nedeľa, 7 marca, 2021
8.9 C
Bratislava
Úvod Aréna Slovenské firmy by nemali zbankrotovať pre brexit bez dohody

Slovenské firmy by nemali zbankrotovať pre brexit bez dohody

„Žiadna slovenská firma nemá svoj biznis stopercentne orientovaný len na Veľkú Britániu. Preto by brexit nemal znamenať koniec nejakej väčšej alebo strednej firmy na Slovensku. Očakávame však komplikáciu fyzickej prepravy tovarov, logistické problémy, zdržania na hraniciach, čo môže viesť k poklesu vývozu,“ konštatoval Janči.

Veľká Británia je v osmičke najvýznamnejších obchodných partnerov Slovenska v rámci EÚ. V roku 2017 bol celkový vývoz zo Slovenska do Veľkej Británie v objeme takmer 4,5 miliardy eur. Podiel Veľkej Británie na našom vývoze do zahraničia tak predstavoval 6 %.

„Dominantný zdroj nášho hrubého domáceho produktu (HDP) je automobilový priemysel a ten najviac pocíti dôsledky brexitu bez dohody. Automobilový priemysel je prepojený s exportom do Veľkej Británie. Spočítali sme, že dosah na HDP môže byť až 0,8 – 1,2 %. Zároveň ohrozených môže byť 8000 až 10.000 pracovných miest. Tvrdý dosah to môže mať aj na odvetia, ktoré nadväzujú na automotive cez elektroniku až po textil,“ dodal Janči.

Poslanci Dolnej snemovne budú o dohode o vystúpení Británie z EÚ druhýkrát hlasovať v utorok 12. marca. Ak dohodu vyrokovanú vládou premiérky Mayovej s Bruselom neschvália, budú následne 13. marca hlasovať o odchode Británie z EÚ bez dohody. V prípade, že tento návrh prejde, Británia EÚ opustí 29. marca. Ak nie, dolná komora parlamentu bude 14. marca hlasovať o tom, či požiadajú EÚ o odloženie brexitu. Takúto žiadosť budú musieť odsúhlasiť všetky zvyšné členské krajiny Únie.

 

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Slovensko
Pozitívne vzorky 323,390 +1,286 Dnes Úmrtí 7,836 +97 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 60,254 Last updated: 7. marca 2021 - 14:54 (+01:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky