S Kiskom sme v kontakte, môže pomôcť vytvoriť lepšiu vládu, hovorí líder strany Spolu

0
Miroslav Beblavý (Autor: TASR)

Do eurovolieb idete na spoločnej kandidátke s Progresívnym Slovenskom (PS). Prečo ste sa takto rozhodli? Vychádzali ste zo želaní voličov, z predvolebných prieskumov?

Ľudia, ktorých každodenným chlebom nie je politika, rozdiely medzi nami  nechápali. Otázka, prečo sa nespojíme, bola najčastejšou, akú som od ľudí pri cestách po Slovensku dostával. Prirodzene sa im plietli lídri, názvy, a je to aj preto, že sme si naozaj podobní s Progresívnym Slovenskom. Obe naše partie to skúsili samy a ukázali sme schopnosť prekročiť hranicu zvoliteľnosti v parlamente. Teraz je ten správny čas spolupracovať ešte užšie, v koalícii, pretože Slovensko čakajú ťažké časy. Prvýkrát v histórii budú voľby do Európskeho parlamentu o tom, či naša krajina zostane proeurópskou, alebo naše ukotvenie v Európe budú podkopávať extrémisti a radikáli. Voliči chápu, že Európska únia nemusí byť dokonalá, ale naše členstvo je nevyhnutnosťou, aby sme udržali bezpečnosť a ekonomickú prosperitu. Ak budú voliť našu koalíciu, majú istotu, že ich hlas bude silne znieť v Európe, pretože my tam urobíme maximum pre záujmy Slovenska.  


Kto koho zobral na kandidátku, keď sa možno takto spýtať. Jednotkou bude pán Šimečka z Progresívneho Slovenska, znamená to, že ste uznali lepšiu pozíciu pre PS?

Rokujeme spolu na princípe rovnocenného partnerstva. Niekto musel byť prvý a aby to bolo fér, Spolu má na kandidátke druhé a tretie miesto Vlada Bilčíka, špičkového experta a vysokoškolského pedagóga, ktorý vie o Európskej únii všetko, a Simonu Petrík, poslankyňu, ktorá obhajuje záujmy žien a rodín. Je však nutné povedať aj to, že sme sa dohodli, že Vlado Bilčík a Michal Šimečka sú obaja lídrami kandidátky a budú spolu kampaňovať ako dvaja lídri našej koalície. 

Na snímke sprava predseda politickej strany SPOLU — občianska demokracia Miroslav Beblavý a predseda hnutia Progresívne Slovensko Ivan Štefunko počas podpisu memoranda o politickej budúcnosti v rámci tlačovej konferencie k téme Postup vo voľbách do Európskeho parlamentu 6. februára 2019 v Bratislave.

Hovoríte, že niekto musel byť jednotka, ale podľa akého kľúča ste sa rozhodovali pri určení, kto ňou bude? Prečo to nie je naopak?

Bola to dohoda, niekto musel byť prvý, preto má Spolu číslo dva a tri na kandidátke, a potom ďalšie miesta si striedame zipsovou metódou.

Do týchto eurovolieb idete podľa vašich slov na sociálnej sieti ako “jediná ozajstná proeurópska sila na Slovensku”. Máte pocit, že ostatné strany nie sú až tak naozaj proeurópske? Ktoré sa podľa vás na proeurópske len hrajú?

Presne tak, ostatné strany sú buď otvorene protieurópske, alebo sú európske len akože. Najprv povedia jednou vetou, že Európa je pre Slovensko, a potom nasleduje dvojhodinová tiráda, keď ľudí presviedčajú, čo všetko zlé prináša. Ale sú to aj konkrétne kroky, ktorými EÚ podrývajú. Nehovorím len o koalícii, ale aj o súčasnej opozícii. Preto je koalícia Progresívneho Slovenska a Spolu  občianskej demokracie jedinou, ktorá bude podporovať EÚ, vylepšovať ju a aktívne ju budovať zvnútra, aby bola silnejšia a lepšia. 

V predvolebných prieskumoch sa opakovane pohybujete okolo hranice vstupu do parlamentu. Môže vám tento krok pomôcť? Alebo nebojíte sa naopak, že stratíte svoju jedinečnosť? Niektorým voličom sa vaše programy zlievajú…

Spolu zostáva samostatnou stranou aj s programom a svojou identitou. Voličom sa pletieme, lebo sme si naozaj najbližšie na politickej scéne. Som rád, že sa už nebudeme musieť venovať nášmu odlíšeniu a súpereniu o pozornosť, ale naše spoločné sily nasmerujeme tam, kde je ich potreba. Mnohí ľudia sa cítia ako druhoradí občania v Európe, vidia to hlavne vtedy, keď vyjdú za hranice za prácou či na dovolenku. A majú pravdu, dnes síce Slováci a Slovenky vlastnia európsky pas, ale rozhodne nemajú školy, mzdy, nemocnice, potraviny a cesty na európskej úrovni. Chceme dopriať našim ľuďom nielen členstvo v EÚ, ale aj európsku kvalitu života.

Beriete eurovoľby ako prvý ostrý test pre Spolu? Niečo ako predkolo parlamentných volieb?

Voľby do Európskeho parlamentu budú veľkou skúškou našej koalície. Uspeli sme v komunálnych voľbách, podarilo sa nám získať napríklad kreslo bratislavského primátora, ktoré si vybojoval Matúš Vallo. Ale teraz budeme kampaňovať centrálne a samostatne. A výsledok v eurovoľbách bude prvým odhadom, aké sily budú v parlamente v roku 2020. Chceme dosiahnuť aspoň 10 percent.

Matúš Vallo ešte ako kandidát na primátora Bratislavy počas príchodu do svojej volebnej centrály, vpravo nezaradený poslanec NR SR Miroslav Beblavý 10. novembra 2018 v Bratislave.

V spolupráci chcete pokračovať aj po voľbách do Európskeho parlamentu. Znamená to spoločný postup aj pre budúcoročné parlamentné voľby? Sami hovoríte, že fúziu neplánujete  v akej podobe by mohla vaša spolupráca vyzerať o rok?

Ak naša spolupráca bude fungovať, plánujeme v nej pokračovať v parlamentných voľbách aj po nich, taký je základný plán. Ak chcete výrazne ovplyvniť dianie v krajine, nemôže to byť jednorazová spolupráca. Zlúčiť sa zatiaľ neplánujeme, ale nič nie je vylúčené.

Nerušia vašu spoluprácu blížiace sa prezidentské voľby? Každý preferuje iného kandidáta PS svoju Zuzanu Čaputovú, vy pána Mistríka. Nerobí to trecie hrany? Neuvažujete, že predsa len viac podporíte pani Čaputovú alebo je toto pre vás uzavretá otázka? Nebolo chybou z pohľadu otvárajúcej sa spolupráce s PS predsa len podporiť pani Čaputovú?

Na tejto téme sa nerozhádame. Obaja kandidáti sú vynikajúci, len nám je bližší pán Mistrík a PS pani Čaputová. Sú to dvaja zodpovední kandidáti, ktorí sa dohodnú, a ja som presvedčený, že v Prezidentskom paláci bude v apríli 2019 jeden z nich. Európske voľby budú až potom, takže logicky to našu koalíciu v nich nemôže oslabiť.

Dali ste si pred týmto rozhodnutím robiť nejaké prieskumy, ako by na spoločnú kandidátku reagovali vaši sympatizanti?

Agentúra Focus spravila prieskum, v ktorom zistila, že naša koalícia by mala výrazne vyššiu podporu ako súčet našich momentálnych preferencií. Je to silný signál, že ľudia si naše spojenie želajú.

Ide aj o reakciu pred vstupom Andreja Kisku na stranícku pôdu po skončení jeho prezidentského mandátu? Pretože práve vašim dvom stranám môže prezident zobrať hlasy a vám by zásadne znížil šance na vstup do parlamentu.

S Andrejom Kiskom sme v kontakte a budeme sa s ním rozprávať aj po vytvorení našej koalície. Sme dve demokratické strany a naše spojenie je reakciou na priania ľudí a je nezávislé od Andreja Kisku. Sme radi, že sa chce v politike ďalej angažovať, myslím si, že ešte má čo povedať a môže pomôcť vytvoriť lepšiu vládu po voľbách 2020.

Dá sa to čítať aj tak, že s Andrejom Kiskom ako možnou posilou alebo tvárou už nepočítate?  

Všetky možnosti sú naďalej otvorené. Andrej Kiska chce o svojej úlohe v politike povedať viac až po prezidentských voľbách.

Autor: Ľudovít Kusal

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu