pýta, či sa nehanbia.

Marčekovi, ktorý vzápätí prichádza k Matovičovi, nie je vo videu poriadne rozumieť, ale je vidieť, že je rozčúlený a na otázky Matoviča reaguje podráždene. Šéf OĽaNO sa ho totiž dookola pýta: „Viete sa sirotám pozrieť do očí?“

Následne Marček Matoviča nazve sprostým, na čo mu odpovedá: „Kto je sprostý, počúvaj? Vieš sa pozrieť do zrkadla? Vieš sa pozrieť tým sirotám do očí?“ pýta sa a nezaradenému poslancovi začne tykať. To sa mu ale nepáčilo. „Čo mi tykáš?! Čo mi tykáš, ty sopliak? Ty sopliak bezcharakterný,“ povedal Marček a odkázal mu, aby sa sirotám do očí radšej pozrel on.

Konflikt medzi poslancami nastal počas druhého rokovacieho dňa 40. schôdze NR SR, t. j. v stredu 30. januára. Facebooková stránka Obyčajných ľudí poukazuje na to, že znovu pohnevali tých poslancov, ktorí si “bez hanby zvýšili platy o 1500 eur. Sirotám pridali len 2,70 eura, dôchodcom 8,70 eura a železničiarom ponúkajú len 10 eur mesačne navyše”.

Zákon a mandát

V roku 2016 Národná rada SR prijala tzv. náhubkový zákon, respektíve novelu zákona o rokovacom poriadku, v ktorom sa presadilo, aby poslanci chodili na rokovania slušne oblečení, nie v hocijakých tričkách s nápismi, a aby nemohli používať transparenty či fotografie. Na novelu podali opoziční poslanci aj sťažnosť, že obmedzuje viaceré práva a je protiústavný. Ústavný súd nedávno rozhodol v prospech koalície, pričom uviedol, že žiadne práva sa neporušujú a rovnako že nie je protiústavný.  Viac sme písali TU.   

Na súčasnej schôdzi sa bude rozhodovať, či Igorovi Matovičovi ostane mandát poslanca, alebo nie. Navrhol to šéf parlamentu Andrej Danko, a to z dôvodu, že v rozpore so zákonom o konflikte záujmov opakovane nepozastavil svoju živnosť. Otázka Matovičovho mandátu je otvorená takmer dva roky.

Prvýkrát ho za nepozastavenú živnosť pokutoval parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií v júni 2016. Napriek sankcii a vedomosti o nej Matovič o tri mesiace neskôr opäť nemal živnosť pozastavenú. Za to mu už výbor navrhol odobrať mandát.

Definitívne slovo má mať plénum. Aby Matovič o mandát prišiel, muselo by za to hlasovať aspoň 90 poslancov. O Matovičovom mandáte by sa podľa Danka napokon ale nemuselo ani hlasovať. Poslanci majú totiž na stole novelu zákona o konflikte záujmov, ktorá podľa Danka môže vyriešiť situáciu okolo opakovaného porušenia zákona. Za takéto konanie by už nemusela hroziť strata mandátu. Viac sme písali TU

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 391,248 +38 Dnes Úmrtí 12,478 +14 Dnes Uzdravení 377,759 Infikovaných 1,011 Last updated: 18. júna 2021 - 20:40 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -