streda, 8 júla, 2020
16.6 C
Bratislava
Úvod Aréna A čo keby sme zvrhli aj Macrona? Hovorí Tereza Spencerová k Venezuele....

A čo keby sme zvrhli aj Macrona? Hovorí Tereza Spencerová k Venezuele. A má nevídané informácie

Šíri sa svetová móda – uznať za venezuelského prezidenta Juana Guaidóa. Znamená postoj Západu drvivú ranu prezidentovi Madurovi alebo má venezuelský režim dosť síl na to, aby sa udržal? Ako si, mimochodom, vykladáte tvrdenie, že česká proklamácia Guaidóovi je neplatná, pretože ju neurobil prezident Zeman?

Na jednej strane to tvrdé rany pre Nicolása Madura určite sú, na druhej strane to však naozaj neznamená, že by mal zajtra padnúť. Zdá sa, že za ním stále stoja milióny ľudí, čo sa o „našej“ opozícii povedať nedá, takže nič nie je rozhodnuté. Tým skôr, že sa to celé zdá také nejaké „sfušované“. Z rôznych náznakov sa dá odvodiť, že prípravy na súčasný prevrat vo Venezuele sa začali prinajmenšom vlani v apríli, ale pravdepodobne ešte omnoho skôr, no až teraz Západ skúša vyjednávať a podplácať tamojšiu generalitu, aby prešla na jeho stranu. To je veľmi divné. A zatiaľ prebehol len jeden vysoký dôstojník a dvaja diplomati v zahraničí. A keď napríklad CNN ukazovala dvoch údajných dezertérov z venezuelskej armády, ktorí – podobne ako kedysi sýrski džihádisti prezlečení za demokratov – žiadali USA o zbrane a podporu pre svoj boj, ktosi si všimol, že na sebe majú uniformy, ktoré venezuelská armáda nepoužíva prinajmenšom desať rokov. A CNN nakoniec priznala, že to vlastne nie sú „aktuálni dezertéri“, ale „bývalí vojaci“, ktorí už „niekoľko rokov žijú v zahraničí“. Konkrétne v Miami, ak sa nemýlim. Skrátka, ako hovorím, zdá sa mi to celé neuveriteľne nepripravené. Amatérske. Ako keby USA vyrazili „meniť režim“ a už sa ani nesnažia, aby to nejako „klaplo“ alebo aspoň navonok vyzeralo trochu dôstojne a vierohodne. Takže áno, Maduro aj so svojím skorumpovaným establishmentom môžu pokojne vydržať ešte dlho.

S tým českým uznaním venezuelského „Gvída“, ako jeho meno nedávno skomolil jeden z jeho bábkovodičov, americký minister zahraničia Pompeo, je to v každom prípade zaujímavé. Nerozumiem jemným nuansám ústavného alebo akéhokoľvek iného práva, ale keby vláda toho Venezuelčana uznala v rozpore so svojimi právomocami, ponúklo by to ďalší tristný obrázok našej reality. Ale počkajme si, ako sa to nakoniec celé rozlúskne. No je to skôr len záležitosť pre právnikov „do budúcna“, pretože to celé už aj tak rozlúskol prezident Zeman, ktorý pozval Guiadóa do Prahy, aby mu osobne pogratuloval, ako pekne sa stal tým nezvoleným, a teda nedemokratickým venezuelským prezidentom. „Česká republika oslávi tento rok 30. výročie nežnej revolúcie a dúfam, že aj vašej krajine sa prechod k demokracii úspešne podarí,“ napísal. „Dovoľte mi, aby som vám čo najsrdečnejšie zablahoželal k vašej odvahe prevziať v súlade s venezuelskou ústavou zodpovednosť za venezuelský národ a doviesť ho k slobodným a demokratickým voľbám.“ Úprimne, nad takými pompéznymi frázami ostáva rozum stáť. To sa Zeman fakt chce s tým Trumpom stretnúť tak veľmi, že sa skúša zapáčiť práve takto?

Juan Guaidó

Juan Guaidó  Zdroj: TASR

Inak nechápem, prečo sa vôbec Česká republika musí pliesť do amerických prevratov v Latinskej Amerike. Už sme predsa pomáhali so zničením Iraku a okupáciou Afganistanu, pomáhali sme odtrhávať Kosovo od Srbska, takže už by sme azda mohli mať penzum vazalstva a narušovania medzinárodného práva bohato splnené, nie? Tak prečo?

A fakt máme právo určovať, kto ako jediný má právo vládnuť vo Venezuele? A ak to právo máme, ktorý kovaný demokrat nám ho asi tak dal? A keď už to právo máme a sme v takom laufe, čo keby sme teda naozaj „zostrelili“ toho Macrona, keď je doma taký neobľúbený, a strčili hore namiesto neho niekoho vhodnejšieho? Alebo že by sme aspoň Putina nahradili tým Navaľným, keď už v Rusku – okrem Pussy Riot – nikoho iného nepoznáme? Nie je to celé na hlavu?

Objasnime, prosím, akú rolu a aké záujmy má vo venezuelskej kríze Rusko. Ako môže Putin zasiahnuť v prospech Madura? Načo ho vlastne potrebuje, že by si pre neho spálil prsty?

Tých odpovedí môže byť viac. Rusko môže mať o Venezuelu strategický záujem, čiže ako o akúsi svoju „základňu“ kúsok od USA, aj keď z Caracasu do Miami je to 2 200 kilometrov, zatiaľ čo od základní NATO v Pobaltí je to do Petrohradu asi len 700. Môže kalkulovať aj s tým, že vstupom do venezuelského ropného priemyslu alebo do tamojšej ťažby zlata môže na jednej strane zarobiť a na druhej strane získať väčšie páky na manipuláciu so svetovými cenami ropy. Môže toho byť veľa, ale je otázkou, či sa Rusko bude pre Venezuelu angažovať nejako aktívne. Je jasné, že nebude Amerike v ničom pomáhať, ale súčasne je očividné, že žiadna vojna o Venezuelu nehrozí. Uvidíme, ako sa to celé vyvinie. Napokon, videla som ruské analýzy, ktoré počítali s tým, že USA sankciami zablokujú venezuelskú ropu, takže nepotečie ani do Číny, a tak začne Čína o to viac ropy odoberať z Ruska. Trikrát hurá!

V neposlednom rade, jedna vec je, čo bude robiť Rusko, ale je tu aj Čína, ktorá nainvestovala do Venezuely miliardy dolárov, o ktoré takisto určite nebude chcieť len tak bezdôvodne prísť. Obe krajiny sa zatiaľ obmedzujú na slovné odsudky amerických činov, ale inak nič zásadné nerobia. Počkajme si.

Vo Francúzsku zúria protesty „žltých viest“ a štátu dochádza trpezlivosť – hovorí sa o čoraz tvrdších zásahoch polície, zakazovaní účasti na protestoch a dokonca o vyhadzovaní ľudí z práce. Smeruje to celé k niečomu nepeknému a nepríjemnému?

Fakt netuším, k čomu to smeruje. A vie to vôbec niekto? Jasné je, že sa „žlté vesty“ trieštia, pretože už zostavili tretiu kandidátku pre májové voľby do Európskeho parlamentu, ale súčasne to len ukazuje, že sa proti Macronovej vláde zišlo v uliciach naozaj mnoho rôzne orientovaných ľudí a požiadaviek. Či si s tým prezident Macron poradí, netuším, ale zatiaľ mám pocit, že tomu nič nenasvedčuje. Naopak, už len samotný fakt, že sa uchyľuje k čoraz väčším reálnym alebo legislatívnym represiám, podľa mňa naznačuje, že mu už dávno došli konštruktívne nápady. Teda, ak vôbec nejaké kedy mal.

Donald Trump predniesol prejav o stave únie. Ako vnímate jeho apel, že vyšetrovanie jeho osoby podkopáva obrovský hospodársky rast v USA? Je to príprava na obranu pred výsledkami Muellerovho vyšetrovania? A čo možno z prejavu vyčítať na zásadné témy: Sýria, Irak a Ukrajina?

Neviem, čo možno z Trumpovho prejavu vyčítať tak, aby sa z toho dali vyvodzovať nejaké konkrétne závery. Pokračoval vo svojom tradičnom „každotýždennom menení názorov“, a tak už sa zrazu USA z Afganistanu nesťahujú, ale „znižujú počty“ vojakov, preklial „hlúpe“ vojny, ale sľúbil zbrojenie v takej miere, že budú Rusi a Číňania len vyvaľovať oči, posťažoval sa na rozdelenie spoločnosti, ale to robí dnes kdekto, naznačil ochotu uzavrieť novú dohodu o raketách stredného a krátkeho doletu, ale tentoraz nielen s Ruskom, ale aj s Čínou a ďalšími, a to v čase, keď Peking jasne hovorí, že ho to vonkoncom nezaujíma… Skrátka, možno z toho niekto niečo vyčítal, ale ja si počkám, až sa stane niečo konkrétne, pretože v rečnení je Trump skvelý, až neuveriteľný, a teraz ešte aby aspoň niečo premenil na činy. Ale je zvláštne, že podľa televízie CBS svojím prejavom nadchol 76 percent divákov, podľa CNN hlásilo „veľmi pozitívnu“ reakciu 59 percent divákov… Takže doma asi zabodoval a o to mu koniec koncov išlo. To predsa nebol prejav, ktorý mal svetu niečo zásadné povedať, ale bol cielený na domáce publikum.

 

 

Zdroj: Twitter / Donald J. Trump

V tlači sa objavili informácie o akomsi zázračnom ruskom jadrovom torpéde, ktoré môže doplávať odkiaľsi od Kamčatky až k brehom USA a svojím odpálením vyvolať vlnu cunami. Dá sa týmto výkladom veriť? Občas sa objavujú aj senzačné zvesti o akejsi ruskej zbrani, ktorá vyvoláva zemetrasenie…

Vonkoncom netuším, či je niečo také vôbec možné, len som si všimla, že Rusko v poslednom čase generuje samé „zázračné zbrane“ alebo rovno „zbrane súdneho dňa“. Tých superlatívov je už toľko, že to celé začína byť taká nejaká sci-fi nuda. Ale dúfam, že ich prípadnú silu, ak ju naozaj majú, nikdy nebudeme musieť zažiť na vlastnej koži. Teda že si to USA s Ruskom nezačnú „rozdávať“ nad Európou.

Zaznamenali ste, že Porošenko vraj začal na Ukrajine rozdávať peniaze za hlasy v nadchádzajúcich voľbách? Ide o nejaký humor alebo sa takáto prax zdá v tejto kampani normálna? A ako vnímate to, že podľa prieskumu je väčšina Ukrajincov nespokojná s politickou situáciou? Je to spochybnenie Majdanu?

S politickou situáciou na Ukrajine je väčšina tamojších obyvateľov nespokojná už roky. Mnoho z nich už „odhlasovalo nohami“ – až sedem miliónov ich už odišlo za prácou a za normálnejším životom do zahraničia. A už roky tiež Ukrajinci za hlavný problém svojej krajiny uvádzajú práve korupciu, čím sa vraciam k otázke, či je podplácanie voličov žart, alebo nie. Nie je. A prekáža nám to tu? Nezdá sa. A tak ukrajinskí bookmakeri vôbec prvýkrát začali tipovať na víťazstvo v prezidentských voľbách práve Porošenka, ktorý bol pritom ešte pomerne nedávno považovaný za politickú mŕtvolu. Je pritom zvláštne, že minister vnútra Avakov teraz hrozí, že bez rozmýšľania potlačí akýkoľvek „Majdan“, čím zrejme reaguje práve na mieru znechutenia obyvateľov zo súčasnej situácie. Spomínate, ako Západ na Majdane hájil demonštrantov a bránil všemožne štátu použiť proti nim silu? Dnes „náš“ ukrajinský minister vnútra otvorene sľubuje, že je pripravený poslať na ľudí Národnú gardu, a nič sa nedeje. Takže sa nám na tej Ukrajine predsa len niečo mení, nie, že nie. Mimochodom, na plot prepychovej vily, ktorú minister Avakov vlastní v Taliansku, teraz niekto vyvesil portréty šiestich ukrajinských aktivistov, ktorých zavraždili práve počas Avakovovho „výkonu funkcie“, keď bol na Ukrajine proti nepohodlným ľuďom vraj „rozpútaný teror“…

Čo by sme mali v najbližších dňoch sledovať?

Nič konkrétne asi neodporučím, ale skoro každý deň prináša nové udalosti, ktoré, bohužiaľ, ukazujú napospol len to, že náš svet je čoraz chaotickejší…

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Čína otvorila v Hongkongu nový úrad pre národnú bezpečnosť. Lamová hovorí o historickom momente

Čína v stredu otvorila v Hongkongu nový úrad pre národnú bezpečnosť. Jeho sídlom sa stal bývalý hotel nachádzajúci sa neďaleko parku Victoria...

Lesný požiar na Ukrajine si vyžiadal aj obete, 110 budov bolo zničených

Pri lesnom požiari v Luhanskej oblasti na východe Ukrajiny zahynuli v utorok štyria ľudia a deviati ďalší museli byť prevezení do nemocnice,...

Vláda prerokuje predĺženie Prvej pomoci i prípravu bezpečnostných stratégií

Zamestnávatelia a samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO) majú dlhšie čerpať pomoc od štátu. Vláda v stredu prerokuje návrh ministerstva práce na predĺženie...

USA: V primárkach v Delaware a New Jersey zvíťazil Joe Biden

Víťazom demokratických primárok v amerických štátoch Delaware a New Jersey sa v utorok stal bývalý viceprezident USA Joe Biden. Informovala o tom...

Slovenskí europoslanci hodnotia svoj prvý rok v Európskom parlamente – Lexmann, Wiezik a Pollák

V stredu si poslanci Európskeho parlamentu (EP) pripomínajú prvé výročie fungovania v poradí už deviateho zákonodarného zboru EÚ v európskej histórii.

Parlament dnes prerokuje návrh na podporu podnikateľov v skrátenom režime

Parlament prerokuje návrh zákona, ktorý má zlepšiť podnikateľské prostredie na Slovensku, v skrátenom legislatívnom konaní. Návrh schválilo plénum v závere prvého rokovacieho...

Slovenskí europoslanci hodnotia prvý rok v Európskom parlamente – Beňová, Štefanec, Šimečka

Poslanci Európskeho parlamentu (EP) si pripomínajú prvé výročie fungovania v poradí už deviateho zákonodarného zboru Európskej únie v európskej histórii.
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,767 Úmrtí 28 Uzdravení 1,473 Infikovaných 266 Last updated: 8. júla 2020 - 09:22 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky