piatok, 3 júla, 2020
24.8 C
Bratislava
Úvod Aréna FOTO O život prišli štyria Slováci, vrátane rodiny Antona Hrnka! Pri obrovskom...

FOTO O život prišli štyria Slováci, vrátane rodiny Antona Hrnka! Pri obrovskom leteckom nešťastí v Afrike nikto neprežil

 

 

Na palube lietadla Etiópskych aerolínií, ktoré sa v nedeľu ráno zrútilo krátko po štarte z letiska v Addis Abebe, boli cestujúci 35 národností vrátane 32 Keňanov a 17 Etiópčanov. 

Zahynuli štyria Slováci

Stroj vzlietol z Addis Abeby o 06.38 h SEČ, havaroval niekoľko minút po štarte a neprežil to ani jeden z ľudí nachádzajúcich sa na palube, spresnila etiópska mediálna spoločnosť FBC s odvolaním sa na oznámenie aerolínií.

Ich zástupcovia sa momentálne nachádzajú na mieste pádu lietadla. Pre príbuzných cestujúcich na palube lietadla bola zriadená informačná telefonická linka.

Letecká spoločnosť Ethiopian Airlines v nedeľu zverejnila zoznam krajín a počet cestujúcich z nich na palube havarovaného lietadla Boeing 737 Max-8. Zo zoznamu zverejneného na sociálnej sieti Twitter vyplýva, že na palube boli aj štyria Slováci. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky v tejto súvislosti vydalo vyhlásenie, v ktorom  vyjadrilo sústrasť všetkým pozostalým po obetiach tohto nešťastia, pri ktorom “podľa oficiálnych informácií zahynuli (aj) štyria občania Slovenskej republiky”. 

Poslanec Hrnko prišiel o manželku aj deti

“Predstavitelia našich diplomatických misií v Etiópii a Keni, ako aj naša diplomatická služba v Bratislave pristupujú k tejto tragédii s plným nasadením a v súlade s konzulárnou praxou,” uvádza sa vo vyhlásení MZVaEZ SR. Tlačový odbor ministerstva oznámil, že “z úcty k obetiam a z dôvodu ochrany osobných údajov bližšie informácie” nemôže poskytnúť.

Podpredseda SNS Anton Hrnko na sociálnej sieti potvrdil, že v lietadli zahynuli jeho najbližší. “Moja drahá manželka Blanka, syn Martin a dcéra Michala zahynuli,” napísal zdrvený politik. Štvrtou slovenskou obeťou nedeľnej havárie etiópskeho lietadla je charitatívna pracovníčka a projektová manažérka Danica Olexová. Informuje o tom Dobrá novina, stránka projektu eRko – Hnutia kresťanských spoločenstiev detí. “S bolesťou sme sa v nedeľu dozvedeli, že na palube havarovaného lietadla bola aj naša kolegyňa, rozvojová pracovníčka Danica Olexová, ktorá cestovala na návštevu projektov v Keni,” napísali jej spolupracovníci na sociálnej sieti.

Najviac obetí pochádza z Kene, Kanady, Etiópie, Talianska, Číny a USA

Medzi cestujúcimi lietadla spoločnosti Ethiopian Airline boli aj delegáti veľkej environmentálnej konferencie OSN zvolanej do Nairobi v Keni.Najvyšší počet obetí – 32 – podľa zverejneného zoznamu pochádzal z Kene. O život prišlo aj 18 Kanaďanov a deväť Etiópčanov. Po osem obetí pochádzalo z Talianska, Číny a USA, informoval generálny riaditeľ leteckej Tewolde Gebremariam na tlačovej konferencii v Addis Abebe. Dodal, že Británia a Francúzsko mali na palube lietadla po sedem občanov, Egypt šiestich, Holandsko piatich a India štyroch.

Štyri osoby cestovali na pasy OSN. Z bilancie zverejnenej britskou BBC vyplýva, že zahynuli aj traja Rusi, dvaja Maročania a dvaja Izraelčania. O život prišiel aj jeden občan Belgicka. Po jednom občanovi pri havárii stratili aj Uganda, Jemen, Sudán, Togo, Mozambik a Nórsko. Španielske ministerstvo zahraničných vecí informovalo, že na zozname cestujúcich boli aj dvaja Španieli.

Stroj na linke do Nairobi v Keni havaroval šesť minút po štarte, spresnila etiópska mediálna spoločnosť FBC s odvolaním sa na oznámenie aerolínií. Gebremariam informoval, že lietadlo Boeing 737-8 MAX bolo nové a leteckej spoločnosti ho výrobca dodal v polovici novembra minulého roku. Naposledy prešiel technickou kontrolou 4. februára. Nalietaných mal len 1200 hodín. Pilot bol skúsený, v leteckej spoločnosti pracoval od roku 2010.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

VIDEO Fico: Rozvrat právneho štátu v podobe bláznivej vlády Matoviča. Neexistuje dôvod na väznenie Kičuru

Neexistuje dôvod na to, aby bol bývalý predseda Správy štátnych hmotných rezerv (SŠHR) SR Kajetán Kičura vo väzbe. Tvrdí to predseda Smeru-SD...

Rozhodnutie o registrácii lieku na COVID-19 platí aj pre Slovensko

Piatkové rozhodnutie Európskej komisie o podmienečnej registrácii lieku na ochorenie COVID-19 s účinnou látkou remdezivir je automaticky platné vo všetkých členských štátoch...

Matovič: Slovensko neplánuje zaradiť Česko na zoznam nie bezpečných krajín

Krajinám Vyšehradskej štvorky (V4) sa podarilo zvládnuť situáciu v súvislosti s koronavírusovou pandémiou aj vďaka vzájomnej komunikácii, v ktorej naďalej pokračujú. Zhodli...

Doležal chce zverejniť písomné testy kandidátov na šéfa regulačného úradu. Nemýľme si ješitnosť s transparentnosťou, vyhlásil

Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nominant Sme rodina) si nemyslí, že bolo výberové konanie na predsedu Úradu pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,720 +20 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,466 Infikovaných 226 Last updated: 3. júla 2020 - 19:07 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky