Karadžič cíti iba morálnu zodpovednosť za vojnové zločiny, tvrdí jeho obhajca

    0
    Bývalý bosnianskosrbský líder Radovan Karadžič (vpravo) vchádza do súdnej siene Medzinárodného reziduálneho mechanizmu pre trestné tribunály 20. marca 2019 v Haagu. (Autor: TASR)

    Podľa agentúry AP Karadžičov obhajca Peter Robinson taktiež uviedol, že jeho klient “žiada svojich priaznivcov, aby sa štítili akéhokoľvek násilia”. Odvolací senát tribunálu v holandskom Haagu oznámil, že “ukladá doživotný trest odňatia slobody” Karadžičovi po tom, čo zamietol jeho odvolanie proti verdiktu z roku 2016, keď ho uznal za vinného z genocídy, vojnových zločinov či zločinov proti ľudskosti. Z pôvodne vymeraných 40 rokov väzenia mu zvýšil mu trest na doživotie.

    Prípad bývalého bosnianskosrbského vodcu bol považovaný za kľúčový k dosiahnutiu spravodlivosti pre obete bosnianskej vojny, ktorá zanechala viac ako 100.000 mŕtvych a milióny bez domova, poznamenala AP. Príbuzní obetí masakru v Srebrenici, kde v roku 1995 bosnianskosrbské sily zavraždili približne 8000 bosnianskych Moslimov, sa v stredu zhromaždili pri tamojšom pamätníku a sledovali vysielanie zo súdu. Po oznámení rozhodnutia tlieskali. Súdny proces sledovalo aj približne 500 ľudí na veľkej obrazovke v priestoroch sarajevskej radnice.

    - Reklama -