streda, 12 augusta, 2020
25.1 C
Bratislava
Úvod Aréna VIDEO a FOTO: Kolosálna škoda! Notre-Dame je v plameňoch, horí jedna z...

VIDEO a FOTO: Kolosálna škoda! Notre-Dame je v plameňoch, horí jedna z hlavných veží, oheň ničí aj interiér

 

 

Podľa slov hovorcu horí celé drevené zariadenie interiéru a pravdepodobne bude zničené. “Všetko horí, z krovu nič nezostane,” uviedol André Finot pre francúzske médiá. Parížski hasiči zatiaľ nedokážu s istotou určiť, či sa im podarí zastaviť šírenie požiaru, ktorý zničil v pondelok strechu tamojšej katedrály Notre-Dame. Pred novinármi na mieste udalosti to povedal neskoro večer jeden z vysokopostavených predstaviteľov hasičského zboru, ktorého vyjadrenie priniesla tlačová agentúra AFP.

“Nie je isté, či budeme schopní zastaviť šírenie (ohňa) smerom k severnej zvonovej veži. Ak sa tá zrúti, viete si predstaviť rozsah škôd,” povedal hasičský náčelník Jean-Claude Gallet. Dodal, že proti plameňom zasahuje približne 400 hasičov.

Námestník francúzskeho ministra vnútra Laurent Nuňez takisto na mieste udalosti vyhlásil, že “nie je isté”, či sa túto svetoznámu gotickú pamiatku podarí zachrániť.

Viaceré svetové médiá situáciu vysielajú naživo:

 

Plamene už predtým zničili štíhlu vežu nad krížením lodí a prenikli do interiéru. Podľa prítomného spravodajcu AP viditeľne horelo aj za vitrážou vysokého okna jednej z hlavných veží s plochým zakončením.

Parížska polícia uviedla, že hasiči zápasia s požiarom zvnútra i zvonka. Z budovy naďalej stúpal dym ožiarený plameňmi. Hovorca chrámu predtým uviedol, že okrem strešného krovu horí aj celé drevené zariadenie vnútrajška.

Na miesto udalosti už dorazil aj francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý k nej pristupuje ako ku kríze celoštátneho významu. S príslušnými predstaviteľmi sa stretol v priestoroch blízkej policajnej centrály. 

Ten predtým oznámil, že pre túto udalosť sa nebude vysielať jeho očakávaný prejav, v ktorom mal načrtnúť svoj plán, ako bude riešiť sťažnosti občanov vyjadrované v rámci protestov hnutia tzv. žltých viest, otriasajúcich Francúzskom už niekoľko mesiacov.

Podľa jeho príspevku na sieti Twitter je požiarom “rozrušený celý národ”.

Francúzsky úrad civilnej ochrany podľa AP vyhlásil, že na uhasenie požiaru sú používané “všetky prostriedky” okrem lietadiel zhadzujúcich vodu. Tie sú podľa neho nevhodné vzhľadom na riziko zrútenia stavby.

Vo vnútri sú umelecké diela nevyčísliteľnej hodnoty

Zástupca parížskej starostky Anne Hidalgovej, Emmanuel Gregoire, medzitým podľa agentúry AFP potvrdil, že veža sa “zrútila dovnútra” a prítomní pracovníci sa snažili zo všetkých síl “zachrániť všetky umelecké diela, ktoré sa zachrániť dajú”.

Napriek tomu podľa neho došlo ku “kolosálnej škode”.

V gotickej katedrále Notre-Dame, ktorá patrí medzi najnavštevovanejšie historické pamiatky v Európe, sa nachádzajú umelecké diela nevyčísliteľnej hodnoty, pripomenula AP.

Samotná Hidalgová predtým opísala požiar ako “hroznú” udalosť. Hasiči sa podľa nej snažili udržať plamene “pod kontrolou”.

Príčina vypuknutia požiaru stále nie je známa, na streche katedrály však bolo viditeľné lešenie a spomínaná veža prechádzala rozsiahlou renováciou s nákladmi vyčíslenými na šesť miliónov eur. 

Francúzske médiá citovali vyjadrenie parížskeho hasičského zboru, podľa ktorého požiar “potenciálne súvisí” s renovačnými prácami.

Parížska polícia uviedla, že v súvislosti s touto udalosťou nie sú hlásené žiadne obete na životoch. O prípadných zraneniach sa však nezmienila.

Polícia aj cez Twitter vyzývala ľudí, aby sa vyhýbali okoliu katedrály

K miestu udalosti na Île de la Cité – ostrove na rieke Seina v srdci francúzskej metropoly – sa podvečer presúvali vysokou rýchlosťou hasičské autá.

Parížska polícia tiež prostredníctvom Twitteru vyzývala ľudí, aby sa vyhýbali okoliu katedrály a “uvoľnili cestu záchranným vozidlám”.

Požiare pamiatok a historických budov za posledných 10 rokov:

30. augusta 2009 – Belgicko:

Požiar, ktorý vypukol v kostole svätého Karla Boromejského v belgických Antverpách, miestni hasiči relatívne rýchlo dostali pod kontrolu.

Plamene tak nespôsobili škody na významnejších umeleckých dielach v chráme. Kostol sv. Karla Boromejského vybudovali v roku 1621 a o jeho interiér sa okrem iných postaral aj Peter Paul Rubens.

17. februára 2010 –  Nemecko:

Vo východonemeckom mestečku Apolda v Durínsku horelo v časti historického centra. Požiar poškodil šesť obytných a obchodných domov pochádzajúcich z 18. storočia.

Škody spôsobil aj na dome na pešej zóne, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou. Polícia a hasiči hovorili o miliónových škodách.

10. marca 2012 – Slovensko:

Hrad Krásna Hôrka neďaleko Rožňavy vážne poškodil veľký požiar, druhý deň večer opäť horelo. Prvé informácie o požiari hradu boli asi o 13.30 h. Požiar sa šíril veľmi rýchlo, v priebehu desiatich minút bola celá strecha v plameňoch.

Škody sa odhadovali na osem miliónov eur, pamiatka sa doteraz rekonštruuje.

21. augusta 2013 – Francúzsko:

Požiar provizórnej stavby v areáli rekonštruovaného parížskeho hotela z 18. storočia vytvoril oblak hustého čierneho dymu nad francúzskou metropolou, viditeľný z niekoľkých kilometrov.

Požiar zachvátil dočasnú štvorposchodovú prístavbu hotela Bourbon de Condé. Do boja s požiarom, ktorý sa rozšíril z odstaveného motocykla, nasadili približne 100 hasičov.

18. novembra 2013 – Čile:

Mestské divadlo v čilskom hlavnom meste Santiago zachvátil požiar, pričom došlo k jeho poškodeniu. Požiar vypukol v skladových priestoroch na prvom poschodí, kde sa nachádzali kostýmy a rekvizity divadelného predstavenia Luskáčik.

Spôsobil škody v hlavnej časti budovy divadla, ktoré je najstarším a najvýznamnejším kultúrnym stánkom v krajine.

11. decembra 2014 – Slovensko:

K rozsiahlemu požiaru strechy historickej budovy s bytmi a stolárskou dielňou došlo na Jesenského ulici v Košiciach. Z bytov evakuovali obyvateľov, k zraneniam osôb nedošlo. Odhadnutá škoda priamo na mieste požiaru bola 250.000 eur.

9. decembra 2016 – Slovensko:

Rozsiahly požiar zničil strechu budovy Prírodovedeckej fakulty Univerzity Pavla Jozefa Šafárika (UPJŠ) v Košiciach. Celkové škody sa podľa hasičov odhadli na tri milióny eur.

Budovu na rohu ulíc Dr. Kostlivého a Moyzesovej zachvátil požiar pred 18.00 h. V objekte sa nachádza Ústav chemických vied.

2. augusta 2017 – Česko:

Drevený kostol zo 16. storočia zhorel v meste Třinec v Sliezsku. Materiálne škody boli odhadované na desiatky miliónov českých korún, ale historická škoda je nevyčísliteľná.

Rímskokatolícky filiálny Kostol Božieho tela v mestskej časti Guty začal horieť okolo polnoci. Pri príchode hasičov už silno horel a pod kontrolu ho dostali za necelú hodinu.

21. decembra 2017 – Česko:

Českí hasiči pracovali až do ranných hodín v hale bývalej textilnej fabriky Karnola v meste Krnov v okrese Bruntál. Tento historický objekt zachvátil v stredu podvečer požiar a budovu so zariadením značne poškodil.

15. júna 2018 – Spojené kráľovstvo:

Rozsiahly požiar vypukol v neskorých večerných hodinách v architektonicky významnej budove umeleckej školy v škótskom meste

Glasgow. Išlo už o druhý požiar, ktorý za uplynulé štyri roky poškodil slávnu budovu Glasgow School of Art v centre tohto prístavného mesta. S ohňom bojovalo viac než 120 hasičov. Požiar sa rozšíril aj na niekoľko okolitých budov.

21. augusta 2018 – Slovensko:

Požiar Kaplnky svätej Heleny na najväčšom považskobystrickom sídlisku Rozkvet vypukol okolo jednej hodiny a rozšíril sa aj na strechu kostola. Škodu odhadli na 150.000 eur.

2. septembra 2018 – Brazília:

Rozsiahly požiar zachvátil brazílske Národné múzeum v Riu de Janeiro, ktoré je najstaršou vedeckou inštitúciou v Brazílii a najväčším prírodovedným a etnologickým múzeom v Latinskej Amerike.

Plamene pohltili takmer všetky časti trojposchodovej budovy založenej v roku 1818 kráľom Jánom VI. Portugalským. Požiar vypukol v čase, keď už bolo múzeum zatvorené.

2. septembra 2018 – Spojené kráľovstvo:

Mohutný požiar vypukol v budove Littlewoods Pools, ktorá patrí k jedným z najznámejších pamiatkam anglického mesta Liverpool. Úplne zhorela strecha budovy a jej najvyššie poschodie. 

20. októbra 2018  – Slovensko:

Pri požiari secesného zámku v obci Kunerad v Žilinskom okrese, podobne ako pred ôsmimi rokmi, horela strecha zámku. Požiar strechy lokalizovali až po tri a pol hodine. Strecha secesného zámku z roku 1916 horela už v marci roku 2010.

13. apríla 2019 – Kanada:

Ukrajinské kultúrne centrum v kanadskom meste Hamilton pri Toronte zničil požiar. Budova kultúrneho centra úplne zhorela, s ňou aj niektoré archívne dokumenty.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

Česko: Pompeo vystúpil v Senáte a stretol sa so Zemanom; riešili vzťahy a obchod

Český prezident Miloš Zeman prijal v stredu popoludní na Pražskom hrade amerického ministra zahraničných vecí Mikea Pompea. Stretnutie, na ktorom sa zúčastnil...

Minister Naď má nového externého poradcu pre domáci obranný priemysel

Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO) má od 1. augusta nového externého poradcu pre oblasť obranného priemyslu. Je ním Peter Koreň, ktorého...

Pri tvorbe plánu na Fond obnovy sa najprv pripravia reformy na rezortoch

Najprv sa pripravia jednotlivé reformy na ministerstvách a následne bude k návrhu verejná diskusia. Takýto bude podľa premiéra Igora Matoviča (OĽANO) postup pri tvorbe...

Vyšetrovateľ navrhuje väzbu pre troch mužov zadržaných pri akcii Šašovia

Vyšetrovateľ v stredu podal podnet na podanie návrhu na vzatie do väzby troch obvinených, medzi nimi Rastislava Rogela z kapely Krátky ...

VIDEO Remišová: Na podporu neziskových organizácií vyčleníme vyše milióna eur

Na podporu neziskových organizácií pri dosahoch krízy vyčlení Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR viac ako jeden milión eur. Informovala o tom...

Matovič nevidí problém v zmluve medzi Tiposom a Fun rádiom

Ak by štátna spoločnosť pri propagovaní svojich služieb či produktov obskúrne využívala najhoršiu možnosť, bol by to problém a podozrenie na korupciu,...

VIDEO Mičovský uvažuje o výmene šéfa potravinovej a veterinárnej komory Bíreša

Minister pôdohospodárstva Ján Mičovský (OĽANO) uvažuje o výmene ústredného riaditeľa Štátnej veterinárnej a potravinovej správy (ŠVPS) SR Jozefa Bíreša. Potvrdil to v stredu po rokovaní...
Slovensko
Pozitívne vzorky 2,690 +75 Dnes Úmrtí 31 Uzdravení 1,884 Infikovaných 775 Last updated: 12. augusta 2020 - 22:37 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky