Volebná komisia odmietla žiadosť Erdoganovej vládnucej strany, tá chce opakovať voľby v Istanbule

  0
  Recep Tayyip Erdogan (Autor: TASR)

  Turecká vládna Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP) prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana požiada o opakovanie minulotýždňových volieb starostu mesta Istanbul. Odôvodnila to údajnými nezrovnalosťami počas volieb, informovala v utorok agentúra AP.

  Podpredseda strany Ali Ihsan Yavuz konštatoval, že došlo k “významným udalostiam a situáciám”, ktoré ovplyvnili výsledok volieb. Jeho strana využije právo na “mimoriadne odvolanie”, uviedol po tom, ako turecká ústredná volebná komisia odmietla žiadosť o úplné prepočítanie hlasov vo voľbách starostu Istanbulu.

  Člen najvyššej volebnej komisie Recep Özel v utorok ráno však tiež oznámil, že komisia povolila prepočítanie hlasov z 51 volebných urien v meste. Komisia musí ešte rozhodnúť o žiadosti zopakovať hlasovanie v jednom istanbulskom obvode.

  Erdoganova strana utrpela veľkú čiastočnú porážku v tureckých komunálnych voľbách, ktoré sa konali 31. marca. Opoziční kandidáti totiž zvíťazili v tureckom hlavnom meste Ankara a vytlačili Erdoganovu stranu aj v najľudnatejšom meste krajiny, v Istanbule.

  Vládnuca strana požiadala o prepočítanie odovzdaných hlasov a argumentovala tým, že voľby boli poznamenané nezrovnalosťami. Opozícia toto tvrdenie odsúdila ako trik na dosiahnutie opakovania komunálnych volieb.

  Hoci AKP získala spolu so svojím koaličným partnerom v komunálnych voľbách celkovo viac ako 50 percent hlasov, porážka jej kandidátov na post starostov v hlavnom meste, ako aj ekonomickom centre krajiny Istanbule, pre ňu predstavuje zásadný neúspech.

  Komunálne voľby v Turecku boli vnímané ako test podpory Erdoganovi v situácii, keď štát s 81 miliónmi obyvateľov čelí hospodárskej recesii s dvojcifernou infláciou, rastúcim cenám potravín a vysokej miere nezamestnanosti.

  Erdogan a AKP zvíťazili v každých voľbách od roku 2002, keď sa táto strana dostala k moci. Podľa analytikov súvisí výsledok komunálnych volieb z 31. marca práve s ekonomickou stagnáciou Turecka.

   

  - Reklama -