Frontmanovi skupiny Iron Maiden udelili čestné občianstvo Sarajeva

  0
  Na archívnej snímke z 26. novembra 2008 spevák Bruce Dickinson zo skupiny Iron Maiden (Autor: TASR)

  Magistrát mu čestné občianstvo udelil v rámci víkendového spomienkového podujatia pri príležitosti výročia oslobodenia Sarajeva v druhej svetovej vojne a začiatku obliehania Sarajeva armádou Republiky srbskej (VRS), pri ktorom od apríla 1992 do februára 1996 zahynulo 11.000 ľudí vrátane 1500 detí.

  Dickinsonov koncert “bol jedným z momentov, keď sme si v Sarajeve uvedomili, že prežijeme”, vyhlásil na slávnostnom podujatí sarajevský starosta Abdulah Skaka, ktorého cituje stanica Slobodná Európa.

  V decembri 1994 sa Dickinson v noci s pomocou vojakov OSN dostal do Sarajeva a odohral tam vystúpenie so svojou sólovou skupinou Skunkworks.

  “Hoci je to veľká pocta, myslím si, že toto ocenenie patrí rovnakou mierou sarajevským obyvateľom, ktorí sú stále tu,” vyhlásil 60-ročný Dickinson na slávnostnom podujatí.

  Príbeh cesty skupiny do mesta odrezaného od sveta bol neskôr spracovaný v dokumentárnom filme Scream for Me Sarajevo (2017).

  Vo svojej autobiografickej knihe Dickinson napísal: “Neboli sme chránení, neexistoval žiadny plán a strely boli skutočné, ale išli sme. Zmenilo to môj pohľad na život, smrť a ostatných ľudí.”

  Počas obliehania Sarajeva boli státisíce obyvateľov mesta bombardované a ostreľované bosnianskosrbskými silami z okolitých vrchov a takmer štyri roky čelili nedostatku potravín, vody a elektriny.

  - Reklama -