Ide Kiska proti slovenským poľnohospodárom a potravinárom? Komora dala jasne najavo, čo si o prezidentovom vete myslí

  0
  Andrej Kiska (Autor: TASR)

  Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora sa nestotožňuje s vetom prezidenta SR Andreja Kisku, ktorý nepodpísal zákon o neprimeraných vzťahoch v obchode s potravinami. Ten mal podľa SPPK ambíciu výrazne zlepšiť postavenie slovenských poľnohospodárov a potravinárov v rámci dodávateľsko-obchodných vzťahov. Uvádza sa to v stanovisku, ktoré TASR poskytla hovorkyňa komory Jana Holéciová.

  “Domáci dodávatelia potravín roky doplácajú na tvrdú vyjednávaciu taktiku niektorých obchodných reťazcov, ktoré voči nim uplatňujú nekalé obchodné praktiky,“ tvrdí SPPK. Reťazce podľa nej nútia domácich dodávateľov dodávať potraviny za ceny pod výrobné náklady, uplatňujú na slovenské výrobky vyššie marže v porovnaní so zahraničnými a takto zneužívajú svoju ekonomickú silu. “Pre tieto praktiky sa v obchodoch nachádza len žalostných 40 % slovenských potravín,” uviedla komora s tým, že šancu zmeniť tento stav prináša práve uvedený zákon. Okrem iného zavádza povinnosť umiestňovať minimálne 50 % slovenských potravín na letákoch. “Práve z tohto dôvodu sa SPPK nestotožňuje s vetom prezidenta SR, ktorý v týchto dňoch tento právny predpis nepodpísal,” uviedol predseda SPPK Emil Macho. 

  Zákon o neprimeraných vzťahoch v obchode s potravinami považuje SPPK za jeden z najdôležitejších právnych predpisov v rámci potravinárskej legislatívy. “Aj preto vyzýva poslancov Národnej rady SR, aby pri opätovnom prerokovávaní v pléne zákon schválili,” uvádza sa na záver stanoviska.

  Prezident SR Andrej Kiska v piatok (22. 2.) vetoval zákon o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami a vrátil ho poslancom s pripomienkami. Okrem iného navrhuje vypustiť ustanovenia o povinnosti uvádzať v reklamných materiáloch aspoň 50 % slovenských výrobkov. Pri podiele slovenských potravín v letákoch argumentuje ustálenou európskou judikatúrou, z ktorej vyplýva, že takéto opatrenie je v rozpore s pravidlami voľného pohybu tovaru na spoločnom trhu Európskej únie (EÚ).

  Novelu zákona z dielne Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR parlament schválil 5. februára.

  - Reklama -