pondelok, 26 júla, 2021
18.3 C
Bratislava
Úvod Aréna Netreba so všetkým chodiť do Bruselu, reagoval Maňka na spoločnú iniciatívu Štefanca...

Netreba so všetkým chodiť do Bruselu, reagoval Maňka na spoločnú iniciatívu Štefanca a českého europoslanca. Tí sa obrátili na Európsku komisiu pre problémy našich farmárov

Predstavitelia Iniciatívy poľnohospodárov Alžbeta Oravcová a Jaroslav Jánoš sa v utorok v Bruseli stretli s viacerými poslancami Európskeho parlamentu (EP) z Výboru pre kontrolu rozpočtu (CONT), aby poukázali na dôvody ostrého štrajku poľnohospodárov a na “katastrofálny stav” slovenského poľnohospodárstva.

Oboch prijal český europoslanec Tomáš Zdechovský z výboru CONT, ktorý sa podrobne zaoberá problematikou čerpania eurofondov v slovenskom agrosektore. Na vypočúvaní, kde farmári predstavili svoje najpálčivejšie problémy, bol prítomný aj poslanec Ivan Štefanec (KDH).

Zdechovský pred novinármi priznal, že spolu so Štefancom sa dlhodobo zaoberajú problémami farmárov na východnom, strednom a južnom Slovensku. Jeho odkazom je, že Slovensko musí konečne začať riešiť dotačné podvody v agrosektore. Aj preto mal v pláne – spolu so Štefancom – v utorok popoludní odniesť do Európskej komisie konkrétne podklady na vyšetrovanie desiatok káuz na Slovensku. Komisia má právomoc osloviť Európsky úrad pre boj proti podvodom (OLAF).

Štefanec: Drvivá väčšina prostriedkov ide veľkým farmám

“Sú tu podozrenia na podvody, ktoré sme zdokumentovali. Budeme chcieť, aby nám OLAF podal správu o tom, ako tieto veci vyšetruje a aký bude z toho záver pre Slovensko,” vysvetlil Zdechovský a dodal, že podozrenia na podvody sa netýkajú len agrosektoru, ale aj oblasti kohézie a rôznych operačných programov. Po podaní podkladov pre vyšetrovanie už podľa jeho slov nebude možné tento proces zastaviť – ani po eurovoľbách, keď dôjde k zmenám v zložení europarlamentu a eurokomisie. Predpokladá, že exekutíve EÚ, prípadne úradu OLAF potrvá najmenej niekoľko týždňov, kým sa s upozornenými prípadmi podrobne oboznámia.

Štefanec spresnil, že EP má povinnosť kontrolovať európske zdroje a túto povinnosť si plní. “Po kontrolných misiách na Slovensku sa na nás ako europoslancov obracajú viacerí občania. Zisťujeme, že tých prípadov je oveľa viac, aj preto ich zdokumentovanie trochu trvalo. Chcem ubezpečiť, že žiadny podnet a prípad nevyjde nazmar,” uviedol. Podľa jeho slov sú prípady, ktoré sú “zrelé” nielen pre OLAF, ale aj pre Európsku prokuratúru, ktorá by mala začať fungovať na budúci rok.

Problém slovenských farmárov je podľa neho v tom, že drvivá väčšina prostriedkov ide veľkým farmám, čo podporuje aj štátny systém, pričom v EÚ je situácia opačná, keď z dotácií sa tešia najmä malí farmári. “Je potrebné sa ich zastať, a to je to, čo robíme,” dodal.

Maňka tvrdí, že on už farmárom pomoc ponúkol, ale nereagovali

Jaroslav Jánoš priznal, že prvotný zámer bol preniesť štrajk aj do Bruselu, vrátane niekoľkých traktorov, čo sa nepodarilo. “My sme europoslancom vďační, lebo po štyroch rokoch, keď máme proti sebe silné finančné skupiny, nás konečne niekto počúva,” uviedol. Podľa jeho slov je túžbou farmárov, aby sa nekalé praktiky v agrosektore nediali a poľnohospodárstvo neupadalo. “Po 30 rokoch od revolúcie sa toho veľa nespravilo alebo vôbec nič alebo sa skôr pokazilo,” opísal situáciu, ktorá si podľa jeho slov vyžaduje zvrat, aby “vidiek nevymieral”. Tomu by pomohol pokrok pri sceľovaní pôdy, čomu podľa neho slovenská vláda už viackrát zabránila, aby chránila záujmy veľkých farmárov.

Poslanec Vladimír Maňka (Smer-SD) priznal, že z jeho pohľadu aj utorňajšie podujatie možno označiť za prepolitizovanú akciu, súvisiacu s blížiacimi sa eurovoľbami. Pripomenul, že vlani, počas prvého vypočúvania slovenských farmárov v EP, im ponúkol konkrétnu právnu pomoc pri riešení ich sporov, čo zostalo bez odpovede z ich strany. “Netvrdím, že na Slovensku nie sú problémy, ale netreba so všetkým chodiť do Bruselu,” odkázal.

 

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 392,348 Úmrtí 12,534 Uzdravení 379,384 Infikovaných 430 Last updated: 26. júla 2021 - 05:55 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -