Kazachstan: Prezident ratifikoval zmenu hlavného mesta na Nursultan

  0
  Na archívnej snímke z 25. januára 2017 ľudia kráčajú po ulici v Astane. Poslanci kazašského parlamentu schválili v stredu premenovanie hlavného mesta krajiny Astana na Nursultan. (Autor: TASR)

  Dočasný prezident Kazachstanu Kasym-Žomart Tokajev v sobotu podpísal výnos o zmene názvu hlavného mesta krajiny Astana na Nursultan. Informovala o tom turecká agentúra Anadolu s odvolaním sa na vyhlásenie uverejnené na webovej stránke prezidentskej kancelárie.

  Zmenu názvu metropoly na počesť dlhoročného prezidenta Kazachstanu Nursultana Nazarbajeva navrhol práve Tokajev, ktorý bude svoju funkciu zastávať do budúcoročných riadnych prezidentských volieb. Nazarbajev oznámil svoj odchod z funkcie nečakane v utorok po takmer 30 rokoch. Čoskoro 79-ročný Nazarbajev si však aj naďalej drží politický vplyv, keďže zostal šéfom vládnucej strany i predsedom bezpečnostnej rady štátu. Kazašská ústava mu tiež priznáva titul “vodca národa”.

  Kazašská polícia vo štvrtok zadržala približne 20 ľudí, ktorí proti premenovaniu hlavného mesta protestovali pred sídlom starostu.

  - Reklama -