nedeľa, 1 augusta, 2021
18.6 C
Bratislava
ÚvodArénaSyn obete otravy novičkom žiada Putina, aby pomohol dosiahnuť spravodlivosť

Syn obete otravy novičkom žiada Putina, aby pomohol dosiahnuť spravodlivosť

Autorom listu je 20-ročný Ewan Hope, syn Dawn Sturgessovej, ktorá vlani v júli podľahla otrave látkou typu novičok.

Hope vo svojom liste píše, že podľa britskej polície sú za smrť jeho matky zodpovední najmenej dvaja ruskí občania, pričom sa “zdá, že sú chránení vaším štátom (Ruskom)”. 

Obracia sa preto na Putina s výzvou, aby umožnil britským vyšetrovateľom vypočuť týchto mužov vo veci vraždy svojej matky. “Keď už nič iné, (matka) zaslúži si spravodlivosť,” napísal Hope.  

Mladý muž dúfa, že ruský prezident prejaví ľudskosť a pochopenie vo vzťahu k jeho rodine. “Som zúfalý a Putin je jediná osoba, ktorá môže zabezpečiť, aby spravodlivosť zvíťazila,” píše Hope.

V rozhovore pre nedeľník Sunday Mirror vyslovil Hope kritiku aj na adresu britskej vlády, ktorá jeho rodine nepomohla ani ju nekontaktovala. 

Príbuzní boli podľa neho nútení požiadať o pomoc charitu, aby mohli pochovať telo Dawn Sturgessovej, ktorá 8. júla roku 2018 zomrela na následky otravy látkou typu novičok, keď si ho – v domnienke, že ide o parfum – nastriekala na zápästie z flakónu. 

Hope pritom poukázal na to, že britská vláda pomáha bývalému ruskému agentovi Sergejovi Skripaľovi, ktorý bol zrejme priamym terčom útoku novičkom, i jeho dcére. 

Útok na Skripaľa a jeho dcéru Juliju sa odohral vlani v marci v britskom meste Salisbury pomocou nervovoparalytickej látky novičok, vyvinutej v bývalom Sovietskom zväze. Incident, z ktorého Británia obvinila Rusko, ešte viac zhoršil už tak napäté vzťahy oboch krajín.

Účinkom novička bol vystavený aj Sturgessovej priateľ Charlie Rowley, ktorý fľaštičku s tekutinou našiel. Pár žil v meste Amesbury, ktoré leží približne 12 kilometrov severne od Salisbury v grófstve Wiltshire v južnej časti Anglicka.

Z pokusu o Skripaľovu vraždu obvinil Londýn dvojicu ruských občanov Alexandra Petrova a Ruslana Boširova, ktorí sú podľa zistení investigatívnych médií príslušníkmi ruskej vojenskej rozviedky GRU. Médiá neskôr zistili, že ich pravé mená sú Anatolij Čepiga a Alexandr Miškin.

 

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 392,647 Úmrtí 12,540 Uzdravení 379,531 Infikovaných 576 Last updated: 1. augusta 2021 - 06:25 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -