pondelok, 25 októbra, 2021
9.9 C
Bratislava
ÚvodArénaZáujmom Stredoeurópskej univerzity je zostať v Budapešti, tvrdí rektor

Záujmom Stredoeurópskej univerzity je zostať v Budapešti, tvrdí rektor

Predseda frakcie Európskej ľudovej strany (EPP) v Európskom parlamente (EP) a líder EPP v blížiacich sa voľbách do EP Manfred Weber v polovici marca oznámil, že Bavorsko by sa chcelo podieľať na financovaní fungovania niekoľkých katedier CEU v Budapešti.

Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán 20. marca ubezpečil listom bavorskú vládu, že jeho kabinet nebude namietať proti spolupráci Mníchovskej technickej univerzity s CEU. Premiér poslal tento list deň pred bruselským zasadnutím EPP, ktorá napokon rozhodla o pozastavení členstva Fideszu vo svojich radoch. Jedným z dôvodov tohto kroku bola aj skutočnosť, že maďarská vláda sa snažila znemožniť fungovanie CEU, ktorú založil americký finančník George Soros.

Súčasťou rozhodnutia EPP o pozastavení členstva Fideszu bolo aj zriadenie trojčlenného monitorovacieho výboru, akejsi vyšetrovacej komisie, ktorá má v horizonte šiestich mesiacov rozhodnúť o prípadnom opätovnom obnovení členstva Fideszu v EPP.

Ignatieff v utorok informoval, že CEU už nadviazala kontakt s výborom. “Nevieme, kedy sa s jeho členmi stretneme, avšak chceme výboru dať najavo, že táto univerzita, ktorá poskytuje aj americké diplomy, chce zostať v Maďarsku, ak na to dostane právne záruky. Ak sa to ale výboru nepodarí presadiť, CEU aj tak zostane v Budapešti,” dodal rektor CEU.

Podľa spravodajského servera 444.hu štátny tajomník úradu vlády Balázs Orbán označil prípadnú účasť Bavorska na financovaní CEU za krok posilnenia dôvery, pre ktorý je maďarská vláda ochotná v prípade CEU prehodnotiť možnosti vydávania diplomov uznávaných v USA, Nemecku i Maďarsku.

728*90

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

- Reklama -
Slovensko
Pozitívne vzorky 457,431 +993 Dnes Úmrtí 12,917 +14 Dnes Uzdravení 413,068 Infikovaných 31,446 Last updated: 25. októbra 2021 - 12:10 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky
- Reklama -spot_img