Schvaľovanie terorizmu je choroba, hovorí Martin Fendrych. Liečbu má vykonávať polícia

    0
    Kvety položené pri pamätníku na pamiatku obetí streľby v dvoch mešitách na Novom Zélande (Autor: TASR)

    Fendrych reagoval na udalosť z minulého piatka, keď pri streľbe v dvoch mešitách v novozélandskom meste Christchurch zahynulo 50 ľudí, po ktorej sa na sociálnych sieťach začali objavovať nenávistné komentáre schvaľujúce tento počin. K útoku na mešity sa prihlásil austrálsky pravicový radikál Brenton Tarrant, ktorý uviedol, že ho k činu viedli protiimigračné motívy. Čin v piatok odsúdili aj českí vládni a opoziční politici. Niektorí pritom zdôraznili, že až k takýmto činom môže viesť šírenie strachu a nenávisti. „Tarrant vysielal masaker on-line na sociálnej sieti, inšpiroval sa nórskym krajne pravicovým extrémistom, kresťanským fundamentalistom, odsúdeným masovým vrahom Andersom Breivikom. Desivé je, že tento teroristický čin časť tuzemcov na sociálnych sieťach schvaľuje alebo akoby odsúdi, ale hneď nato využije na ťaženie proti moslimom,“ píše v úvode Fendrych.

    Ako prvý príklad schvaľovania tohto teroristického činu vybral príspevok, na ktorý už upozornil server Manipulátoři.cz: „Budem síce znieť hnusne, ale konečne správa, ktorá mi urobila radosť! Konečne sa karty obrátili, aj keď, nanešťastie, polícia zasiahla včas.“ A upozornil na tweet Miroslava Kalouska, ktorý sa tiež týkal vlny schvaľovania teroristického útoku na Novom Zélande. „Žiadam zdvorilo ministra vnútra Jana Hamáčka, aby dal podnet Polícii ČR na vyšetrovanie závažných trestných činov, ku ktorým dochádza na sociálnych sieťach schvaľovaním teroristického útoku na Novom Zélande. Zastavme tú stoku skôr, než sa v nej utopíme,“ napísal Kalousek na Twitteri.

     

     

    Zdroj: Twitter / Miroslav Kalousek

    Český minister vnútra potom uviedol: „V súvislosti s teroristickým útokom na Novom Zélande by som chcel uistiť verejnosť, že Polícia ČR sa od včerajška venuje všetkým aktivitám, ktoré by sa dali vykladať ako schvaľovanie trestného činu, starostlivo ich preveruje a zaisťuje dôkazy pre prípadné trestné konanie.“

     

     

    Zdroj: Twitter / Jan Hamáček

    A na Hamáčkove slová zase reagoval policajný prezident Jan Švejdar svojím tweetom: „Žiadne prejavy súhlasu s terorizmom, extrémizmom alebo podnecovanie nenávisti nebude polícia tolerovať. Máme celý rad nástrojov, ako páchateľov tohto druhu trestnej činnosti odhaľovať. Uvedeným aktivitám venujeme zvýšenú pozornosť a každý zistený skutok dôsledne prešetríme.“ „Tak uvidíme, či ten ,celý rad nástrojov‘ bude uplatnený. Pre Švejdara je to nová téma, zatiaľ chcel ísť hlavne po drogách,“ myslí si Fendrych o jeho príspevku.

     

     

    Zdroj: Twitter / Jan Švejdar

    Následne začal Fendrych pátrať po ďalších reakciách a zastavil sa pri príspevku bývalého člena českej Rady pre rozhlasové a televízne vysielanie Petra Štěpánka, ktorý tweetoval: „Niežeby som si o akomkoľvek teroristovi, nech už je akéhokoľvek vyznania či presvedčenia, myslel čokoľvek dobré. Ale keď sa Hamáček a polícia vyhrážajú tým, čo schvaľujú nejaký útok, najviac to pripomína represie za schvaľovanie atentátu na Heydricha. Jednoducho totalita!“

     

     

    Zdroj: Twitter / Petr Štěpánek

    „Polícia sa ,vyhráža‘, keď oznamuje, že bude stíhať porušenie zákona? A Štěpánek ide ďalej, prirovnal vraždenie moslimov v mešitách k atentátu na Heydricha a postih vidí ako totalitu. Inými slovami, moslimovia na Novom Zélande sú ako nacisti. Odporná, zlovoľná úvaha,“ hodnotí Fendrych Štěpánkov príspevok.

    A Štěpánek mu už stihol jeho slová o „odpornej, zlovoľnej úvahe“ vrátiť, keď na Twitteri zverejnil: „Že je Martin Fendrych zúfalec nadväzujúci na najpríšernejšie tradície pokleslej totalitnej žurnalistiky, nie je nič nové, takže netreba byť prekvapený, že opäť prekrúca realitu, čím len vyplodil ďalší zo svojich paškvilov. Za viac slov to nestojí.“

     

     

    Zdroj: Twitter / Petr Štěpánek

    „Pozadu nezostal šéf SPD Tomio Okamura. Vyjadril sa na Facebooku. Prvá veta znie O. K.,“ pokračuje Fendrych a cituje začiatok Okamurovho príspevku, v ktorom predseda hnutia napísal, že jednoznačne odsudzuje masaker v novozélandskom meste Christchurch. A po prvej vete Fendrych pripája ďalšiu časť Okamurovho príspevku z Facebooku s tým, že ide o zneužitie masakra: „Sen globalistov o multikultúrnej civilizácii vyúsťuje, bohužiaľ, do krvavého stretu civilizácií. Teroristických útokov a kriminálnych činov zo strany moslimov je obrovské množstvo a akcia, bohužiaľ, vyvoláva reakciu. Tento teroristický útok aj teroristické útoky moslimov, ktoré jednoznačne prevládajú, sú dôkazom, že sen ,elít‘ o multikultúrnej spoločnosti je nebezpečný a vražedný. Islam, ktorý propaguje svätú vojnu džihád, porobenie neveriacich…“

    Zdroj: Facebook /T omio Okamura – SPD

    „Dvíha sa z toho žalúdok,“ dodáva Fendrych a pripomína rozhovor pre časopis Reflex, v ktorom Miloš Zeman v roku 2011 vyhlásil: „Netvrdím, že všetci moslimovia sú teroristi, tvrdím, že všetci teroristi sú moslimovia. Myslím si, že možno koexistovať s budhizmom, hinduizmom, šintoizmom, konfucianizmom, ale nemožno koexistovať s islamom.“

    „Ospravedlní sa dnes za tú vetu? Ťažko. Na Zemanovom tvrdení (vyslovil ho, ešte kým sa stal prezidentom, ale nikdy ho nevzal späť) je strašné nielen to, že klame, ešte horšie je, že vlastne k útokom na moslimov nabáda (,nemožno koexistovať s islamom‘),“ upozorňuje Fendrych a na záver konštatuje: „Verme, že Švejdarom vedená polícia tie svoje nástroje uplatní (nájsť schvaľovateľov, obdivovateľov vraždenia obvykle nie je ťažké). Časť českej spoločnosti je vážne chorá a potrebuje liečbu. Trestné stíhanie môže pomôcť, schvaľovanie trestných činov prestane byť normálne, tolerované, bežné. Situácia už zašla príliš ďaleko.“

    Celý komentár nájdete na webe Aktuálně.cz.

    - Reklama -