štvrtok, 9 decembra, 2021
0.9 C
Bratislava
ÚvodArénaŠialený Sorosov fond, hovorí česká poslankyňa. A varuje: Babišove firmy sú zrejme...

Šialený Sorosov fond, hovorí česká poslankyňa. A varuje: Babišove firmy sú zrejme pripravené lepšie než my

„Vyšehradskú štvorku spolu s Rakúskom už môže byť počuť, pokiaľ niekto z nás piatich tých ostatných nezradí,“ vyhlásili ste minule. Ako v tejto súvislosti vnímate zmluvné spojenie medzi Francúzskom a Nemeckom?

Ide o úplne logický a očakávateľný krok. Francúzsko sa snaží jednotu Vyšehradskej štvorky dlhodobo prelomiť – všetci si pamätáme Macronove letné „pytačky“ v Rakúsku. Nemecko a Francúzsko spolu síce, historicky vzaté, nevychádzajú dobre, ale pokiaľ si chcú udržať moc, potom sa im krátkodobý kartel oplatí.

Miliardár a filantrop George Soros sa posťažoval, že Európska únia sa rúca ako ZSSR v roku 1991 a že „politbyro“ len vydáva zbytočné príkazy. Je jeho hodnotenie trefné? Alebo za to môžu práve ľudia, ako je on?

To si predsa vôbec neodporuje! Sorosovi, samozrejme, Únia veľmi vyhovuje, ale on sám ju potrebuje slabú a ovládateľnú. Za dnešný stav Únie, ktorá spochybňuje základné hodnoty – národ, rodinu a jednotlivca – potom, samozrejme, môže tiež – možno hlavne – on. Veď genderové šialenstvo, boj proti rodine a tak ďalej rozpútavajú jeho organizácie: šialený fond Open Society či domnelo univerzita CEU.

George Soros

George Soros  Zdroj: TASR

Maďarský premiér Viktor Orbán navrhol, aby matky so štyrmi a viac deťmi doživotne oslobodili od dane z príjmu. Uvítali by ste podobný krok v Česku? Bol by aspoň čiastočným riešením nízkej pôrodnosti? A ako podľa vás motivovať mladých, aby mali viac detí?

Je to určite zaujímavý krok. Na druhej strane jedinou cestou k posilneniu rodiny je dôraz na vzájomnú solidaritu a zodpovednosť medzi rodičmi a deťmi. Pokiaľ sa budú o deti starať rodičia a nie štát v jasliach, pokiaľ sa o starých rodičov budú starať deti a nie penzijné fondy a domovy dôchodcov, potom bude tlak na populačný rast úplne prirodzený aj bez daňových stimulov.

Premiér Andrej Babiš aj ministerstvo financií tvrdia, že elektronická evidencia tržieb pomohla zvýšiť sumu vybranú na daniach. Podľa Pirátov je však metodika vlády k výnosu asi taká spoľahlivá ako cicanie si informácií z prsta. Ako sa na uvádzaný zisk 5,4 miliardy korún (okolo 210 miliónov eur) dívate vy?

Oba výroky sú rovnako nezmyselné. Štatisticky preukázať vplyv elektronickej evidencie tržieb na výber daní nie je ľahké, nečítala som jedinú nezávislú analýzu, ktorá by to potvrdzovala. Vyšší výber daní súvisí najmä s rastom ekonomiky a, samozrejme, aj rastom cien. Výrok Pirátov je však detinsky hlúpy, také pubertálne výrazy nie sú hodné vážne mienenej diskusie.

Zároveň sa ukazuje, že spomaľujúca sa ekonomika núti vládu začať šetriť. Ministerstvá majú prísť o vysoké percento svojich financií, bude sa škrtať. Premiér začal navrhovať zvýšenie niektorých daní, odmietol zvýšenie daňovej úľavy na daňovníka a už nechce obedy zadarmo pre deti. Je už na dostatočné opatrenia neskoro?

Pán premiér na to mal čas od roku 2014, to sa však naše peniaze používali na tupé volebné úplatky. Všeobecne sú jeho kroky pôsobivé, ale odhadujem, že jeho firmy sa na krízu začali pripravovať omnoho skôr a omnoho lepšie.

V minulom rozhovore ste mi smerom k hnutiu ANO povedali: „ANO 2011 nie je nič iné než také protestné Občianske fórum pre všetkých. Kto chce len protestovať, môže sa združovať v hnutí. Kto chce krajine slúžiť, musí si nájsť politickú stranu a zašpiniť si čižmy robením politiky. Osobne som skôr za politickú prácu než za toto bezcenné táranie.“ Ako dlho podľa vás bezcenné táranie Andrejovi Babišovi vydrží?

Do najbližšej ekonomickej krízy. Jeho hnutie nemá pevnú štruktúru, čo je na jednej strane výhodné – nečelí vnútrostraníckym hádkam, na druhej strane tragické – nedokáže vychovávať budúcu politickú elitu.

Babiš obsiahlo kritizoval 90. roky. Išlo podľa jeho slov o obdobie keď Česku vznikli nezvratné škody, keď si ODS nakradla miliardy a ničila celý demokratický systém. Podobné vyhlásenia zaznievajú znovu a znovu, nielen smerom k ODS. Prečo to Babiš stále opakuje? Funguje to na voličov?

Proti 90. rokom dnes štvú hlavne niektoré médiá a dotknutí expolitici zo sklonku tisícročia. ANO sa teda len vezie na tejto populárnej vlne nenávisti, boj s fiktívnym, neviditeľným, neexistujúcim nepriateľom je pohodlný a nenáročný. Samozrejme, práve v tých zlých 90. rokoch sa z Agrofertu stalo impérium, ale nechce sa mi veriť, že by pán Babiš opisoval vlastné skúsenosti.

Andrej Babiš

Andrej Babiš  Zdroj: TASR

Česko má nový fenomén – televízny seriál Most! Herec Zdeněk Godla, ktorý hrá jednu z hlavných úloh v seriáli, bol donútený sa ospravedlniť za svoj výrok, že je cigán. Vraj sa poučil a radšej sa bude označovať za Róma. Je namieste, aby sa človek ospravedlňoval za to, ako sa označuje? Je termín „cigán“ urážlivý? Alebo je to celé dôsledkom prehnanej korektnosti? Je dobre, že tému Rómov prináša seriál Českej televízie?

Most! nesledujem, nezaujíma ma, nechápem, prečo sa tento typ seriálov financuje z našich daní. Nemám ani chuť, ani čas riešiť pokleslé relácie a následne ešte úbohé poučenie sa, precitnutie a ospravedlnenia herca, ktorý si mal stáť za svojím. Po zhliadnutí časti jediného dielu len viem, že by som nechcela, aby takú hlúposť pozerali moji synovia. Sama na to rozhodne nehodlám plytvať časom.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 748,969 Úmrtí 15,095 Uzdravení 616,643 Infikovaných 117,231 Last updated: 9. decembra 2021 - 04:10 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img