Podľa parížskej prokuratúry vyšetrovatelia považujú požiar, ktorý zničil časť tohto gotického chrámu, za nehodu, pričom predbežne vylúčili možnosť podpaľačstva vrátane teroristických motívov. Polícia bude viesť vyšetrovanie “neúmyselného zničenia spôsobeného požiarom”, dodala parížska prokuratúra citovaná tlačovou agentúrou AP.
Starostka francúzskeho hlavného mesta Anne Hidalgová uviedla, že ľudia žijúci neďaleko Notre-Dame boli evakuovaní pre prípad možného zrútenia horiacej stavby. Hidalgová spresnila, že pri záchrannej operácii sa zranil jeden hasič a z interiéru katedrály sa podarilo včas dostať podstatné množstvo vzácnych umeleckých a posvätných predmetov.
Pri hasení sa používajú všetky dostupné prostriedky okrem lietadiel zhadzujúcich vodu. Tie sú podľa príslušných činiteľov vzhľadom na hmotnosť vody nevhodné a mohli by spôsobiť zrútenie historickej stavby.
Plamene sa rýchlo rozšírili cez značnú časť katedrály, pričom zničili strechu hlavnej lode, štíhlu vežu nad krížením bočných lodí a prenikli aj do interiéru. Príčina požiaru nebola bezprostredne známa, avšak na katedrále prebiehajú intenzívne renovačné práce a časť stavby je obložená lešením.
Svetoví lídri vyjadrili spolupatričnosť s francúzskym ľudom. Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyhlásil, že celý národ je vyhorením katedrály rozrušený. “Tak ako všetci naši krajania, aj ja som dnes večer smutný z toho, že vidím, ako horí časť každého z nás,” povedal podľa tlačovej agentúry Reuters šéf Elyzejského paláca
“Požiar je úplne pod kontrolou. Je čiastočne uhasený; treba ešte zlikvidovať reziduálne ložiská ohňa,” uviedol hovorca miestnych hasičov po ich niekoľkohodinovom boji s plameňmi devastujúcimi túto 850-ročnú pamiatku.
Požiar, ktorý zúril viac než osem hodín, môže podľa francúzskych médií súvisieť z renovačnými prácami na streche a sanktusníku – štíhlej vežičke nad presbytériom kostola na hrebeni strechy hlavnej chrámovej lode. Pôvodne stredoveký sanktusník bol opätovne osadený počas kritizovanej obnovy katedrály architektom Eugenom Violletom-le-Ducom v 19. storočí.
Vatikánsky hovorca Alessandro Gisotti na margo ničivého požiaru katedrály podľa tlačovej agentúry DPA uviedol: “Vyjadrujeme našu solidaritu s francúzskymi katolíkmi a ľudom Paríža. Modlíme sa za hasičov a ďalších, ktorí robia všetko, čo je v ich silách, aby zvládli túto dramatickú situáciu.”
Parížsky arcibiskup Michel Aupetit vyzval všetky kostoly francúzskej metropoly, aby rozozneli svoje zvony ako gesto súdržnosti s Notre-Dame, dopĺňa tlačová agentúra Reuters. Z katedrály minulý týždeň v rámci renovačných prác odstránili bronzové sochy. Časť stavby je stále obklopená lešením.
Katedrála, ktorá je lokalitou Svetového dedičstva UNESCO a každoročne ju navštívi takmer 14 miliónov turistov, je úzko spojená s dejinami Francúzska už od začiatkov jej výstavby na konci 12. storočia – vedci sa zhodujú na roku 1163. Výstavba trvala takmer dve storočia; do roku 1345.
TASR: Katedrála Notre-Dame 15.04.2019
Chrám vyplienili v 16. storočí protestantskí hugenoti a koncom 18. storočia bol opäť poškodený počas francúzskej revolúcie. Neskôr sa v ňom Napoleon Bonaparte korunoval za cisára Francúzska. Masívne zvony katedrály v roku 1944 oznamovali oslobodenie mesta od nacistov, v roku 1970 bol chrám dejiskom pohrebu štátnika Charlesa de Gaullea.
Notre-Dame figuruje v klasickom románe “Chrám Matky Božej v Paríži” od Victora Huga z roku 1831. Jeho najslávnejšie filmové spracovanie pochádza z roku 1956 s Anthonym Quinnom v úlohe Quasimoda a Ginou Lollobrigidou v úlohe Esmeraldy. V roku 1996 sa príbeh dočkal i muzikálového animovaného spracovania z produkcie Walta Disneyho.