sobota, 23 januára, 2021
5.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Soros ako Vasil Biľak. A pani Šojdrová, gratulujem! Zlá, veľmi zlá Tereza...

Soros ako Vasil Biľak. A pani Šojdrová, gratulujem! Zlá, veľmi zlá Tereza Spencerová. Aj k Venezuele a Macronovi

Kríza vo Venezuele akosi pokračuje a nepokračuje. V krajine sa zhoršuje situácia so zásobovaním, Američania a iní žiadajú Madura, aby odišiel, a Rusi naopak varujú Američanov, nech do situácie nezasahujú. Venezuelské spoločnosti začali prevádzať časť kapitálu do Ruska. Čo sa deje okrem tohto vývoja, ktorý prenikol aj do českých médií? Ako dlho sa Maduro ešte udrží?

Domnievam sa, že situácia je ďalej akosi patová. USA sa podľa všetkého ďalej snažia ponúkať venezuelskej generalite „modré z neba“, aby armáda prestala Madura podporovať, ale zatiaľ bez väčšieho výsledku. Generáli, ktorí sú neoddeliteľnou súčasťou skorumpovaného režimu, zrejme poznajú príslovie „keď vtáčka lapajú, pekne mu spievajú“. Navyše, veľké protesty proti režimu sa konali už v rokoch 2014 a 2017 a generáli, ktorí vtedy prebehli, sú dnes buď vo väzení, alebo v emigrácii, takže možno s ľahkou nadsádzkou povedať, že tí „rozkolísaní“ sú už preč pár rokov. A po reformách zo začiatku tisícročia začala venezuelská armáda pri príprave „kádrov“ klásť obrovský dôraz na ich ideologické „zatvrdnutie“. Už to síce nie sú žiadni intelektuáli Chávezovho typu, ale dnes majú hodnosti medzi kapitánom a majorom, sú skutočnou oporou režimu a armáda je pre nich „kariérnym výťahom“. Čiže aj keby zbehol nejaký generál, nemusí to znamenať, že jednotky so svojimi dôstojníkmi nutne pôjdu za ním. Možné to síce, samozrejme, je, ale nie isté. Stále však nerozumiem tomu, prečo USA s tým preťahovaním vojakov začali až teraz. Ako je možné, že to nemali pripravené dopredu?

Nicolás Maduro

Nicolás Maduro  Zdroj: TASR

Pritom to však, samozrejme, neznamená, že by venezuelská armáda bola nejaký pevný a neotrasiteľný monolit. Skôr je to domček z karát, ktorý sa, samozrejme, môže zosypať skoro kedykoľvek. Napríklad v prípade, keby vojaci zasiahli proti civilistom. USA so svojimi spojencami skúšajú očividne taký okamih priblížiť vysielaním „humanitárnych“ konvojov, ktoré Madurov režim odmieta vpúšťať do krajiny. Je bizarné, že americké sankcie od roku 2013 pripravili Venezuelu o 350 miliárd dolárov a teraz je celý Západ namäkko z toho, aké dobročinné tie USA sú, keď tamojším zbedačeným obyvateľom posielajú pomoc za nejakých 20 miliónov. Ale pritom v podstate len veľmi zle skrývajú, že je to predovšetkým „test pre armádu“, ako sa zachová. Či poslúchne Madura, alebo Guaidóa, ktorý tvrdí, že vpustí americkú „humanitárku“ do Venezuely najneskôr 23. februára. Síce nie je veľmi jasné, ako to chce urobiť v prípade, že ho armáda neposlúchne, ale aspoň ponúka orientačný dátum prípadného „veľkého tresku“…

Do toho síce Guaidó hlási, že dostal cez zablokovanú hranicu „prvú malú časť humanitárnej pomoci“, ale tutle, o čo ide, kto to prepašoval, ktorý štát alebo aká organizácia to poslali. Ale venezuelská opozícia povinne jasá. Celé je to akosi neuchopiteľné.

Juan Guaidó

Juan Guaidó  Zdroj: TASR

Spomínate na kauzu „siroty zo Sýrie“? Tak pani Šojdrová sa vrátila so zoznamom štrnástich „detí bez sprievodu“ a dožaduje sa, aby s tým Babiš niečo robil. Je to dôstojné pokračovanie tejto pôvodne bombastickej akcie? A inak, premiér Babiš sa chystá dotiahnuť do konca svoj nápad na výstavbu akéhosi zariadenia pre deti priamo v Sýrii. Reflektujú túto snahu nejakým spôsobom sýrske médiá? V tých českých sa blyslo, že to „nahráva Asadovej propagande“.

Ako dlho trvalo pani Šojdrovej nájsť tých štrnásť rôzne starých „detí“, ktoré ani nie sú všetky zo Sýrie? Pol roka? Ale aj tak, jednoducho gratulujem. Dobrá práca. A čo ďalej? No, ďalej podľa mňa dáva stále oveľa väčší zmysel postaviť rovno v Sýrii internátnu školu, než voziť tie Šojdrovej deti k nám. Mohli by sme dlho diskutovať, čo má premiér Babiš za lubom, keď fakticky hodlá tú školu postaviť sám a za svoje, nie v mene českého štátu. Možno si tým zo všetkého najviac dôrazne otvára dvere do lukratívneho priestoru rekonštrukcie vojnou zničenej Sýrie, ale na druhej strane platí, že keby všetko zostalo len na našich rozvadených politikoch, skoro nič by sme neboli schopní podniknúť. A žiadna škola pre stovky sýrskych detí by sa nepostavila, čiže nepomohlo by sa vôbec nikomu a ničomu. A pritom je to podľa všetkých normálnych ľudských meradiel oveľa väčšia a záslužnejšia pomoc než vyhľadávanie nejakých vhodných detí po utečeneckých táboroch.

Inak však české médiá o situácii v Sýrii mlčia a všetci „experti“ sa zrazu preorientovali na Venezuelu. Poďme sa pozrieť na to, čo sa deje v Sýrii, kde sa teda Asad asi „nechytá odísť“. Koľko tam vlastne zostalo Američanov? Ako sa nakoniec správajú Kurdi, tvárou v tvár Erdoganovi? Na čo sa zameriava vnútorná politika Baššára Asada? A dá sa povedať, že vojna sa už prakticky skončila?

To sú veľmi obšírne otázky, ale áno, vojna sa z veľkej časti skončila, zostáva „doriešiť“ provinciu Idlib pri Turecku, ktorú ovláda al-Káida, a posledné boje vedú sýrski Kurdi v americkom žolde aj na východe Sýrie proti Daešu. Idlib bude ešte tvrdý oriešok, pretože sa v ňom stretávajú záujmy Sýrie, Turecka, Ruska aj Západu. Očividne sa prinajmenšom Turecko so Západom budú snažiť vydávať al-Káidu za prijateľnú a umiernenú opozíciu a predhodia namiesto nej na likvidáciu niektorých jej spojencov. Uvidíme. Ale aj tak si nemyslím, že by z Idlibu mohla vzplanúť nová vojna v celej Sýrii. No aj keď sa vo väčšine Sýrie vojna naozaj skončila, tak nové a nové západné sankcie Sýriu, alebo skôr jej obyvateľov, drvia ďalej a teraz v zime napríklad panuje akútny nedostatok plynu. Takže ľudia, ktorí prežili osem rokov vojny, ktorú proti nim Západ rozbehol, teraz pre neochotu Západu priznať si prehru mrznú. To myslím aj doslovne, umierajú v mrazoch. Musí to byť veľmi depresívna situácia. Umierať po víťazstve. Len tak, z ľubovôle západných politikov.

„Americkí“ Kurdi, ktorí ovládajú sýrske ropné a plynové zdroje na východe krajiny, podľa mňa mohli vymeniť s Damaskom energie za nejakú autonómiu, ale posledné správy naznačujú, že sýrsku ropu a plyn začali Damasku radšej predávať. Svojím spôsobom sa správajú ako Islamský štát, ktorý sýrsku ropu a plyn tiež predával. A čo viac, kurdské vedenie akoby dalo prednosť peniazom pred svojím snom o nezávislosti. Ale možno je to jednoducho dôsledok ich životných skúseností a vedia, že by žiadnu autonómiu aj tak nedostali. Neviem.

V každom prípade Trump ďalej trvá na odsune tých asi dvetisíc vojakov zo Sýrie a vraj by sa to malo začať niekedy v polovici marca, pričom posledný vojak by mal odísť ku koncu apríla. Ale to nie je isté, pretože Pentagón a deep state majú, klasika, svoje plány.

A Asadova vnútorná politika? Vláda sa pokúša nejako manévrovať v situácii, keď ju ochromujú ďalšie a ďalšie západné sankcie, ktoré dokonca zakazujú celému svetu akokoľvek sa podieľať na rekonštrukcii Sýrie. Výsledkom západného tlaku však vo finále bude len to, že svoju pozíciu v Sýrii posilnia krajiny ako Rusko, Čína alebo Irán a ďalšie krajiny, ktoré na americké sankcie už jednoducho kašlú. Západ nič nedosiahne a ešte na tom strategicky stratí. Nemyslite si, že sa správy o zamrznutých sýrskych deťoch nedostávajú do arabských médií a že sa pritom nevysvetľuje, že zamrzli preto, že Západ zabránil dodávkam skvapalneného plynu. Takúto „reklamu“ si hneď tak nezaplatíte…

Bašár Asad

Baššár Asad  Zdroj: TASR

V americkom Senáte, konkrétne vo výbore pre spravodajskú činnosť, sa skončilo vyšetrovanie napojenia Donalda Trumpa na Rusko. Nejde o Muellerovo vyšetrovanie, ale akési „konkurenčné“. Predseda výboru povedal, že žiadny dôkaz o napojení DJT na Rusko nenašli, ale iný senátor povedal, že ešte zďaleka nie je hotovo. Ako tomu rozumiete? A deje sa niečo v tom „veľkom“ Muellerovom vyšetrovaní?

Áno, senátor Burr kongresové vyšetrovanie odpískal a podľa amerických médií sa na podobný krok chystá aj Mueller. Ani on totiž za dva roky žiadnu „ruskú stopu“ nenašiel. Ale to, samozrejme, neznamená, že by sa protitrumpovskí bojovníci jednoducho len ospravedlnili, že nemali pravdu alebo dokonca klamali, a že v Amerike zavládne nejaká selanka. Na svoje prežitie establishment obraz nepriateľa potrebuje, a tak naozaj „zďaleka nie je hotovo“. Niektorí sa budú tváriť, že nevedia nič o konci senátneho vyšetrovania, a budú si ďalej omieľať svoje táraniny o „ruských agentoch“, iní vymyslia nejaký iný škandál a rozvinú ho do nadoblačných výšin…

Exprezident Václav Klaus označil ministra zahraničia Petříčka za „Pocheho maňušku“. Nie je to až príliš kruté? Ako by ste zhodnotili prácu pána ministra?

Už minule sme si hovorili, že si Česká republika takého ministra, ktorý zastupuje skôr záujmy niektorých kruhov EÚ než ČR, fakt nezaslúži. Taká hrozná krajina naozaj nie sme, aby nás takto trestali. Nemám, čo by som na tom názore zmenila.

Pred voľbami do Európskeho parlamentu sa začína šíriť panika zástancov EÚ. Po prvé, George Soros povedal, že EÚ môže skončiť neslávne ako ZSSR. Po druhé, bruselský think tank European Council on Foreign Relations sa obáva, že by euroskeptické strany mohli dostať až 33 %, čím by „paralyzovali“ chod Európskeho parlamentu. A po tretie, český analytik Tomáš Klvaňa odkázal kritikovi EÚ Janovi Zahradilovi, že dnes platí: buď EÚ, alebo Putin. Poďme to vziať poporiadku…

Áno, zdá sa, že pán Soros naozaj prepadá panike, prinajmenšom podľa celkom hysterickej dikcie článku, na ktorý sa odvolávate. Vraj sa EÚ rozpadne neslávne ako ZSSR, keď budeme ďalej pasívni a prestaneme hájiť európske hodnoty. Pritom je najpodivnejšie, že presne také jalové výzvy na „mobilizáciu más“ vydávali Biľak a spol. na každom svojom zjazde a zasadaní ÚV. Žili mimo reality a pri každej príležitosti sa o tom snažili národ náležite presvedčiť. Ani veta či slovo nazmar, ako sa hovorí. A keď teraz Soros robí to isté, tak je na tom EÚ už asi naozaj zle. A áno, voľby do Európskeho parlamentu o ďalšom osude EÚ v mnohom napovedia, ale je dôležité pripomenúť, že europarlamentu boli do vienka múdro orezané akékoľvek právomoci, takže prinajhoršom môže pôsobiť len ako akýsi „blok“ proti nápadom z bruselských najvyšších hláv. Ale aj tak, cynikov možno čakajú žatvy čierneho humoru a absurdna.

Je zaujímavé, že pán Klvaňa razí práve heslo „buď EÚ, alebo Putin“, pretože ukrajinský Porošenko, keď teraz oznamoval svoju kandidatúru na prezidenta, použil pre zmenu slogan Buď Porošenko, alebo Putin. Akoby to bol nejaký prefabrikovaný slogan z nejakej bruselskej píár agentúry, ktorá vymyslela niečo ako „buď XY, alebo Putin“, a každý záujemca, samozrejme, po zaplatení príslušného copyrightu, si do neho môže dosadiť kohokoľvek alebo čokoľvek, čo práve potrebuje. Schválne, „kto ešte, alebo Putin“ sa nám v nadchádzajúcich týždňoch a mesiacoch zjaví…

Prepukla nepekná roztržka medzi Francúzskom a Talianskom, keď si talianski lídri dovolili kritizovať Macrona a ten stiahol z Talianska veľvyslanca. O čom svedčí tento konflikt?

Nielenže Taliani Macrona kritizovali, ale vicepremiér Di Maio, veľký fanúšik pouličnej „priamej demokracie“, v Ríme dokonca prijal zástupcov francúzskych „žltých viest“ a pekne od pľúc si s nimi zaskandoval pár rebelských hesiel… O čom to svedčí? Azda len o tom, že sa nám tá Únia trochu drobí, a to aj hlboko vnútri „tvrdého jadra“. Teda, presnejšie povedané, drobí ďalej a odhadzujú sa masky povinného priateľstva, solidarity a jednoty. Teda že svojbytný rozkladný proces pokračuje. Uvidíme, kam až to všetko dospeje.

Emmanuel Macron

Emmanuel Macron  Zdroj: TASR

Čo by sme mali v najbližších dňoch sledovať?

Čokoľvek, čo vám napadne. Chaos je všeobjímajúci a každý deň generuje zaujímavé veci, z ktorých však napospol ani v najmenšom nemožno poskladať nejaký väčší a uchopiteľnejší obrázok. Prinajmenšom zatiaľ…

 

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 234,571 +1,544 Dnes Úmrtí 3,965 +71 Dnes Uzdravení 186,683 Infikovaných 43,923 Last updated: 23. januára 2021 - 18:25 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky