Halík požehnal hviezdu liberálov Čaputovú: Veľmi som sa s ňou chcel stretnúť. Prinesie nového ducha pre celý región

  0
  Tomáš Halík (Autor: Hans Štembera)

  Liberálnodemokratická prezidentská kandidátka, ktorá sa preslávila získaním Goldmanovej ceny za svoj boj proti umiestneniu skládky v Pezinku, sa stala hitom posledných týždňov. Šéfredaktor liberálneho Denníka N Matúš Kostolný o nej v rozhovore pre Respekt hovorí, že pobláznila Slovensko ako nikto predtým, a jej popularita preskočila aj cez hranice do Českej republiky.

  Zuzana Čaputová tak zavítala do Show Jana Krause, točila o nej Nora Fridrichová, nadšene o nej písal Respekt. Karel Schwarzenberg sa v rozhovore pre Denník N vyjadril, že ak bude zvolená, Slováci preukážu, že v demokratickej vyspelosti sú „na míle pred nami“.

  Video zo stretnutia Čaputovej s Karlom Schwarzenbergom:

  Zdroj: Facebook /Z uzana Čaputová

  A ako vrchol podpory v tejto časti názorového spektra dostala Čaputová požehnanie od Tomáša Halíka. Český kňaz, ktorý je rovnako ako Čaputová držiteľom medzinárodného ocenenia, sa s Čaputovou dokonca osobne stretol.

  „Mňa zaujíma fenomén Zuzana Čaputová ako sociológa, ako psychológa, ale aj ako kresťana, pretože v nej vidím spirituálneho človeka, duchovného človeka, ktorý niečo pozitívne, duchovne vyžaruje do toho nášho sveta. A to je niečo veľmi potrebné,“ vysvetlil Halík pre web tyzden.sk, prečo sa rozhodol podporiť kandidátku mimoparlamentnej strany Progresívne Slovensko.

  Halík verí, že ako prezidentka môže Čaputová predstavovať nádej a byť „nositeľkou nového ducha“ nielen pre Slovensko, ale aj pre celý región.

  „Ja som sa veľmi chcel stretnúť s pani Čaputovou, pozrieť sa jej do očí a hovoriť s ňou o mnohých veciach, pretože sa domnievam, podobne ako najskúsenejší český politik Karel Schwarzenberg, že ona môže priniesť nového ducha, novú nádej nielen pre Slovensko, pre prestíž Slovenska vo svete, ale aj pre celý náš stredoeurópsky región,“ verí kazateľ z akademickej farnosti pri Kostole Najsvätejšieho Salvátora v Prahe.

  Zatiaľ čo český kňaz Halík Čaputovú podporil, trnavský arcibiskup Ján Orosch varoval pred jej „ultraliberálnym“ postojom k rodine a ďalším civilizačným otázkam.

  Zato ju podporil Róbert Bezák. Tento bývalý trnavský arcibiskup bojuje s vedením slovenskej cirkvi odvtedy, keď ho v roku 2012 z vedenia arcibiskupstva odvolali. „Bezákova kauza“ vtedy rozdelila veriacich na Slovensku.

  Viac o Halíkovej podpore Čaputovej nájdete na webe krestandnes.cz.

  - Reklama -