Britská školáčka, ktorá utiekla k Islamskému štátu, sa chce vrátiť domov

  0
  Na kombosnímke britské školáčky, zľava Kadiza Sultana (16), Shamima Begum (15), Amira Abase (15) prechádzajú cez kontrolu na londýnskom letisku Gatwick pred ich odletom 17. februára 2015. (Autor: TASR)

  Počas rozhovoru v utečeneckom tábore na severovýchode Sýrie Shamima Begum uviedla, že ušla pred bojmi z dediny Baghúz, ktorá je jednou z posledných bášt IS v krajine. Shamima, ktorá je v deviatom mesiaci tehotenstva, sa podľa vlastných slov bojí, že za daných podmienok môže stratiť svoje dieťa. Ako totiž hovorí, počas pobytu v Sýrii jej už dve malé deti zomreli.

  “To je dôvod, prečo sa chcem naozaj vrátiť do Británie – lebo viem, že sa tam o neho postarajú aspoň zo zdravotného hľadiska,” vyhlásila Shamima Begum a dodala, že “urobí čokoľvek, len aby sa mohla vrátiť domov a pokojne tam žiť so svojím dieťaťom”.

  Svoj útek k Islamskému štátu však neľutuje, keďže – ako uviedla pre reportéra denníka The Times – tam žila “normálny život”, pričom ani pohľad na “odrezanú hlavu v koši” ju najprv “vôbec nešokoval”. Zároveň však povedala, že neskôr bola na území kontrolovanom islamistami svedkom “útlaku nevinných ľudí”, a preto verí, že toto hnutie “si nezaslúži zvíťaziť”, cituje z britských Timesov nemecká tlačová agentúra DPA.

  Shamima mala 15 rokov, keď spolu s dvoma spolužiačkami – dievčatami menom Kadiza Sultana a Amira Abase – odletela 17. februára 2015 z londýnskeho letiska Gatwick do Turecka. Následne všetky tri priateľky prekročili sýrske štátne hranice, aby sa pridali k Islamskému štátu. Rodičom doma povedali, že idú na celodenný výlet.

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu