pondelok, 1 marca, 2021
1.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Nie je pravdou, že ich požiadavky sú splnené, odkazujú liberáli Matečnej. Sulík...

Nie je pravdou, že ich požiadavky sú splnené, odkazujú liberáli Matečnej. Sulík hovorí o troch najväčších problémoch farmárov

Šéfka Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR Gabriela Matečná (SNS) by mala začať plniť požiadavky protestujúcich farmárov, ako aj poslancov Európskeho parlamentu (EP). Uviedli to v pondelok na brífingu k minulotýždňovému protestu farmárov v Bratislave predstavitelia opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) Richard Sulík (predseda SaS), Alojz Baránik (poslanec Národnej rady SR) a Jarmila Halgašová, ktorá sa v strane venuje poľnohospodárstvu.

“My od začiatku žiadame stransparentniť všetky procesy, a to aj pri prideľovaní priamych platieb. Chcela by som vyzvať ministerku Matečnú, aby začala plniť požiadavky farmárov, lebo nie je pravdou, že ich požiadavky sú splnené. Napríklad prijatie pravidla, že priama platba bude vyplatená len subjektu, ktorý preukáže právny titul k pôde alebo to, že sa odstráni subjektívne hodnotenie projektov a že budú ihneď zverejnené mená subjektov, ktorí vyhrali projekty,” vyzvala Matečnú Halgašová. 

SaS podľa Halgašovej tiež žiada agroministerku, aby začala plniť požiadavky poslancov EP, ktoré sú uvedené v ich záverečnej správe. “Žiadame tiež ministerku, aby avizovaný strategický dokument o pozemkových úpravách pripravila konsenzom naprieč celým politickým spektrom, keďže podľa jej vyjadrení sa má napĺňať až po roku 2020. Za stranu SaS chcem potvrdiť, že my sme na odbornú diskusiu pripravení,” podčiarkla Halgašová. 

Podľa Sulíka tromi najväčšími problémami farmárov na Slovensku je rozdrobenosť pôdy, ako aj rozdiel v európskych dotáciách, ktoré sú aj po 15 rokoch členstva v EÚ nižšie, ako majú vyspelé krajiny. “Tretím problémom farmárom je veľmi nízka pridaná hodnota produkcie na jeden hektár pôdy,” upozornil predseda SaS.

Doplnil, že k hlavným požiadavkám protestujúcich farmárov patrí požiadavka komasácie (scelenia rozdrobenej pôdy), požiadavka, aby priame platby išli len tým farmárom, ktorí majú riadny právny titul k pôde. “Treťou požiadavkou je minimalizácia subjektívneho hodnotenia projektov. SaS v týchto požiadavkách farmárov podporuje,” dodal Sulík.

Skutočným záujmom opozičnej strany Sloboda a Solidarita (SaS) nie je konkurencieschopnosť slovenského poľnohospodárstva a potravinárstva. Uviedol to pre TASR Vladimír Machalík, hovorca Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR, v reakcii na pondelkový brífing liberálov. 

MPRV: Skutočným záujmom SaS nie je konkurencieschopnosť agropotravinárstva

SaS je podľa Machalíka jedinou stranou, ktorá nehlasovala za kľúčovú novelu zákona o nájme poľnohospodárskych pozemkov v roku 2017, ktorá získala podporu až 123 poslancov Národnej rady (NR) SR. “Poslanci SaS hlasovali aj proti kľúčovému zákonu o neprimeraných podmienkach v obchode s potravinami, ktorý bol teraz vo februári schválený ústavnou väčšinou. Na základe týchto faktov je zrejmé, že skutočným záujmom tejto liberálnej strany nie je konkurencieschopnosť slovenského poľnohospodárstva a potravinárstva. Potvrdzuje to aj angažmán ich tímlíderky (Jarmily Halgašovej, pozn. TASR), ktorá je dlhoročná lobistka nadnárodných potravinárskych koncernov, ktoré sa významne podieľajú na negatívnom salde zahraničného obchodu SR s potravinami,” podčiarkol Machalík.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 308,083 Úmrtí 7,189 Uzdravení 255,300 Infikovaných 45,594 Last updated: 1. marca 2021 - 08:25 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky