Vylúčenie Fideszu z Európskej ľudovej strany žiada 12 členských strán

  0
  Viktor Orbán a Manfred Weber (Autor: TASR)

  “Dvanásť členských strán EĽS z deviatich krajín požiadalo o vylúčenie Fideszu, alebo o pozastavenie jeho členstva,” povedal v pondelok pre AFP predseda EĽS Joseph Daul. 

  Touto otázkou sa bude 20. marca na zasadnutí v Bruseli zaoberať predsedníctvo EĽS. “Rozhodnutie je v rukách všetkých členov EĽS a aký bude výsledok tejto diskusie, nemožno predvídať,” zdôraznil Daul.

  O podniknutie krokov voči Fideszu okrem iného požiadali pravicové strany z Belgicka, Fínska, Chorvátska, Luxemburska, Portugalska, Španielska či Švédska. Tie sa obrátili na šéfa EĽS Daula, aby inicioval proces vylúčenia alebo zmrazenia členstva Orbánovej strany v tejto najväčšej európskej politickej strane. 

  Ide o reakciu na protiimigračnú kampaň maďarskej vlády útočiacu na predsedu Európskej komisie Jeana-Clauda Junckera a maďarsko-amerického finančníka Georgea Sorosa. Iniciatíva požadujúca vylúčenie Fidezsu z radov EĽS prichádza necelé tri mesiace pred voľbami do Európskeho parlamentu.

  Návrh na vylúčenie jedného z členov politickej rodiny môže podať predsedníctvo EĽS alebo sedem členských či pridružených strán najmenej z piatich európskych krajín.

   

  - Reklama -