utorok, 20 októbra, 2020
15.4 C
Bratislava
Úvod Aréna Kočner: Nejdem otvárať trezor. Chcem len pofilozofovať. Čítajte prepisy správ, ktoré si...

Kočner: Nejdem otvárať trezor. Chcem len pofilozofovať. Čítajte prepisy správ, ktoré si písal so Šufliarskym

Matovič sa k tomuto kroku uchýlil v presvedčení, že verejný záujem stojí nad ochranou súkromia a ľudia si zaslúžia vedieť, kto je hlavou dozoru zákonnosti trestných konaní na Slovensku. Zároveň avizoval, že časom bude zverejnená celá komunikácia. Na spornú výmenu esemesiek medzi Kočnerom a Šufliarskym už reagoval už aj expremiér a líder Smeru Robert Fico.

Šufliarsky a Marian Kočner sa podľa čiastočného prepisu SMS správ z druhej polovice roku 2017 bavili o voľbách, pocitoch a spomínal sa aj ich dlhý vzájomný rozhovor v aute.

Peter Šufliarsky: Ok. Porozmyslam a ozvem sa… to s tymi volbami ako myslis?

Marian Kočner: Poviem Ti osobne. Je to na dlhší rozbor.

Peter Šufliarsky: Uz tusim, ze ma zahrnies tolkymi info… ze budem mat hlavybol…

Marian Kočner: Nebudeš. Nejdem otvárať trezor. Chcem len pofilozofovať ako sa pre budúcnosť zbaviť pocitov dezilúzie, sklamania a bezmocnosti…

Peter Šufliarsky: Tak to som si vydychol…

Marian Kočner: V jednom 'Tvojom prípade' som už raz tieto pocity mal. Dodnes ma to trápi, že som Ťa lepšie nepočúval…Len som sa musel na vlastnej koži presvedčiť že pravdu si mal Ty.

Marian Kočner: Pamätáš si na náš dlhý rozhovor (cca 2 hod.) v aute?”

uvádza sa v čiastočnom prepise.

Matovič je presvedčený, že Marian Kočner sa dostal za mreže nie vďaka, ale napriek vôli Šufliarskeho. “Objednávatelia vraždy Jána Kuciaka nie sú za mrežami vďaka Šufliarskemu a Jaromírovi Čižnárovi, ale napriek im,” odkázal šéf OĽaNO a Čižnára vyzval, aby čím skôr Šufliarskeho odvolal, keďže o tejto komunikácii vie. “Šufliarsky je človek, ktorý buď koná nadprácu v prospech niekoho, alebo tak, že nakoniec ľudia podozriví z ťažkých zločinov sa vyhnú trestu. Zabezpečí chod dejín na prokuratúre tak, že sa nepostavia pred súd. Je to škodná na piedestáli prokuratúry,” podčiarkol.

Šufliarsky podľa Matoviča kryl Mariana Kočnera až do momentu vraždy Kuciaka a Martiny Kušnírovej, kedy cúvol. A keď to Marian Kočner zistil, mal si v júni 2018 objednať Šufliarskeho vraždu z pomsty, vraví Matovič.

Vraj sa mu pred tlačovkou vyhrážali

Opozičný poslanec pripúšťa, že to bol možno jeden z jeho posledných brífingov v politike. “Včera večer som dostal tri SMS, ktoré ma dosť výrazne vyzývali k tomu, aby som komunikáciu medzi Šufliarskym a Marianom K. nezverejňoval. Píše sa v nich: Nerob to, existuje nahrávka tvojho rozhovoru s Kočnerom, pochová ťa to,” citoval Matovič, ktorý z organizovania týchto správ podozrieva práve Šufliarskeho.

Politik priznal, že sa s ním stretol v roku 2010, keď mu Marian Kočner zavolal, že má pre neho dôležitú informáciu o tom, čo naňho pripravuje Richard Sulík (SaS).

“Vtedy som o ňom veľa nevedel. Stretli sme sa, o Sulíkovi mi hovoril, že si vybavoval u vtedajšieho generálneho prokurátora Dobroslava Trnku trestné stíhanie voči mne. Ja som sa poďakoval, o čom ďalej sme sa bavili, sám neviem. Ak to majú, nech to zverejnia. Moji voliči vyrieknu ortieľ,” dodal Matovič.

Šufliarsky svoje odpovede označil za prejav slušnosti a profesionality

Generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár vo štvrtok odkázal, že sa zaoberá komunikáciou svojho prvého námestníka Petra Šufliarskeho a obvineného Mariana K. Informovala o tom hovorkyňa Generálnej prokuratúry Andrea Predajňová. S dozorovým prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry sa podľa jej slov Čižnár stretol v stredu (27. 3.), stretnutie pokračuje aj vo štvrtok. “Dozorový prokurátor ÚŠP verifikuje prostredníctvom šéfa vyšetrovacieho tímu, či komunikácia, ktorá sa nachádza v spise, je kompletná. Následne generálny prokurátor rozhodne. Teda nie je pravdou, že sa vecou nezaoberá,” uviedla Predajňová.

Samotný Šufliarsky ku komunikácii s Marianom Kočnerom 20. marca povedal, že jeho vzťah k nemu nikdy nebol priateľský, nepriateľský, príbuzenský, finančný, či majetkový. Komunikácia bola podľa Šufliarskeho vždy iniciovaná Marianom Kočnerom, pričom z jeho strany išlo o slušnú reakciu. “Predmetom komunikácie neboli žiadne trestné veci,” zdôraznil námestník.

Na aktuálne zverejnenie komunikácie reagoval Šufliarsky vo štvrtok na tlačovej konferencii. Oznámil, že zverejní sms správy medzi ním a podnikateľom Marianom Kočnerom a zároveň potvrdil, že si písali od januára do júla 2017. Šufliarsky svoje odpovede označil za prejav slušnosti a profesionality.

“Ak prejav slušnosti a profesionality v komunikácii s M. K., ale aj inými osobami, ktoré ma denne kontaktujú rôznou formou a rôznym spôsobom, je chybou, tak som spravil chybu. Ospravedlňujem sa za ňu svojim kolegom, odbornej a laickej verejnosti,” povedal Šufliarsky.

Podľa Šufliarskeho Matovič nespĺňa atribúty ústavného činiteľa

Rozhodol sa, že komunikáciu zverejní napriek tomu, že to môže sťažiť alebo zmariť objasnenie motívu jeho vraždy viacerými páchateľmi. Šufliarsky udelí osobe, ktorá o komunikáciu požiada, súhlas na jej zverejnenie.

Komunikáciu s Marianom Kočnerom označil za dôkaz v trestnej veci prípravy jeho likvidácie. “Žiadnym spôsobom nesúvisí so skutkom usmrtenia Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej,” zdôraznil s tým, že všetci by mali spozornieť, ak je pripravovaná fyzická likvidácia prokurátora. “Ide o zásah do nezávislosti, zákonnosti nielen konkrétnej osoby, ale aj zásah do fungovania inštitúcie samotnej,” vyjadril sa.

Šufliarsky poukázal na to, že tí, ktorí spomínanou komunikáciou v súčasnosti disponujú, ju majú nelegálne z dôvodu úniku z vyšetrovacieho spisu. “V snahe zdiskreditovať ma flagrantným spôsobom porušujú zákony tohto štátu,” uviedol s tým, že ich nezastaví, ale bude bojovať. Tvrdí, že niektorí z nich pri presadzovaní svojich osobných záujmov hrajú politické hry. Komunikáciu sa rozhodol zverejniť aj preto, lebo sa do nich nechce zapojiť.

K predsedovi hnutia OĽaNO Igorovi Matovičovi sa nechcel vyjadrovať, pretože podľa neho nespĺňa atribúty ústavného činiteľa. Matovič vo štvrtok informoval o tom, že Šufliarsky si s Marianom K. vymenili 430 SMS správ, sedem esemesiek aj zverejnil. Avizoval, že časom sa zverejnia všetky.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

NAJČÍTANEJŠIE

Prezidentom Finančnej správy SR sa stane jeden z trojice: Žežulka, Bláhová, Pavlovič

Do finále výberového konania na prezidenta Finančnej správy (FS) SR sa dostali Jiří Žežulka, Renáta Bláhová a Peter Pavlovič. Ministrovi financií Eduardovi...

NAKA zadržala štyroch podozrivých z korupcie pri reštitúciách na Pozemkovom fonde

Štyroch podozrivých z korupcie a legalizácie príjmov z trestnej činnosti zadržala Národná kriminálna agentúra (NAKA) pri dvoch akciách, pri ktorých zasahovala v...

Pellegrini k testovaniu: Pri odhalení pozitívneho človeka sa miestnosť dekontaminuje, zdravotníci vymenia obleky, nenakazia sa ďalší ľudia a zdravotníci? Chýba veľa odpovedí

Líder strany Hlas-SD a nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR Peter Pellegrini čaká na zodpovedanie viacerých otázok v súvislosti s plošným testovaním...

Kolíková nepodá návrh na pozastavenie výkonu funkcie sudcu Trubana

Ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí) nepodá návrh na dočasné pozastavenie výkonu funkcie sudcu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Michala Trubana. Uviedla to...

Prieskum: Na plošnom testovaní sa plánuje zúčastniť 44,4 percenta opýtaných

Na plošnom testovaní na Slovensku na ochorenie COVID-19 sa plánuje určite zúčastniť 44,4 percenta ľudí. Vyplýva to z prieskumu spoločnosti AKO pre...

Kozmická loď Osiris-Rex sa pokúsi získať vzorky z asteroidu

Kozmická loď amerického Národného úradu pre letectvo a vesmír (NASA) v utorok uskutoční prvý pokus NASA o získanie vzoriek z asteroidu, informovala...

Na Orave a v Bardejove má vzniknúť 235 odberných miest na testovanie COVID-19

Na Orave a v Bardejove by malo byť počas pilotnej fázy celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 otestovaných od piatka (23. 10.) do...
Slovensko
Pozitívne vzorky 31,400 +705 Dnes Úmrtí 98 +6 Dnes Uzdravení 8,004 Infikovaných 23,298 Last updated: 20. októbra 2020 - 16:53 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky