piatok, 23 apríla, 2021
14.1 C
Bratislava
Úvod Aréna Summit G7 bol konštruktívny. Najbohatšie krajiny však rozdeľuje Irán a Blízky východ

Summit G7 bol konštruktívny. Najbohatšie krajiny však rozdeľuje Irán a Blízky východ

Na záver schôdzky G7 v bretónskom meste Dinard na severozápade Francúzska to na tlačovej konferencii konštatoval francúzsky minister zahraničných vecí Jean-Yves Le Drian. 

Uviedol však, že podľa jeho názoru “rozhovory boli konštruktívne” a prebiehali v príjemnej atmosfére. Dôkazom je podľa neho prijatie spoločného komuniké.

Francúzske médiá v tejto súvislosti pripomenuli kauzu vlaňajšieho summitu G7 v Kanade, ktorý sa konal vo veľmi napätej atmosfére kvôli americkým clám na dovoz ocele a hliníka. 

Napriek snahám o uhladenie sporov sa tento summit vtedy napokon skončil fiaskom: americký prezident Donald Trump, ktorý schôdzku opustil predčasne, totiž nakoniec stiahol svoju podporu veľmi opatrne formulovaného záverečného vyhlásenia.

V príspevkoch na Twitteri sa tiež nevyberavo vyjadril na adresu kanadského premiéra Justina Trudeaua, ktorý predtým na tlačovej konferencii správanie USA kritizoval. 

V tejto súvislosti francúzske médiá v sobotu upozornili na fakt, že za USA sa na ministerskej schôdzke v Dinarde nezúčastnil šéf diplomacie Mike Pompeo, ale vyslal na ňu svojho zástupcu Johna Sullivana a námestníka ministerstva zahraničných vecí pre politické záležitosti Davida Hala.

Schôdzku G7 tentoraz – kvôli naliehavým záležitostiam vo vlasti – predčasne, už v piatok večer, opustil britský minister zahraničných vecí Jeremy Hunt, ktorý tak chýba aj na tradičnej “rodinnej” fotografii.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 378,635 +485 Dnes Úmrtí 11,405 +48 Dnes Uzdravení 255,300 Infikovaných 111,930 Last updated: 23. apríla 2021 - 20:24 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -