Slováci chcú peknú Čaputovú, lipnú na reprezentatívnosti. Zato Čechom je jedno, čo si o nich vonku myslia, hovorí odborník

  0
  Ilustračná snímka. (Autor: TASR)

  „Je autentická. V českých prezidentských voľbách predsa vyčítali kandidátom, že boli neautentickí. Hovorí: Takto si to myslím, toto som ja. Ľudia vidia ju, nie mediálny tréning. A to ju ťahá hore,“ uviedol o Čaputovej Vašečka.

  „Ľudia sa smejú, keď to hovorím, ale ja za tým vidím ešte taký náš autostereotyp. Slováci si o sebe myslia, že sú pekní ľudia, a žijú v tom, že Slovenky sú najkrajšie ženy. Slováci teda majú autostereotyp, že ,ženy sú náš vývozný artikel, naše ženy sú pekné‘. A Zuzana Čaputová je pekná a reprezentatívna žena. To je dôležité, že je reprezentatívna. Slovensko totiž zároveň trpí predstavou, že má zlé meno v zahraničí – horšie, než si zaslúži. Táto obsesia tu je posledných 25 rokov. A pre Slovákov je dôležitá téma, aby boli dobre reprezentovaní vonku, nesmierne na tom lipnú,“ poznamenal ďalej Vašečka k tomu, čo ťahá Čaputovú hore.

  Zuzana Čaputová

  Zuzana Čaputová  Zdroj: TASR

  Podľa jeho slov sa tu spájajú dve veci: potreba reprezentácie smerom von zo Slovenska a krása, ktorá sa vníma ako základ tej reprezentácie. „Keď vyjdete na rurálne Slovensko, ľudia to potvrdzujú: Budem ju voliť, pretože je pekná – a bodka. Ďalej už nejdú. Čo, samozrejme, narušuje ten pekný príbeh, ale zdá sa, že to funguje. Teda momentálne to funguje. V Českej republike by to nefungovalo, pretože pomerne veľkej časti Čechov, pre mňa až prekvapivo veľkej, vôbec nezáleží na tom, čo si o nich myslia vonku. Slováci sú v jednom extréme a Česi – ako to vnímam – v opačnom. Prieskumy nemám, ale vidím to. Niekto povie ,Ten Zeman už naozaj robí Českej republike hanbu‘ – a veľa ľudí odpovie ,Nech si trhnú‘. To by sa na Slovensku nestalo,“ podotkol Vašečka.

  Miloš Zeman

  Miloš Zeman  Zdroj: TASR

  Podľa jeho slov skrátka Čaputová predstavuje v politike zjavenie. „Že je slušná a neagresívna, to je ďalší dôvod úspechu. Všetci majú pocit, že v politike sú chlapi samci, ktorí prídu a začnú na seba liať vedrá špiny – a toho už majú ľudia dosť, nemajú to radi,“ konštatoval.

  „Je vysoko pravdepodobné, že Slovensko môže mať prezidentku, na ktorú sa budú iné krajiny Európy pozerať s ,wow, čo sa to tam skvelé stalo‘. Ale od toho nemožno odvíjať príbeh o politickej podobe Slovenska, teda že za rok skončia parlamentné voľby podobne. Skôr dôjde k obrovskej polarizácii. Ja čakám, že môže nabrať vietor do plachiet tá časť politickej scény, ktorú reprezentuje Zuzana Čaputová, ale zároveň to znamená, že môže nabrať vďaka Harabinovi vietor do plachiet antisystém – ako ho ja nazývam, ,temné sily minulosti‘. A Smer, čo sú vlastne podnikatelia v politike, sa bude zmenšovať. Naopak zloba, nenávisť voči Európe, menšinám a dokonca skrytý slovenský antisemitizmus z minulosti, to všetko začne vychádzať von práve cez Harabina,“ uzavrel s poukazom na tretieho v poradí, Štefana Harabina.

  Pôvodný text nájdete na webe respekt.cz.

   

  - Reklama -