pondelok, 25 januára, 2021
0.8 C
Bratislava
Úvod Aréna Macron zvažuje referendum ako odpoveď na krízu vyvolanú "žltými vestami"

Macron zvažuje referendum ako odpoveď na krízu vyvolanú “žltými vestami”

Nedeľník Le Journal du Dimanche v tejto súvislosti citoval “zdroje blízke prezidentovi”, podľa ktorých je Macron pripravený vypísať referendum na deň volieb do Európskeho parlamentu, ktoré vo Francúzsku prebehnú 26. mája.

V sobotu sa konalo v poradí už dvanáste kolo protestov žltých viest, počas ktorého vyšlo do ulíc v mestách po celom Francúzsku okolo 58.600 demonštrantov. Aj tentoraz boli protestné pochody sprevádzané menšími konfrontáciami medzi protestujúcimi a poriadkovými silami, predovšetkým v Paríži.

Obsahom možného referenda by boli zrejme niektoré inštitucionálne otázky, ako napríklad zníženie počtu poslancov Národného zhromaždenia (jedna z hlavných požiadaviek “žltých viest”), zohľadnenie takzvaného prázdneho, čiže protestného hlasu vo voľbách a obmedzenie prekrývajúcich sa mandátov zvolených politikov.

“Prezident nič nevylučuje, ale zatiaľ ešte o ničom nerozhodol,” povedala ministerka pre európske záležitosti Nathalie Loiseauová. Vypísanie referenda by uvítala na jún alebo september, aj preto, aby všeľudové hlasovanie nezatienilo dôležitosť eurovolieb.

Od vzniku Piatej republiky v roku 1958 prezident môže vyhlasovať referendá, ale túto právomoc zatiaľ využil iba deväťkrát. Naposledy tak urobil v roku 2005 prezident Jacques Chirac, ktorý vypísal referendum o novej európskej ústave.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 237,027 +551 Dnes Úmrtí 4,068 Uzdravení 193,380 Infikovaných 39,579 Last updated: 25. januára 2021 - 20:28 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky