utorok, 14 júla, 2020
24.4 C
Bratislava
Úvod Aréna Ako zaobchádzajú USA so spojencami? Český exminister v súvislosti s Venezuelou spomína...

Ako zaobchádzajú USA so spojencami? Český exminister v súvislosti s Venezuelou spomína na dvadsať rokov staré udalosti okolo Kosova

Pán doktor, dlhodobo podporujete Miloša Zemana, boli ste členom jeho vlády, ale teraz ste ho ostro kritizovali za postoj k dianiu vo Venezuele. Čo vám tak prekáža?

Podporujem politikov zastávajúcich názory, s ktorými súhlasím. Je dôležitejšie, čo kto hovorí, ako kto čo hovorí. Nemyslím si, že by som pána prezidenta kritizoval ostro, vlastne som ho ani výslovne nekritizoval, len som napísal veľmi čítaný článok vo forme fiktívnej správy, že sa profesor Drahoš vyhlásil za prezidenta, vyhlásil nové voľby a USA ho okamžite uznali atď. Viem, že mnohé veci, najmä v politike, sa javia navonok ako jasné, ale je za nimi úplne iná motivácia, než to „zvonku vyzerá“. Nie som taký chytrý, aby som mal na všetko pohotovo nevyvrátiteľné vysvetlenie. Preto som bol zvedavý, ako to pán prezident vysvetlí v TV Barrandov.

Miloš Zeman

Miloš Zeman Zdroj: TASR

Vysvetlenie ma neuspokojilo. Nie som jediný, kto si všimol, že text listu možno čítať ako ironický. Je to práve ten typ humoru, ktorý má pán prezident v obľube. Lenže pre diplomatickú komunikáciu sa to trochu nehodí. List teda nebol určený adresátovi. Ešte zvláštnejšie ako list pánovi Guaidóovi bolo prezidentovo vysvetlenie hospodárskych a sociálnych problémov Venezuely. Akoby nevedel, že Chávez vyhral voľby, pretože v krajine bola bieda a nespokojnosť, a naopak tam nie je bieda a nespokojnosť, lebo voľby vyhral Chávez. Maduro je len pokračovanie. (Po charizmatickej osobnosti občas prevezme moc nejaký káder nižšej váhovej kategórie.)

Nicolás Maduro

Nicolás Maduro  Zdroj: TASR

Je azda prehliadnuteľné, že USA boli zvyknuté „obchodovať“ s kolóniou Venezuela a vyhlásili sankcie. Nemyslím si, že pána prezidenta „ospravedlňujem“. Čo mi prekáža? Myslím si, môžem sa mýliť, že list s týmto obsahom pánovi Guaidóovi bol nevynútený chybný krok. Ak to bol vynútený krok, je situácia ešte horšia.

Niektorí analytici, ktorí inak za prezidentom takisto stoja, dokonca hovorili, že podporou samozvaného prezidenta Guaidóa Miloš Zeman úplne poprel svoj politický odkaz. Nie je to príliš tvrdé hodnotenie?

Poprel? V očiach veľkej časti verejnosti áno, a to bez ohľadu na to, aké mal možnosti a nakoľko sa tomu mohol vyhnúť. Môžeme len špekulovať, čo by kto urobil na jeho mieste, keď nepoznáme ďalšie podrobnosti. Nie sme prezidenti, nemáme príležitosť robiť veľké chyby, ale môžeme hovoriť primerane veľké slová.

Na druhej strane, Venezuela má najväčšie zásoby ropy na svete (hoci je jej ťažba a spracovanie zložitejšie), ale zároveň tam životná úroveň padá na totálne dno, krajinu sužuje hyperinflácia, obchody sú prázdne. Ako by ste hodnotili Madurovu vládu?

Nechcem svojou odpoveďou dokazovať, že nie som odborník na Latinskú Ameriku. Isté je, že prosperita hospodárstva Venezuely je závislá takmer výlučne od cien ropy. Neviem, aký má Venezuela potenciál, aby sa priblížila k sebestačnosti v produkcii potravín. Isté je, že ak vláda padne, sociálna situácia sa zlepší, ale len pre úzku vrstvu obyvateľstva. Pretože pri nízkych cenách ropy nemožno dosiahnuť zvýšenie životnej úrovne najširších vrstiev obyvateľstva, vláda použije osvedčenú formu – pravicovú diktatúru opierajúcu sa o armádu a políciu. Teoreticky je možné, že to Maduro ustojí až do neskoršej vojenskej intervencie. Guaidó napíše „pozývací list“ a nastane bratská pomoc sprevádzaná humanitárnym bombardovaním.

Juan Guaidó

Juan Guaidó  Zdroj: TASR

Ako vidíte rolu Spojených štátov v tejto veci? Niektorí predstavitelia Trumpovej administratívy Madurovi otvorene hrozia Guantánamom. Je pravdepodobná vojenská invázia?

Spojené štáty majú motiváciu a silu na zásah. To, čo im chýba, sú zábrany, pretože Venezuela ich nemôže ohroziť. Pozoroval som kedysi z ďalekého Západu vojnu vo Vietname. Nemyslím si, že by si ju všetci v USA chceli zopakovať. Isté štruktúry ju určite budú chcieť presadiť. Nebolo by to také ľahké ako obsadenie Grenady. Vojenská invázia je veľmi pravdepodobná. Na amerických a ich bratských vojenských základniach sú údajne pozorované aktivity, ktoré takému vývoju nasvedčujú. Kto si dokázal pred rokom 1999 predstaviť bombardovanie Srbska? Vojna vo Venezuele je pre nás predstaviteľnejšia. Pamätáme si Pinocheta v Čile a rôzne vojenské diktatúry v tomto regióne. Uvidíme, či venezuelská armáda vydrží stáť za súčasnou vládou.

Čo by prípadná intervencia spôsobila na medzinárodnej scéne? Rusko a Čína stoja za Madurom, jeho režim im ropou spláca vysoké úvery a v prípade Madurovho pádu by určite o všetko prišli…

Priama účasť Číny alebo Ruska v možnom konflikte je nepravdepodobná. Je zbytočné uvažovať, o čo by prišli, keby sa do konfliktu nezapojili. Keby sa zapojili priamo vojensky, straty by boli omnoho väčšie. Neviem, aké ľahké je teraz dodávať do Venezuely zbrane. Štáty majú obmedzenú možnosť poprieť kontinuitu záväzkov pri zmene vlády. Je pravda, že Lenin „zrušil dlhy“ cárskeho Ruska, ale to bolo za veľmi špecifických podmienok.

Blíži sa jedenáste výročie jednostranného vyhlásenia Kosova, ktoré má od začiatku masívnu západnú podporu. Akokoľvek je to niečo iné, dajú sa medzi tým a súčasnou venezuelskou krízou nájsť nejaké paralely, ako sa už objavilo vo verejnom priestore?

Neviem, či má podporu Kosovo, keď je tam taká obrovská nezamestnanosť, ale Západ tamojší režim určite podporuje. Paralelu možno rozhodne vidieť v predpoklade, že Západ bude podporovať poprevratový režim, ľud Venezuely bude podporovať frázami. Paralela môže byť v tom, že vojenské základne USA vo Venezuele by potom boli porovnateľné so základňou USA „Camp Bondsteel“ v Kosove. Poukázal by som skôr na paralelu s Ukrajinou, kde sa prevrat Západu podaril, ale rozvrat Ukrajiny sa prehĺbil a Ukrajine sa podarilo v konkurencii európskych krajín postúpiť na prvé miesto v biede.

Pokiaľ ide o Kosovo a bývalú Juhosláviu, tento rok uplynie 20 rokov od bombardovania NATO. V tom čase ste boli členom vlády. Vtedy bolo Česko pár dní v Aliancii a krajina bola tlačená k súhlasu s bombardovaním. Môžete podrobnejšie opísať, ako to vtedy na vláde prebiehalo, aké boli tlaky atď.?

To nie je úplne výstižné. Keby boli Američania zvedaví na názor českej vlády, určite by sa na neho nespýtali formou telefonátu ministrovi zahraničia o 22.00 hod. s lehotou na stanovisko do polnoci. Určite netušili, že vláda práve čisto náhodou mimoriadne zasadá. O tlačení k súhlasu nemožno hovoriť, pretože sa evidentne nepredpokladalo nejaké skutočné prerokúvanie.

Rozhodne nie je pravda to, čo sa opakovane objavilo v médiách, teda že premiér Miloš Zeman „nevyberavo pod hrozbami“ nútil členov vlády k súhlasu. Premiér s tvárou hráča pokeru nehovoril nič a udeľoval slovo členom vlády.

Priebeh rokovania som v minulosti podrobne opísal. Za súhlas sa výslovne vyjadroval len minister obrany a veľmi emotívne Pavel Dostál ako minister kultúry. Hlasoval som proti spoločne s ministrom školstva Eduardom Zemanom a na moje prekvapenie s Vladimírom Špidlom. Zdržali sa (neboli za) ministri poľnohospodárstva a priemyslu Jan Fencl, respektíve Miroslav Grégr.

Úprimne povedané, bolo jasné, že sa tým napadnutie Srbska aj tak nedá odvrátiť. Veď v prípade inej agresie konštatoval George W. Bush, že stanovisko OSN je irelevantné. Aké relevantné bolo asi stanovisko českej vlády? Pravicová tlač následne napadla českú vládu, že si vôbec dovolila o veci rokovať. Je zbytočné si robiť akékoľvek ilúzie o medzinárodnopolitickom postavení Českej republiky aj v súčasnosti. Počíta sa s jej rozplynutím v štvrtej ríši zvanej Európska únia. Proti tomu sa v súčasných podmienkach, na rozdiel od vojenských akcií USA, niečo podnikať dá. Museli by nás však reprezentovať naši politici a nie ich politici.

Do NATO sme boli prijatí a získali „právo súhlasu“ pár dní pred bombardovaním, keď prihlášku podala niekoľko rokov predtým vláda ODS. Ešte krátko predtým, ako Českú republiku prijali, sa jej vláde vyčítalo, že stále nesplnila podmienky stanovené pre prijatie. A zrazu to išlo…

Často sa hovorí o role Madeleine Albrigtovej. Tá je v českom mediálnom aj politickom priestore oslavovaná ako prvá Češka v pozícii ministerky zahraničia USA. Ako hodnotíte Albrightovú a jej politickú kariéru vy?

Pani Albrightová je v našom mediálnom a politickom priestore aj srdečne preklínaná, záleží na tom, kto sa vyslovuje. Máte pravdu, onen mediálny a politický priestor je náš, ale neviem, prečo sa ľudia ešte stále hlásia k politikom a novinárom, ktorí nevyjadrujú ich názory, postoje a záujmy. Neuznávam žiadne „my“ reprezentované darebákmi a ani trpný rod, že „je oslavovaná“. Áno, niekto ju oslavuje, pamätáme si a budeme si pamätať, kto ju a podobné figúry oslavoval.

Za minulého režimu sa o hýbateľoch zo strany s vedúcou úlohou hovorilo „oni“. Všetky zásluhy si prisvojovala KSČ, ale pripadla jej aj všetka zodpovednosť až do dôsledkov. Neviem, prečo ľudia, ktorí sa názormi nezhodujú s politickou reprezentáciou krajiny, stále hovoria „my“, keď kritizujú štátnych predstaviteľov, čo pekné zase vyviedli. Treba pre nich nájsť nejaké pekné označenie a zase začať hovoriť „oni“. Nemôžeme predsa vystupovať proti „nám“.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Pellegrini: Gröhling by sa mal k diplomovke postaviť chlapsky

Podpredseda parlamentu Peter Pellegrini (nezaradený) zatiaľ nezachytil, že by chcel minister školstva Branislav Gröhling (SaS) urobiť politické gesto v súvislosti so svojou...

Novelu upravujúcu oblasť potratov z dielne OĽaNO posunul parlament do 2. čítania

Novelu zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorá upravuje oblasť potratov, posunuli poslanci v utorkovom hlasovaní do druhého čítania. Poslanci z klubu OĽaNO v...

Pellegrini namieta skrátené konania

Podpredseda Národnej rady (NR) SR Peter Pellegrini (nezaradený) apeluje na predsedu parlamentu Borisa Kollára (Sme rodina), aby v súvislosti s predkladanými návrhmi...

Blaha čelí obvineniu z popierania zločinov politických režimov. Fico stojí za ním

Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) obvinil poslanca parlamentu Ľuboša Blahu (Smer-SD) z trestného činu popierania a schvaľovania holokaustu, zločinov politických režimov a...

Žilinská samospráva spúšťa projekt na zavádzanie smart riešení v regiónoch

Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) rozbieha projekt na zavedenie princípov smart riešení v regiónoch takmer za 2,5 milióna eur. Projekt je hradený z prostriedkov...

Dostál: Pokuty by mali byť primerané, dôležitá je vymožiteľnosť pravidiel

Koaličný poslanec Ondrej Dostál (SaS) skonštatoval, že pri porušovaní domácej izolácie po návrate zo zahraničia je dôležité, aby boli pravidlá reálne vymáhané....

Blaha vo vedení Smeru? Bolo by pre mňa veľkým potešením, vyhlásil Fico

Pre predsedu Smeru-SD Roberta Fica by bolo veľkým potešením, keby bol súčasťou vedenia strany poslanec Ľuboš Blaha. Povedal to na utorkovej tlačovej...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,908 +6 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,493 Infikovaných 387 Last updated: 14. júla 2020 - 18:07 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky