sobota, 4 júla, 2020
25 C
Bratislava
Úvod Aréna FOTO Sprvoti rockový koncert, potom futbalový zápas. Takto to vyzeral štadiónový súboj...

FOTO Sprvoti rockový koncert, potom futbalový zápas. Takto to vyzeral štadiónový súboj v Kyjeve medzi Porošenkom a Zelenskym

 

 

Obaja predviedli pútavý rétorický výkon, ktorý bol ladený výrazne emocionálne a dunivé ozvučenie štadióna mu pridalo osobitný náboj. 

Porošenko (na snímkeTASR) opätovne nazval svojho vyzývateľa bábkou oligarchu Ihora Kolomojského, komik Zelenskyj o sebe hovoril ako o dôsledku Porošenkovho vládnutia.

Diskusia na štadióne sa konala na prvotný popud Zelenského (na snímke TASR) , ktorý sa predtým pohŕdavo vyjadroval o debatách v televíznom štúdiu.

Tie nazval reliktom sovietskych čias. Podľa kritikov sa však zabávač doterajším diskusiám vyhýbal najmä preto, aby sa neznemožnil vo vecnej politickej debate.

Do diskusných programov zvykol doteraz posielať svojich zástupcov a sám vystupoval iba vo svojich satirických programoch.

Na tribúnach 70-tisícového štadióna, ktorý bol zaplnený ani nie z tretiny, sa zdalo, že hlavnému mestu Ukrajiny vládne Porošenko. “Hanba! Hanba!” ozývalo sa zôkol.

Ak sa však pozorovateľ presunul do fanúšikovskej zóny na hracej ploche – priamo pred pódiom, na ktorom prebiehala diskusia – napospol mladé osadenstvo s vekovým priemerom čosi cez 20 rokov nadšene volalo: “Zelenskyj, Zelenskyj!”

A s rukami nad hlavou ukazovalo palcom dole v reakcii na Porošenkovo burácanie. Úradujúci prezident však mal na verejnej diskusii zrejme predsa len viac prívržencov.

Na štadióne Olimpijskyj a v jeho okolí boli v nasadení stovky policajtov a členov Ukrajinskej národnej gardy (na snimkách TASR).

Divákov s lístkami, ktoré poskytli volebné štáby oboch kandidátov, vpúšťali dnu cez prísne kontroly. Na prístupových cestách už vo vzdialenosti niekoľko stovák metrov a aj na samotnom štadióne boli rozmiestnené policajné kordóny.

“Policajné kordóny ľudí rozdeľujú,” komentovala mladá právnička Kateryna. Tá sa prišla pozrieť do fanúšikovskej zóny pred pódiom, na ktorom sa prekárali finalisti prezidentských volieb a v ktorej dominovali Zelenského prívrženci.

Zašla sem podľa vlastných slov napriek tomu, že sa jej takýto diskusný formát nepáči. V kampani je priveľa populizmu a priveľa sloganov, krútila nespokojne hlavou.

Sama vraj bude voliť najmä so zvážením právomocí prezidenta, ako mu ich predpisuje ústava.

Zároveň si nemyslí, že jeden človek – akokoľvek vysoko postavený – dokáže ukončiť konflikt na východe Ukrainy. “Človek na takejto významnej pozícii však môže veci posunúť dopredu – alebo aj dozadu,” pripustila.

“Veľmi dôležitým faktorom je pre mňa zahraničná politika a integrácia do Európskej únie. Takže by som nevolila kandidáta, ktorý by bol slabý v pokračovaní tohto smerovania,” zdôraznila Kateryna.

“Nemyslím si však, že by sme mali robiť z víťazstva kohokoľvek tragédiu. V hre je totiž naša spoločná budúcnosť,” dodala mladá právnička.

Mladík, ktorý sa predstavil iba ako ukrajinský študent, takisto kritizoval kampaň a nazval ju populistickou.

“Ľudia si neuvedomujú, že na zmeny je potrebný istý čas. Tí, ktorí si myslia, že zmeny sa dajú urobiť na počkanie, podporujú Zelenského. A to je chyba. Je to názor môjho otca, podľa ktorého budem voliť aj ja, i keď ja sám na to nemám celkom vyhranený názor,” dodal.

Podľa prieskumu verejnej mienky, ktorý vo štvrtok zverejnila ukrajinská spoločnosť Rejting, má Zelenskyj pred druhým kolom volieb podporu takmer 58 percent, zatiaľ čo Porošenka by volilo necelých 22 percent voličov.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu

- Reklama -

NAJČÍTANEJŠIE

O náhrade rodných čísel sa zatiaľ nerozhodlo, uviedol Mikulec

O budúcnosti projektu zavádzania nových identifikátorov, ktoré mali nahradiť rodné čísla, sa zatiaľ nerozhodlo. Minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) v rozhovore pre...

Brazílsky prezident zmiernil pravidlá nosenia rúšok, krajina má doteraz viac ako 63 000 obetí ochorenia COVID-19

Brazílsky prezident Jair Bolsonaro zmiernil zákon, ktorý vyžaduje od obyvateľstva rozsiahle nosenie tvárových rúšok so zámerom obmedziť šírenie koronavírusového ochorenia Covid-19.

Na Horehroní privítajú leto. Budú aj Bomburove slávnosti

Vystúpenie hudobných skupín, premietanie filmov, divadielka pre najmenších, joga či rôzne sprievodné aktivity – to všetko ponúka horehronská metropola od soboty na...

O prípadnej Bödörovej väzbe rozhodne sudca v nedeľu

Špecializovaný trestný súd v Pezinku (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica bude o prípadnom väzobnom stíhaní nitrianskeho podnikateľa Norberta Bödöra rozhodovať v nedeľu (5....

USA vyslali do Juhočínskeho mora lietadlové lode

Spojené štáty vyslali do Juhočínskeho mora dve lietadlové lode, a to v rovnakom čase, keď Čína v týchto strategických vodách, ktoré sú...

Koaliční poslanci chcú zrušiť odoberanie slovenského občianstva

Koaliční poslanci parlamentu Ondrej Dostál, Radovan Kazda (obaja SaS) a Ján Benčík (Za ľudí) chcú, aby sa zákon o štátnom občianstve vrátil...

Turecko podniklo nálety na Kurdov v severnom Iraku

Turecké letectvo podniklo nálety na pozície kurdských militantov v severnom Iraku. Oznámila to v sobotu tlačová agentúra DPA s odvolaním sa na...
Slovensko
Pozitívne vzorky 1,749 +29 Dnes Úmrtí 28 Uzdravení 1,466 Infikovaných 255 Last updated: 4. júla 2020 - 13:22 (+02:00)
Koronavírus (COVID-19), súhrn a štatistiky