streda, 28 júla, 2021
33.3 C
Bratislava
ÚvodArénaVojenský analytik k hrozbe pokračovania studenej vojny: Skôr bude dochádzať k polarizácii...

Vojenský analytik k hrozbe pokračovania studenej vojny: Skôr bude dochádzať k polarizácii po ekonomickej línii

Po Spojených štátoch odstúpilo od Zmluvy o likvidácii striel stredného a kratšieho doletu aj Rusko. Oznámilo, že obnoví vývoj kedysi zakázaných zbraní. Zhorší koniec zmluvy bezpečnostnú situáciu vo svete a vzťah medzi týmito mocnosťami?

To je otázka. Problém je v jednej veci. Tá zmluva začala byť nepohodlná pre obe veľmoci, pretože sa vzájomne obmedzovali, zatiaľ čo ostatné štáty si veselo strely s týmto dosahom vyvíjali. Či už Severná Kórea, prípadne Pakistan, India, Irán, Veľká Británia, Francúzsko – tí všetci majú strely tohto dosahu, zatiaľ čo Spojené štáty a Rusko boli určitým spôsobom obmedzené touto zmluvou. Myslím, že sa povedalo A, ale bude určitým spôsobom nasledovať isté B, keď dôjde k uzavretiu ďalšej zmluvy. Prípadne Spojené štáty alebo Rusko, každý za svoju stranu, vyzve svojich partnerov, aby začali rokovať o zmluve a podobne.

Nemyslím, že to povedie k pretekom v zbrojení, nikto nemá záujem vyvíjať jadrové rakety. V Európe máme viac ako dvesto jadrových bômb a na druhej strane Rusko má jadrové zbrane, ktoré majú dosah do Európy. Teoreticky sú Rusi schopní sa modifikovať na pozemné zariadenie. Predpokladám však, že obe strany budú zachovávať zdržanlivosť, pretože Európa nemá záujem na rozmiestňovaní jadrových zbraní, v tomto zmysle sa vyjadrila aj Angela Merkelová a Emmanuel Macron.

Emmanuel Macron a Angela Merkelová

Emmanuel Macron a Angela Merkelová  Zdroj: TASR

Existuje podľa vás reálna hrozba, že veľmoci dospejú k pokračovaniu studenej vojny? Ako znížiť napätie?

Nemyslím si to. Skôr bude dochádzať k polarizácii po ekonomickej línii. Rusko je, samozrejme, atómová veľmoc bez akejkoľvek pochybnosti. Samozrejme, ten základný problém sa bude týkať Číny a jej ekonomických ambícií a snahy Spojených štátov zastaviť ekonomickú expanziu Číny tak, ako sme v súčasnosti svedkami práve v prípade firmy Huawei a ďalších čínskych firiem.

Myslíte si, že kľúč tkvie v tom pokúsiť sa zastaviť rozbehnutých Číňanov?

Tvrdí sa, že Číňania sa snažia prispôsobiť svet na svoj obraz, ale k tomu nedôjde. Ide o iný kultúrny okruh a je veľmi malá pravdepodobnosť, že by k niečomu podobnému došlo. Dnes sa vedie boj o siete 5G a podobne. Podstatné je, že Česká republika, bohužiaľ, pre to, že sa nespráva príliš samostatne, dostáva trochu na zadok v tom zmysle, že zostávame v niektorých veciach osamotení, čo sa mi veľmi nepáči.

Táto ekonomická vojna prebieha, ale nejde o to, že by sa nejakým spôsobom priestor počínšťoval, to znamená, že by Čína získavala prevahu a že by sme sa začali učiť po čínsky a podobne, ale ide skôr o to, že Čína sa snaží vytvoriť podmienky pre obchod. Aby mala možnosť expandovať obchodne a výrobne, aby bola v kontakte s technologicky vyspelými štátmi, aby bola v kontakte so silnými ekonomikami, čo nie je práve prípad Európskej únie, ale aby mala možnosť v tomto systéme fungovať. Pre Čínu je výhodné, keď bude fungovať Svetová obchodná organizácia. Keď tam budú fungovať rovnoprávne podmienky, keď tam bude fungovať normálny prístup na trhy ostatných krajín, či už partnerských, alebo viac-menej priateľských, ale ten obchod bude fungovať, pre Čínu to bude výhodné.

Čínsky spôsob sa mi páči viac ako americký, keď sa Američania snažia trh za každú cenu ovládnuť a monopolizovať. Čína hovorí: My nechceme vládnuť, my nechceme mať absolútny monopol, chceme mať možnosť rovnoprávneho prístupu a chceme mať možnosť s vami súťažiť, čo Huawei ukázala jednoznačne, že tu ich záujem je a že sa budú snažiť ho presadzovať. Pokiaľ dôjde k nejakej v úvodzovkách studenej vojne, tak bude spočívať v tom, že sa Spojené štáty budú snažiť Číne v presadení tejto vízie brániť.

Celý rozhovor si môžete prečítať TU.

 

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 392,488 +82 Dnes Úmrtí 12,534 Uzdravení 379,437 Infikovaných 517 Last updated: 28. júla 2021 - 18:55 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -