Briti si myslia, že ich krajina je rasistická a bojí sa vývoja po brexite

  0
  Vlajka Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a vlajka Európskej únie - ilustračná snímka. (Autor: TASR)

  Prieskum objasňuje nálady obyvateľov krajiny v období, keď sa Spojené kráľovstvo pripravuje na vystúpenie z Európskej únie, čo je najväčšia politická zmena od konca druhej svetovej vojny.

  K najviac znepokojujúcim zisteniam patrí to, že vyše polovica krajiny je presvedčená, že britská verejnosť je rasistická a islamofóbna, ako aj to, že takmer deväť z desiatich ľudí si myslí, že politickí lídri sa o verejnosť nestarajú.

  Prekvapujúce je, že napriek neistote, ktorej krajina čelí, väčšina Britov tvrdí, že sú v živote šťastní a majú pozitívnejší pohľad na svoju osobnú budúcnosť než na budúcnosť Spojeného kráľovstva ako celku.

  Britská televízia Sky News zisťovala medzi ľuďmi v Anglicku, Walese a Škótsku, v akom “rozpoložení je krajina”. Severné Írsko nebolo do prieskumu zahrnuté.

  Pokiaľ ide o percentá v jednotlivých otázkach, tak tri štvrtiny (75 percent) opýtaných Britov sú presvedčené, že Spojené kráľovstvo je názorovo rozdelené – toto percento je dokonca ešte vyššie u mladej generácie v krajine (vo vekovej skupine 25 až 34 rokov), a to 81 percent.

  Ale prečo si väčšina britskej verejnosti myslí, že spoločnosť je rozdelená?

  Viac ako štyria z desiatich respondentov (42 %) uviedli, že hlavným faktorom je brexit, pričom 23 % pripisuje vinu politikom a 14 % prisťahovalectvu.

  Profesor politológie na britskej Univerzite v Essexe Rob Johns vysvetlil, že britská verejnosť má pri otázke o Európe často na mysli členstvo v EÚ, a nie jej blízkosť s kontinentom.

  “Môžeme pozorovať, že podiel ľudí, ktorí tvrdia, že majú určitú európsku identitu, stúpa. Podľa mňa je to preto, že zástancovia zotrvania v EÚ sa naučili hovoriť, že sú Európania,” dodal profesor Johns.

  Prieskum takisto ukázal nárast dôvery v inštitúcie, ako je kráľovská rodina, polícia a ozbrojené zložky – na rozdiel od vlády, politických strán a médií.

  Vláda a dve hlavné politické strany (Konzervatívna a Labouristická) zaznamenali najnižšie stupne dôvery – ale vzhľadom na to, čo sa povedalo a urobilo vo veci brexitu, sú aj najviac zasiahnutými.

  Mnohí Briti tvrdia, že sa v procese odchodu Británie z EÚ cítia zradení inštitúciami krajiny – a to od vlády a politických strán až po médiá a veľké firmy.

  Nespokojnosť s politikou je obrovská. Podľa prieskumu až 87 % Britov má pocit, že politickí lídri sa o nich nestarajú, hoci tretina pripustila, že má málo znalostí o udalostiach v britskej politike.

  Najviac nespokojné s politikmi sú mladšie generácie, až 90 % ľudí vo veku 18 až 24 rokov je presvedčených, že politickí lídri sa o nich nestarajú.

  Briti sú pozitívnejší ohľadne svojej osobnej budúcnosti, než budúcnosti Spojeného kráľovstva.

  Polovica (51 %) Britov vyhlásila, že ich životy idú dobrým smerom, ale iba 21 % si to isté myslí o smerovaní britskej ekonomiky a iba jeden z piatich Britov (21 %) si to myslí celkovo o Spojenom kráľovstve.

  Tretina Britov (33 %) je presvedčená, že Británia smeruje k vyššiemu stupňu rovnosti etnických menšín v spoločnosti, pričom takmer polovica (46 %) si myslí, že Británia je na dobrej ceste k zlepšeniu rodovej rovnosti.

  Viac ako polovica Britov označuje Spojené kráľovstvo za rasistické, ale v prípade mladších generácií vo veku 18 až 24 rokov percentá pri tejto téme prudko stúpnu na 65 %.

  Prieskum Sky Data sa uskutočnil 4.-14. januára medzi 2880 ľuďmi vo veku 18 a viac rokov, uviedla ešte televízia Sky News.

   

  - Reklama -