Vatikán začne vnútorné vyšetrovanie prípadu kardinála Pella

  0
  Ilustračné foto: Vatikán (Autor: TASR)

  Prípadu sa bude venovať Kongregácia pre náuku viery podľa postupu a v časovom období stanovenom kánonickým právom, oznámil vo vyhlásení hovorca Vatikánu Alessandro Gisotti. Pella zároveň zbavili funkcie vatikánskeho “ministra financií”, ktorú zastával od roku 2014, dodal Gisotti. Vyšetrovanie môže viesť k cirkevnému súdu a kardinál môže byť zbavený kňazstva.

  Kardinála vzali v stredu po predbežnom vypočutí do väzby, kde ostane až do 13. marca, kedy majú oznámiť výšku trestu. Hrozí mu trest až 50 rokov väzenia.

  V súčasnosti 77-ročný Pell sa uvedených priestupkov dopustil v 90. rokoch na chlapcoch, ktorí spievali v zbore v Katedrále sv. Patrika v Melbourne. Obete mali vtedy 12 a 13 rokov. Kardinál obvinenia zo zneužívania vytrvalo odmieta a voči usvedčujúcemu verdiktu sa odvolal.

  Pell bol svojho času jedným z najvplyvnejších spolupracovníkov pápeža Františka a je najvyššie postaveným predstaviteľom Vatikánu odsúdeným za sexuálne delikty, pripomína AFP.

  Pápež František minulý týždeň zbavil kňazstva bývalého amerického kardinála Theodora McCarricka v súvislosti s obvineniami, že pred 50 rokmi sexuálne zneužíval tínedžera. Ide o prvého kardinála vylúčeného z kléru za sexuálne zneužívanie, poznamenala vtedy agentúra AFP.

   

  ZANECHAŤ ODPOVEĎ

  Zadajte svoj komentár!
  Zadajte svoje meno tu