utorok, 20 apríla, 2021
13.2 C
Bratislava
Úvod Aréna NATO nechce ďalšiu studenú vojnu, odkazuje Stoltenberg

NATO nechce ďalšiu studenú vojnu, odkazuje Stoltenberg

Stoltenberg podľa agentúry AP vyzval Rusko, aby začalo opäť dodržiavať Zmluvu o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu (INF) z roku 1987, považovanú za základný bezpečnostný pilier Európy zameraný na obmedzenie rizika jadrového útoku.

Stoltenberg po rokovaniach s bulharským premiérom Bojkom Borisovom v metropole Sofia uviedol, že “NATO nechce ďalšiu studenú vojnu, ani obnovenie pretekov v zbrojení, a preto vyzýva Rusko, aby začalo znova dodržiavať INF”.

Dodal, že Aliancia musí byť zároveň pripravená na svet bez INF a na svet s väčším počtom ruských rakiet.

Bulharsko – člen EÚ a NATO – si zachovalo s Ruskom úzku hospodársku a energetickú spoluprácu. Borisov, ktorý v pondelok hostí svojho ruského náprotivka Dmitrija Medvedeva, ale podľa agentúry AFP v piatok potvrdil lojalitu Aliancii s tým, že Bulharsko podľa neho “patrí k najlojálnejším členom organizácie”.

USA a následne aj Rusko na začiatku februára odstúpili od Zmluvy o likvidácii rakiet stredného a kratšieho doletu. Tieto kroky vyvolali obavy z obnovenia pretekov v zbrojení medzi USA a Ruskom a vyvolania novej studenej vojny.

Stoltenberg pricestoval na návštevu Bulharska v súvislosti s 15. výročím vstupu tejto balkánskej krajiny do NATO.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 376,709 +642 Dnes Úmrtí 11,244 +72 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 110,165 Last updated: 20. apríla 2021 - 19:09 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -