sobota, 26 novembra, 2022
9.5 C
Bratislava
ÚvodArénaŽitňanská: Istanbulský dohovor nejde proti slovenskej ústave

Žitňanská: Istanbulský dohovor nejde proti slovenskej ústave

V parlamente zdôraznila potrebu predchádzaniu násiliu v domácnostiach. Hovorí o nevyhnutnosti pochopiť v spoločnosti, že vzťah muža a ženy má byť o dohode a nie o tom, že jeden môže druhému niečo dovoliť, zakázať, prípadne ho potrestať. Toto treba podľa Žitňanskej učiť už deti, a to aj v školách.

Prijatím dohovoru by sa podľa jej slov zo dňa na deň nič nezmenilo. “Zmení sa niečo až vtedy, keď sa v spoločnosti dokážeme kultivovane rozprávať o tom a vychovávať naše deti k tomu, že vzťah muža a ženy musí byť založený na dohode a nie na to, že muž môže zakázať, dovoliť a potrestať,” zdôraznila exministerka.

Dodala, že to treba brať ako záväzok, že na tom bude spoločnosť pracovať. “A keď budeme dobre pracovať, možno o päť či desať rokov budeme kultivovaná spoločnosť, v ktorej bude menej násilia doma za dverami. O tom to je, o ničom inom,” doplnila. Za najväčšie nebezpečenstvo pre slovenské rodiny nepovažuje samotný dohovor, ale násilie v domácnostiach.

Za predložením uznesenia z dielne SNS, ktoré má viesť k zastaveniu ratifikácie Istanbulského dohovoru, vidí snahu získať voličov Štefana Harabina pred parlamentnými voľbami. “Najneskôr o rok budú parlamentné voľby a to, čo sa tu deje, je, že sa začal boj o voličov, ktorí v prvom kole prezidentských volieb volili Štefana Harabina. Inak sa to čítať nedá,” povedala v rozprave v parlamente Žitňanská.

“Nemôžem súhlasiť s tým, že niekto chce vytĺkať politický kapitál. Nepredložili sme toto uznesenie za účelom vytĺkať politický kapitál, ale za účelom ochrániť naše deti a budúce generácie,” reagoval poslanec SNS Štefan Zelník. SNS hovorí, že dohovor ide proti slovenskej ústave, strana poukazuje na problematiku definície partnerstva, pričom slovenská ústava definuje manželstvo ako zväzok muža a ženy. Tiež poukazuje na problematiku rodu.

Žitňanská zdôraznila, že na Slovensku nie je rod definovaný. “Ústava ho používa, ale bez definície,” zdôraznila Žitňanská, podľa ktorej je na súdoch, ako s tým bude pracovať. “Muž a žena nie je rod, ale pohlavie,” vysvetlila exministerka.

 

728*90
- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -