štvrtok, 28 januára, 2021
0 C
Bratislava
Úvod Aréna Danko o Matovičovi: Ak chce on zo seba robiť hrdinu, ja mu...

Danko o Matovičovi: Ak chce on zo seba robiť hrdinu, ja mu v tom asistovať nebudem

“Ja ako predseda politickej strany, ktorá v pléne takisto o tom bude rozhodovať, odporučím našim poslancom sa zdržať alebo jednoducho sa povzniesť nad možnosť odňatia mandátu. Ak chce on zo seba robiť hrdinu, ja mu v tom asistovať nebudem. Na druhej strane, myslím si, že všetkým politikom to majú zrátať voliči vo voľbách,” uviedol Danko v reakcii na odobratie mandátu Matovičovi.

Danko tvrdí, že bolo jeho povinnosťou zahrnúť tento bod do rokovania pléna, avšak komentovať konanie lídra Obyčajných ľudí nechce. “Pravda je taká, že mňa nezaujímajú dôvody, či si pozastavil živnosť, pretože nechcel zdaniť zostatkové pohľadávky, a ten, ktorý je živnostník alebo slobodný novinár, vie, o čom hovorím, alebo mal akýkoľvek iný úmysel. Ja sa osobne ním nezaoberám,” doplnil.

Viacerí opoziční poslanci počas stredajšieho rokovania nesúhlasili s odobratím mandátu Matovičovi. Otázka jeho mandátu je otvorená takmer dva roky. Strata poslaneckej stoličky mu hrozí pre opakované porušenie zákona o konflikte záujmov. Matovič sa ho dopustil tým, že dvakrát nemal pozastavenú živnosť. Podnikanie poslanca ústavný zákon zakazuje. Matoviča prvýkrát za nepozastavenú živnosť pokutoval parlamentný výbor pre nezlučiteľnosť funkcií v júni 2016. Napriek sankcii a vedomosti o nej Matovič o tri mesiace neskôr opäť nemal živnosť pozastavenú.

Za to mu už výbor navrhol odobrať mandát. O tom, či Matovič príde o kreslo, má rozhodnúť definitívne plénum. Zbavenie mandátu musia podporiť aspoň tri pätiny poslancov (aspoň 90 hlasov). Potrebné sú hlasy koalície aj opozície, ani jeden tábor totiž sám osebe nemá potrebný počet hlasov. Ak by k odobratiu mandátu Matovičovi došlo, poslanec sa môže obrátiť na Ústavný súd SR.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 241,392 Úmrtí 4,361 Uzdravení 202,148 Infikovaných 34,883 Last updated: 28. januára 2021 - 08:53 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky